Savunma ve Stratejik Analizler

19 Mart 2010 Cuma

S&H Dergisi Sayı 135

S&H dergisi sayı 135 sayfa 7

Sayın Hakkı Arıs:

Türkiye’nin uzun zamandır hayalini kurduğu [evet, neredeyse 30 yıl] Yüksek İrtifa/Uzun Menzilli Hava savunma kabiliyeti ile ilgili çalışmanın teklif verme nihai tarihi, son anda bir kere daha ertelenerek 1 Mart’a atıldı.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 12
Taraflar arasında görüşmelerin sürdüğü Barış Kartalı programında teslimat ile ilgili tahminler 2011 yılında ilk uçağın teslim alınarak testlere başlanılması ve bunun en az bir yıl sürmesi beklenmektedir.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 12
Hava Kuvvetleri Komutanı Org. H. Aksay:

Firmalar tarafından ihracat izinlerinin alınması ve gerekli diğer işlemlerin tamamlanmasına müteakip proje sözleşmesi yürürlüğe girmiştir. Proje belirlenen takvime uygun olarak devam etmekte olup, sistem kabullerinin gruplar halinde yakın zamanda başlaması planlanmaktadır.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 13-14
Hava Kuvvetleri Komutanı Org. H. Aksay:

Özellikle milli imkanlarla geliştirilen İnsansız Uçak sistemleri’nin envantere dahil edilmesiyle birlikte bu konuda dünyadaki en güçlü hava kuvvetlerinden birisi olacağız.

Envanterimize girecek olan İUS’larla ilgili olarak gerek altyapı ve idame/işletme gerekse eğitim ve personel konularında hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 20
Hava Kuvvetleri Komutanı Org. H. Aksay:

PO-IV F-16 tedarik projesi ile HvKKmız geliştirilmiş F-16 Blok-50+ uçağına sahip olacaktır.Bu uçaklar konuşlandıılırken harekat ve lojistik ve eğitim ihtiyaçları olmak üzere bir çok etkeni göz önüne alan ve değişik alternatifler ortaya koyan çalışmalar yapılmaktadır.Ancak , henüz nihai bir karar verilmiş değildir.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 20
Hava Kuvvetleri Komutanı Org. H. Aksay:

Hali hazırda kullanılmakta olan podlarımızın (LANTIRN) modernizasyonu yönündeki çalışmalar ise devam etmektedir.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 20
Yaklaşık 3 yaşında olan (F-35 ilk test uçağı AA-1) ve şuanki tasarıma göre 5.000 lb daha ağır kalan uçağın MTU/JSF Programı kapsamında icra edilecek fiili atış testlerinde hedef uçak olarak kullanılması bekleniyor.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 40
Vakıf Bağlı Ortaklıkları Alt yüklenici çalıştayı 11.11.2009 SSM konferans salonu:
Sayın SSM Savunma Sanayi Koor. Ş. Md. Demir Çiğdemoğlu

Sektör stratejileri:
...
Füze-mühimmat ve silah sistemleri sektör stratejisi
Stratejik amaçlar
1-Arayıcı başlıkların geliştirilmesi
2-Güdüm sistemlerinin geliştirilmesi
3-Yakıt hücrelerinin geliştirilmesi
4-Rf ve fiber optik veri bağlarının geliştirilmesi
5-Füze üzeri telemetre bağlarının eliştirilmesi
6-İtki vektör kontrol teknolojisinin geliştirilmesi

S&H dergisi sayı 135 sayfa 75
SMART-S Mk-2 , Barbaros (F-244 , F-245) ve Salihreis (F-246, F-247) fırkateynlerinde bulunan üç boyutlu Tip 996/AWS-9 radarlarının yerini alacak.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 86

S&H Sayın Hakkı Arıs : Türkiye’nin istediği şartlar, endüstriyel ekip oluşturma anlaşmalarınız ve bunun sonucunda ortaya çıkan yerel içerik hakkında bize neler söyleyebilirsiniz?
J.S. Garrett: Ana Patriot entegratörümüz olarak Aselsan ve Roketsan’ı belirledik; bu bize Türk ve Patriot ekipleri arasında güçlü ilişkiler kurma ve teknik bilgi alışverişine başlama olanağı verdi. Bu bilgi alış verişi üç yılı aşkın bir süredir devam ediyor!

Bu ana ortaklar Patriot için başlıca nihai malzemenin imal, montaj ve testini gerçekleştirecek, buna ek olarak da sistem entegrasyonunu ve kullıma alma [ check out] çalışmalarını destekleyecek. Yine mükemmel yeteneklere sahip bir kaç küçük ve orta büyüklükte işletme (KOBİ) de belirledik. KOBİ’leri programa dahil etmeyi ve Türk KOBİ’lerinden daha geniş çaplı yararlanabilmek için Türk sanayi ortaklarıyla birlikte ihtiyaçları belirlemeyi planlıyoruz.
...
... bugün bir çok Türk şirketi uluslararası Patriot topluluğunun başlıca, küresel tedarikçileri olarak Raytheon ile sözleşme imzalamış bulunuyor.Bugün bir Türk Patriot Programı başlamadan önce bile, Türk sanayisi yüzlerce milyon dolarlık ihracat yapabiliyor!

S&H dergisi sayı 135 sayfa 88
Sözleşme kapsamında toplam 13 kalkan Hava Savunma Radarı’nın TSK’ne teslim edilmesi bekleniyor.
...
Aselsan her türlü menzil ve fonksiyonda kara,deniz ve hava radarlarının milli olarak geliştirilmesi için gereken bilgi birikimi ve altyapı da kazanılmıştır.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 107
Kongre onayının alınması ile projede LOA safhasına geçilmiştir.Edindiğimiz bilgiye göre bu çerçevede aralık ayı başında Boeing’ten bir heyet Türkiye’ye gelerek satışa ilişkin bir görüşme gerçekleştirdi. Teklif ve kabul mektubu (LOA) dökümanının ocak ayı içerisinde Türkiye’ye gönderilmesi bekleniyor. Türk makamlarının LOA’nu incelyip yapılan teklifi kabul etmesine müteakip yanıt ABD’ne ve ardından imza aşamasına geçilecek. Proje imzalarının 2010 yılı ortasına kadar atılması ve sözleşmenin yıl sonuna kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 109
... kendi imkanları ile 6 yol tekeri ile 35 tona kadar muharebe yüklü ağırlığa ve 450-750 bg motor ile donatılabilecek yeni bir ağır platformun geliştirilmesine başlanmış durumda. FNSS Pazarlama ve Strateji Direktörü Sayın Haluk Bulucu ‘‘Hafif Tank’’ olarak tanımladığı bu yeni aracın dışarıdan hiç bir teknik yardım almadan kendi teknik ve tasarım güçlerini kullanarak iki yıl içerisinde Alman Puma aracına rakip olarak piyasaya süreceklerini duyurdu. Edindiğimiz bilgiye göre bu yeni paletli aracın ilk kullanıcısı KKK olacak.

FNSS hali hazırda bu yeni aracı KKK’nın 35mm Kundağı Motorlu Hava Savunma Topu ve T-LAIADMIS Projeleri kapsamında taşıyıcı platform olarak SSM’na resmi olarak teklif etmiş durumda.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 110
FNSS Genel Müd. Sayın Nail Kurt:
...TÜBİTAK-MAM ile hibrit tahrikli bir ZMA üzerinde çalıştıklarını...
... zırh çeliği konusunda uzun yıllarıdır bir Türk çözüm ortağı bulamadıklarını , alüminyum ham malzemede çözüm ortağına ihtiyaç duyduklarını, gövde üretiminde bir ortağa ihtiyaç olduğunu ve güç grubu konusunda bir Türk Markaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 114
Edindiğimiz bilgiye göre ABD’den yakın dönemde AH-1W Super Cobra satışı/transferi konusunda somut bir haber gelmemesi üzerine, AW-129 helikopteri seçeneği yeniden masaya konmuş durumda.
...
Bunun sonucunda değerlendirmeye alınan yaklaşım çerçevesinde, ilk imalat helikopterlerin temel konfigürasyona ilaveten yeni kask ve kasktan topu ile birlikte TAI işlemlerini beklemeden TSK envaneterine verilmesi öngörülüyor.Erken teslimat helikopterlerin TSK’nin acil ihtiyaçlarını bir nebze giderebileceği ve programı en az etkileyecek şekilde ele alınacağı vurgulanıyor. Dokuz-on platformluk bu ön teslimat platformlarının temel T129 ATAK konfigürasyonundaki LHTEC CST-8004A turboşaft motorları , TopOwl kaskları ve 20mm topu ile donatıldığı halde KKK’ne teslim edilmesi söz konusu.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 116
Milli Savunma Bakanı V. Gönül :
TBMM’nin bize verdiği bir fiyat yetkisi var.( Euro 1,5 Milyar), bu fiyatı aşmamız esasen söz konusu değildir.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 118
Hatehof zırhlıları testlere başladı...
İsaril’de imal edilere Türkiye’ye hazır gelen iki adet araç ile başlanan testlerde ağırlıklı olarak mukavemet ve mobilite taahütleri ele alınmaktadır.
Diğer taraftan başlangıçta vazgeçilmez önşart olarak değerlendirilen özgün yerel çözüm önşartınn ‘vazgeçilmezliğinden vazgeçerek’ lisans altında üretime yönelilmesi sonucunda yurtiçi montaj hattı hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğu konuya yakın uzmanlar tarafından dile getirilmiştir.
Türkiye’nin zırhlı araç tasarım geliştirme kabiliyetinde bir yara açması beklenen bu gelişmenin nihai etkileri merakla beklenmektedir.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 118
... Ocak 2010 da teslim edilmesi öngörülen DzKK ikinci faz Seahawk helikopterleri, bir miktar gecikme sonrası envantere girmeye başlayacak. Halen uçuş testlerini tamamlamakta olan DzK DSH helikopterlerinin ilk bölümünün, testleri müteakip 2010 yılı ilk yarısında teslim edilmesi bekleniyor.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 119
Sualtı Akustik sistemleri alanında 2009 yılı içerisinde SSM tarafından ‘Sualtı Akustiği Mükemmeliyet Merkezi’ ilan edilen Meteksan Savunma Sanayi...
Bu kapsamda geliştimeyi planladığımız ürünler aşağıda sıralanmıştır.

1-Mevcut sonarlada kullanılabilecek daha geniş banda sahip modern transdüserler
2-Sualtı algılayıcı ağ sistemleri
3-Suüstü ve sualtı platformları için karşı tedbir sistemleri,
4-Sualtı platformlarına yönelik kendi gürültüsünü ölçme sistemi
5-Suüstü ve sualtı platformlarına yönelik aktif/pasif sonar sistemleri,
a-Çekili Dizili Sonar
b-Çok Bimli Sonar
c-Mayın Sakınma Sonarı
ç-Yan Dizin Sonarı
d-Pasif Mesafe Bulucu Sonar
e-Kestirim Sonarı
f-Değişebilir Derinlik Sonarı
g-İskandil
ğ-Parakete
h-SoDoLog
ı-Kaideye Monteli Sonar

Ayrıca hali hazırda Deniz Kuvvetlerimiz tarafından kullanılmakta olan sonarlara ait transdüserlerin üretilmesi ve testleri de firmamızın en temel hedeflerinden biridir.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 123
Türkiye Savunma Sanayi Meclisi Toplantısı
SSM Müsteşarı Sayın Murat Bayar:
... projede krediye ilişkin protokol görüşmelerinin devam ettiğini ve sözleşmenin 2010 yılının ilk aylarında yürürlüğe girmesinin beklendiğini ifade etti.

S&H dergisi sayı 135 sayfa 123
Türkiye Savunma Sanayi Meclisi Toplantısı
SSM Müsteşarı Sayın Murat Bayar:
...
Milgem projesi kapsamında ikinci gemi inşasının da başladığını ve üçüncü ve daha sonraki gemilerin Türk Özel Sektör Tersanelerinde inşasına yönelik ihale sürecinin başlatılacağına dikkat çeken BAYAR...

S&H dergisi sayı 135 sayfa 135
Bir başarı hikayesi EJDER:
...
Prototip aracın hedef ordu (Gürcistan) tarafından kabul edilmesiyle de 9 aylık zaman sürecinde 72 adet aracın üretimi , montajı ve testleri tamamlanmış olup proje başarılı bir şekilde sonlandırılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder