Savunma ve Stratejik Analizler

22 Mart 2010 Pazartesi

Savunma ve Havacılık Dergisi Sayı 136 Analizi

Savunma ve Havacılık Dergisi Sayı 136 Analizi

TSK müşterek projeleri

Sayfa 20
Göktürk-II Projesi:

2.5 m çözünürlüğe sahip olacak GökTürk-II elektro-optik [EO] uydususnun tüm detay parçalarının üretimi tamamlanmış ve uydunun nihai montajına ’10 Ocak ayında başlanmıştır.

Sayfa 22
TürkSat-5A Haberleşme uydusu:

TürkSat 5A ’15 yılında Türkiye’den [Sinop düşünülüyor] uzaya gönderilmesi hedefleniyor.

Sayfa 22
Türk Genel Maksat Helikopteri Projesi:

Edindiğimiz bilgiye göre TAI firmasından birisi Orman Genel Müdürlüğü için Yangın Söndürme diğeri de TSK ve EGM için genel maksat standart konfigrasyonunda olacak şekilde iki temel konfigürasyona yönelik tekliflerini 26 Şubat gününe kadar sunmalarını istemiş ve teklifler iki firma tarafından teslim edilmiştir.

Önceki görüşmeler ve hazırlanan fiyat teklifleri 7 ayrı konfigürasyona yönelik olduğu için bu sayede 26 Şubat günü sunulan tekliflerde proje bedelinin öncekilere kıyasla önemli oranda azalması bekleniyor.

Diğer yandan, daha önce aviyonik donanım açısından Temel Konfigürasyon 1 [orjinal aviyonikler] ve Temel Konfigürasyon 2 [Aselsan Aviyonikleri] olmak üzere iki ayrı konfigürasyon belirlenmişken, firmalar TAI’nin talebi doğrultusunda 26 Şubat günü sundukları tekliflerini sadece Temel konfigürasyon 2’ye göre hazırlanmıştır.

İkinci motor [RTM322] arayışı ise proje sürecini daha fazla uzatmamak amacıyla şimdilik rafa kaldırılmış durumda.
...
Firma seçiminin bu yıl içinde yapılması durumunda sözleşmenin ’11 yılı içinde yürürlüğe girmesi ve helikopter teslimatlarına ’14 yılında başlanılması bekleniyor.

Sayfa 23
TİHA İHA Projesi:

İlk uçuşun Nisan ’10 ayı içinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Sayfa 24
CH-47F Chinook Ağır Yük Helikopteri Projesi:

Projede imzaların ’10 yılı ortasına kadar atılması ve sözleşmenin yıl sonuna kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Çalışmaları

Sayfa 28
ÖMTTZA ve STA Projeleri:

ÖMTTZA projesinde ... tedarik edilecek araç sayısı ilave 30 adet KBRN Aracı’nın pakete dahil edilmesiyle 366’ya çıkmıştır.

STA projesinde ... araç sayısı KKK’nın talebi doğrultusunda 260 adede düşürülmüştür. Bunlara ilave olarak özellikle uzun menzilli tanksavar füze sistemlerinin taşınmasında kullanılmak üzere bir miktar paletli araç alımı gerçekleştirilecektir. KKK geçtiğimiz yıl sonlarında arazide AMT’ları ile daha rahat müşterek harekat icra edebilecekleri ve daha üstün manevra kabiliyetine sahip olmaları gerçeğinden yola çıkarak tedarik edilecek Tank-savar Silah Taşıyıcı Araçlarının paletli olmasını talep etmişti. Yeni paletli araçların FNSS tasarımı Akıncı ZMA üzerine şekillendirilmeleri bekleniyor.

STA projesinde araç konfigürasyonu asgari 4x4 TTZA olarak tanımlanmıştı.

Sayfa 30
2.75’’ Lazer Güdümlü Roket[CİRİT] Projesi.

Halen devam eden Üretim Hattının Kalifikasyonu’na yönelik çalışmaların Nisan ayı içinde tamamlanması ile projede Seri Üretim Aşaması’na geçilecektir.

Sayfa 31
HelSim Projesi

BlackHawk Tam ve Kısmi Görev Simülatörlerinin Nihani Kabul Testleri halen yürütülmektedir. Helikopter Eğitim Simülatör Merkezi’nin Temmuz ’10’da tam olarak eğitime hazır olması beklenmektedir.
...
AS-532UL Cougar Tam Görev Simülatörü...
Projenin ’11 yılı sonunda tamamlanarak KKK’na teslim edilmesi planlanıyor.

Sayfa 32
T-LALADMİS Projesi:

İhtiyacın Aselsan-Roketsan işbirliği altında ve ihtiyaç duyulan kritik birkaç teknolojinin seçilecek yabancı bir alt yüklenici firmasından alınması yolu ile milli imkanlarla geliştirilecek bir çözüm üzerinden karşılanması bekleniyor.

T-MALADMİS Projesi:

İhale Ocak ’10 tarihli SSİK kararı uyarınca iptal edilerek proje modeli yurt içi geliştirme şeklinde revize edilmiştir. İhtiyacın Aselsan-Roketsan işbirliği altında ve ihtiyaç duyulan kritik bir kaç teknolojinin seçilecek bir yabancı alt yüklenici firmadan alınması yolu ile milli imkanlarla geliştirilecek bir çözüm üzerinden karşılanması bekleniyor.


Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Çalışmaları

Sayfa 34
Genesis Projesi:

Beşinci geminin Seyir Kabul Testleri de planlanan tarihten önce tamamlanmış olup gemi DzKK’na teslim aşamasındadır. 6’ncı gemi cihazlarının Fabrika Kabul Testleri ve gemi entegrasyon faaliyetlerine Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda devam edilmektedir.

G-GSMP faaliyetlerine paralel olarak , Kasım ‘08 tarihinde SSM ile Havelsan arasında imzalanan ek sözleşme altında başlatılan Çoklu Veri Link Sisteminin [link-11/16] 8 adet G-Sınıfı gemide yer alacak G-GSYS’ne entegrasyonuna yönelik çalışmalara devam edilmektedir.

Sayfa 34
TF-2000 Fırkateyn Projesi

İlkinin ’18 yılında hizmete girmesi öngörülen TF-2000 Hava Savunma Harbi [HSH] fırkateynleri milli bir tasarıma sahip olacak. Gemilerden ilki Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilecektir. Halen konsept tasarım çalışmaları süren TF-2000 fırkateynleri ...

Sayfa 36
Yeni Tip Denizaltı Projesi:

SSM ile Ana Yüklenici HDW arasında 1 Temmuz ’09 tarihinde imzalanan sözleşme ise projenin finansmanında kullanılacak kredi için istenen yüksek faiz oranı nedeniyle henüz yürürlüğe girmemiştir.

Sayfa 38
İkinci Paket Deniz Helikopter Projesi:
Helikopterlerden sadece 10’u AN/AQS-18A HelRas daldırma sonarı ile donatılacaktır.

Sayfa 40
Ay Sınıfı Modernizasyon Projesi:
...kapsamında denzialtılardaki periskop, ESM7EDT ve haberleşme sistemlerinin yenilenmesi planlanıyor. Maliyetleri aşağıda tutmak maksadıyla modern bir Entegre Sualtı Komuta Kontrol Sistemi [ESKK] entegrasyonun planlanmadığı projede, denizaltılardan en büyük beklenti ise Mk48 ADCAP Mod6 AT ağır torpidolarını atabilme kabiliyetinin kazanılması olarak tanımlanmış durumda. Bu maksatla denizaltılardaki 8 torpido kovanından 4’ünün Mk-48 ADCAP Mod6 AT kullanımı için modifiye edilmesi bekleniyor.

Sayfa 40
3 Boyutlu Arama Radarı Tedarik Projesi

Smart-S Mk2 radarlarının GENESİS modernizasyonundan geçirilen 4 adet G-sınıfı fırkateyne entegrasyonuna yönelik olarak Ocak ’10 tarihinde Aselsan ile Havelsan arasında bir sözleşme imzalanmıştır.

Havelsan bu çerçevede ’10-’14 yılları arasında Smart-S Mk2 radarlarının söz konusu fırkateynlerdeki G-GSYS’ne entegrasyonu gerçekleştirecektir. Tedarik edilecek Smart-S Mk2 radarlarının Barbaros ve SalihReis Sınıfı [MEKO Track IIA ve B] fırkateynlerdeki Thales ürünü Savaş Yönetim Sistemlerine entegrasyonuna yönelik olarak da yine Ocak ’10 ayı içinde Yaltes ile Aselsan arasında bir sözleşme imzalanmıştır.


Hava Kuvvetleri Komutanlığı Çalışmaları

Sayfa 42
Barış Kartalı Projesi

Boeing ilk uçağın teslim tarihi olarak ’10 yılının ikinci yarısını işaret etmektedirler. Ancak Mart ayında başlanacak uçuş testlerinin HvKK’nın daha kapsamlı bir test süreci talep etmesi nedeniyle öngörülenden daha uzun süreceğinden ilk uçağın teslimatının ’11 yılı ilk çeyreğine sarkabileceği belirtiliyor.

Sayfa 44-46
A400M Projesi

ABD DSCA kaynalklarına göre Türkiye, projede gündeme gelebilecek olası iptal riskine karşı Ocak ayı içinde ABD’den 10 adet C-130J-30 Super Hercules [gövdesi uzatılmış versiyon] nakliye uçağının FMS kanalından tedarikine ilişkin olarak Fiyat ve Ulaşılabilirlik [Price and Availability/P&A] bilgisi istemiştir.

Sayfa 48
Peace Onyx III ve IV Projeleri:

HvKK, gelecekte yeni sistemlerin uçaklara entegrasyonu ve estelasyonu amacıyla kullanılan Modüler Görev Bilgisayarı [MMC]’nın Operasyonel Uçuş Programı [OFP]’nda geliştirme ve düzeltme yapabilme kabiliyetine sahip olmayı arzulamaktadır. Bu konuda başlangıçta sözleşme imza aşamasında bir takım taahüdler verilmesine karşın halen bazı sorunların aşılamadığı belirtiliyor.

Sayfa 49
Uzaktan ED/ET Sistemleri [Stand-Off Jammer] Kazanımı Projesi

Aselsan tarafından hava platformlarına entegre edilmek üzere geliştirilecek Elektronik Taaruz [Stand-Off Jammer] Sistemi’nin 1 kw gücünde ve ortalama 200 km menzile sahip olması bekleniyor.

C-160 nakliye uçakları için ilk JAMINT-2U elektronik karıştırma sistemini ’95 yılında HvKK’na teslim eden Aselsan ayrıca CN-235-100M ELINT7SIGINT uçaklarına monte edilmek üzere MILSUS-2U ELINT/Radar ED podlarını geliştirmiştir.

Sayfa 64
Türkiye-İngiltere Savunma Sanayi Günü Etkinliği

Diğer yandan, T-LALADMİS ve T-MALADMİS Projeleri kapsamında ise Thales İngiltere başta olmak üzere Türk Savunma Sanayi ile işbirliği içinde TULGA adı verilen yeni bir sistemin işbirliği içinde geliştirimesini önermektedir.


Sayfa 66
Thales Hava Savunma – Aselsan MoU İmza:

İki şirket arasında imzalanan MoU’nun ikinci aşamadaki hedefi ise Türkiye’nin alçak ve orta irtifa hava savunma füze sistemi ihtiyacı kapsamında işbirliğinin tesisi. Bu çerçevede Thales Hava Savunma ‘TULGA’ adını verdiği yeni bir konsepti başta Aselsan olmak üzere Türk savunma Sanayi ile işbirliği içinde hem Türkiye, hem de üçüncü ülke ihtiyaçları için birlikte geliştirmeyi önermektedir. Thales yetkilileri, hizmetteki Crotale NG sisteminden tamamen farklı ve modüler bir konsepte sahip olacağı belirtilen TULGA’da yeni tasarlanacak taretin hem konvansiyonel, hem de ileride geliştirilecek dikine atışlı [VLS] füze entegrasyonuna imkan tanıyacağının altını çiziyorlar. Ayrıca modüler yapısı sayesinde TULGA alçak ve orta irtifa kullanımına uygun olarak farklı harp başlığı ve farklı güdüm sistemi [IIR, CLOS veya RF] ile donatılabilecek. TULGA sisteminin mobil ve tek bir araç üzerine şekillendirileceği dolayısıyla lançer ve gözetleme/atış kontrol sistemlerinin aynı araç üzerinde olacağı belirtiliyor.

Sayfa 71
T-LoRAMIDS Projesi:

Raytheon aynı zamanda Patriot Anten Direği Grubu’nun tasarımı , geliştirilmesi ve üretimine yönelik olarak da bir başka önemli Türk tedarikçi ile yapacağı anlaşmada son aşamaya gelmiş durumdadır.Söz konusu anlaşma altındaki çalışmaların 2010 bahar ayında başlaması planlanmıştır.

ABD hükğmetinin onayı ile , ortak üretim iş paketlerinin bölümleirni oluşturan üretim, montaj, test ve sistem entegrasyonun %80’inden fazlası Türkiye’nin sipariş edeceği Patriot’lar için Türk sanayisi ile paylaşılacaktır.


Sayfa 82
Hassas Güdüm Kiti:
...
Ancak edindiğimiz bilgiye göre HGK çalışmasında HvKK tarafından resmi bir başlama kararı alınmadığı için hali hazırda seri üretim aşamasına geçilmemiştir.


Sayfa 93
AVePS ve Türkiye:

Otokar ana yükleniciliğinde yürütülen Altay 3+ nesil AMT programı kapsamında tedarik edilecek tanklarda kullanılmak üzere modern bir aktif koruma sistemi ihtiyacı tanımlanmıştır. Bu çerçevede Diehl BGT Defence AVePS çözümünü önermektedir. Edindiğimiz bilgiye göre Nisan Ayı içinde gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye-Almanya İkili Savunma Sanayi İşbirliği toplantısı sırasında Dielh BGT Defence aralarında AVePS AKS’nin de bulunduğu 4 ürününü Türk Savunma Sanayi şirketleri ile ortak geliştirmek üzere masaya koyacak. DBD bu çerçevede KKK isterlerine uygun Türkiye’ye özgü AVeSP AKS çözümünü iki ülke arasında imzalanacak hükümetler arası sözleşmeler altında ve ortak geliştirme modeli yaklaşımı ile Türk şirketleri ile birlikte geliştirmeyi önermektedir.

2 yorum:

  1. projelerin bitiş tarihleri çok uzun o tarihe kadar bu sistemler eskir

    YanıtlaSil
  2. hassas güdüm kitlerin podlarını bize adamlar verse bileişe yaramaz kendi yazılımımızı yapar hale gelmemiz şasrt yoksa abd'den pod için yalvarmaya devam...

    YanıtlaSil