Savunma ve Stratejik Analizler

19 Mart 2010 Cuma

Teknopark İstanbul Yönetici Şirket Ortaklık Sözleşmesi İmza Töreni (12 Mart 2010)

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ), Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ) ve Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) arasında Teknopark İstanbul’un Yönetici Şirketi’nin kurulması için Ortaklık Sözleşmesi imza töreni 12 Mart 2010 tarihinde Milli Savunma Bakanı Sayın M. Vecdi Gönül’ün himayelerinde gerçekleştirilmiştir.


Teknopark İstanbul Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nca yürütülen İstanbul’un Anadolu yakasında başlatılan İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı Projesi (İTEP)’nin en önemli bileşenidir.

Teknopark İstanbul 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu çerçevesinde kurulmaktadır. Dünyada çok az sayıda teknoparkın sahip olduğu ulaşım avantajlarına sahiptir. Profesyonel bir teknopark yönetim anlayışı sunulacak Teknopark İstanbul’un Yönetici Şirket ortakları arasında Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve İstanbul Ticaret Odası’nın bulunması, Teknopark İstanbul’un diğer üniversite teknoparklarından farklı bir vizyona sahip olmasını sağlamaktadır.

Teknopark İstanbul’da, başta savunma, uzay ve havacılık olmak üzere ileri malzemeler, nano-teknoloji, denizcilik teknolojileri hedef sektörlerinde, akademik ve bilimsel çalışmaların ticari değeri olan teknolojik ürünlere dönüşmesi ile yeni şirketlerin kurulması ve mevcut şirketlerin büyümesi teşvik edilecektir.

İlk katılımcılarını 2011 yılı içinde kabul etmeye başlayacak olan Teknopark İstanbul’un, ileri dönük hedeflerinin başında, 25 yıllık bir gelişme süresi sonunda yaklaşık 720.000 m² kapalı alanda toplam 900’ün üzerinde firma ile 18.000’den fazla uzman Ar-Ge ve nitelikli personelin çalışması yer almaktadır. Bu süreç içinde ileri teknoloji alanında en az %10’u üretime dayanan 10 milyar ABD Doları değerinde yerel katkı yaratılması amaçlanmaktadır.
 
http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/etkinlikler/torenler/Sayfalar/TeknoparkIstanbul.aspx
 
http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Sayfalar/TeknoparkIstanbul.aspx

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder