Savunma ve Stratejik Analizler

19 Mart 2010 Cuma

Ukrayna İç Savaşa Doğru Sürükleniyor!

1-Deniz Kuvvetleri Komutanı Tenyuh görevden alındı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Deniz Kuvvetleri Komutanı İgor Tenyuh'u görevden aldığı bildirildi.

Ukrinform ajansının Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Yanukoviç'in 357 sayılı kararnamesiyle Tenyuh'un görevden alındığı, ancak görevden alınma nedenlerinin açıklanmadığı belirtildi. Ukrayna basını ise Deniz Kuvvetleri Komutanının görevden alınmasının Rusya tarafından sevinçle karşılandığını yazdı. Unian haber sites,i bu gelişmeyle ilgili olarak, "Rusya, Yanukoviç'in Tenyuh'u görevden almasına seviniyor" başlığıyla bir makale yayımladı. Makalede, Karadeniz'de bulunan Rus filosu komutanlığının, "atanacak yeni komutanın, Rusya ile Ukrayna denizcileri arasındaki olumsuz ilişkileri düzelteceğini beklediği" kaydedildi.

Makaleye göre Rus basını, "Deniz kuvvetleri komutanı görevine 2006 yılında getirilen Tenyuh'un Karadeniz Filosuna karşı başlatılan bilgi savaşının fikir babası olduğu" ve "2008 Ağustosunda, onun emri doğrultusunda Ukrayna gemilerinin Rusya'nın Gürcistan'ı barışa zorlamak için yaptığı askeri harekata katılan Rus gemilerinin Sivastopol Limanı'na girişini engellemeye çalıştığı" şeklinde değerlendirmelerde bulundu. Rus basınının, Yanukoviç'in kararını "Rusya'nın Karadeniz Filosu ile ilgili anlaşmanın uzatılması için ilk adım" olarak yorumladığı belirtilen makalede, Moskova yönetiminin Kiev'i 2017 sonrasında da Filonun Sivastopol'da kalması için ikna etmeye çalıştığı ve bunun için doğal gaz kozunu kullandığı vurgulandı.

http://www.denizhaber.com.tr/dis-basindan/25244/ukrayna-cumhurbaskani-viktor-yanukovic-deniz-kuvvetleri-komutani-igor-tenyuh.html

2-Sivastopol'da askeri geçit töreni düzenlenecek

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, 9 Mayıs Zafer Bayramında, Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin Rus Karadeniz Filosuyla birlikte Sivastopol'da askeri geçit töreni düzenleyeceğini söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, 9 Mayıs Zafer Bayramında, Ukrayna Deniz Kuvvetleri'nin Rus Karadeniz Filosuyla birlikte Sivastopol'da askeri geçit töreni düzenleyeceğini söyledi.

Unian ajansının haberine göre, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti yetkilileriyle Akmescit'te yaptığı görüşmede konuya ilişkin açıklamada bulunan Yanukoviç, İkinci Dünya Savaşının bitişinin 65. yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek törenin, Ukrayna için askeri ve manevi değere sahip olduğunu belirtti. Yanukoviç, "Kahraman şehir Sivastopol'da (Akyar), Rusya ile birlikte askeri geçit töreni düzenlememiz doğru olacaktır" diye konuştu.

http://www.denizhaber.com.tr/dis-basindan/25239/ukrayna-viktor-yanukovic-zafer-bayrami-deniz-kuvvetleri-sivastopol-askeri-gecit-.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder