Savunma ve Stratejik Analizler

17 Mart 2010 Çarşamba

'Şifremizi ancak uzaylılar çözer'

** Şu anda bizim gizli bilgilerimize ulaşmak için mesela ABD bu kriptoları kırabilir mi?

Koç: Bir örnek vermekte yarar var. ABD'de NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) var, orada ülkelerin her birisi için birer masa var. Oradan ayrılıp, tekrar dönmüş birisi ofisi gezerken Türkiye masasını görüyor, hiç kimse yok. "Ne oldu burada? Türkiye masası neden bu kadar boşaldı" diye soruyor, "Yeni Türk kriptosunu kıramıyoruz" diye yanıt alıyor. Bu da bir gazetede yayınlanmış. Sene 1980'ler. UEKAE'nin ilk ürünü MİLON-1'in ilk devreye girdiği yıl.

UZAYLI DEĞİLSE ÇÖZEMEZ

** Bizim bilgilerimizi sakladığımız ürünleri kırabiliyorlar mı?

Arıkan: Uzaylı teknolojisi kullanmıyorlarsa erişemezler bilgilerimize. Bugün bizim tarafımızdan sağlanmış kripto teknolojisini makul sürelerde çözülüp çözülmeyeceğine bakmak lazım. Çözülemez kripto diye bir kavram yoktur, her kripto çözülebilir, bu ne kadar kaynak ayırdığınızla, ne kadar efor harcadığınızla ilgilidir. Bugün şifrelediğimiz bilgi 100 yıl sonra çözülüyorsa bunun anlamı yok zaten. Gönül rahatlığıyla bu bilgiyi koruyorum, bu şifre kırılamaz diyebilirim.

...

** NATO'nun gizli bilgilerinin bir bölümünü Türk cihazları mı koruyor?

Arıkan: Bu bizim için aslında büyük bir gurur kaynağı. Çünkü, 1980 öncesinde Türkiye bu teknolojiyi yurtdışından tedarik ediyordu. NATO'nun veya başka ülkelerin geliştirdikleri ürünlere kendimizi emanet ediyorduk. Bugün bunu tersine çevirmiş durumdayız. Bugün artık biz ürünlerimizi NATO'ya satıyoruz, NATO bilgisinin güvenliğini sağlamak için bizim ürünlerimize kendisini emanet ediyor. 6 farklı ürünümüz şu anda NATO'da kullanımda. Yakın gelecekte iki ürünümüzün daha eklenmesini bekliyoruz.

** NATO'ya sattığımız ürünler neler?

Arıkan: Özellikle 2 ürünümüz bizim için çok önemli. Bir tanesi kriptolu USB bellek cihazımız. Bir tanesi de taşınabilir çevrimdışı kripto cihazımız. Bu iki cihaz NATO'da rakibi olmayan cihazlar.

http://www.bugun.com.tr/haber-detay/95962-sifremizi-ancak-uzaylilar-cozer-haberi.aspx

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder