Savunma ve Stratejik Analizler

29 Mart 2010 Pazartesi

Yunan ordusundan savaş tamtamları

Yunan ordusu geçmişte krize yol açan ırkçı sloganlar konusunda geri adım atmıyor.

Perşembe günü yapılan Ulusal Bağımsızlık Bayramı geçit töreni sırasında özel kuvvetler "Akıtacağımız kan, domuz Arnavut'un kanı" şeklinde sloganlar attı. Türkiye ve Makedonya aleyhinde de sloganlar atıldı. Gelişme üzerine özel birlik komutanı açığa alındı.

Yunanistan'daki özel kuvvetlerin eğitimleri sırasında attıkları ırkçı ve nefret sloganlarını, 25 Mart'taki bağımsızlık bayramı sırasında da attıkları ortaya çıktı. Amatör kameraya yakalanan Sahil Güvenlik Komutanlığı'na mensup balık adamlar (OYK), "Akıtacağımız kan, domuz Arnavut'un kanı" şeklinde slogan attı. Skandal nedeniyle idari soruşturma açıldı.

Atina'da düzenlenen resmi geçit törenlerinde yer alan 36 kişilik Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın Sualtı Görevler Birliği'ninülkede yaşayan göçmenler ile Arnavutluk, Makedonya ve Türkiye karşıtı düşmanlık ve ırkçı ifadeler içeren sloganlar attıkları tespit edildi. İnternete düşen görüntüler önceki akşam Yunan televizyonlarında yayınlandı. Videoda 36 balık adam hep bir ağızdan "Yunan doğarsın, hiçbir zaman Yunan olamazsın" ve "Akıtacağımız kan, domuz Arnavut'un kanı" şeklinde düşmanca ifadelerin yer aldığı sloganları atıyor. Görgü tanıkları benzeri ırkçı sloganların Türkiye ve Makedonya için de atıldığı belirtiliyor. Görüntülerin ortaya çıkmasından sonra yaşananlara çok sert tepki veren Kamu Güvenliği Bakanı Mihalis Hrisohoidis, törenlere katılan Sahil Güvenlik Komutanlığı özel Sualtı Görevler Birliği'nin lideri Tümamiral Athanasio Gusio'nun açığa alınması emrini verdi. Hrisohoidis'in talebi doğrultusunda Sahil Güvenlik Komutanlığı da idari soruşturma başlattı. Sol İttifak'tan (SİRİZA) 3 milletvekili de Savunma Bakanı Evangelos Venizelos'un cevaplaması için bir soru önergesi sundu. SİRİZA, orduda verilen eğitimin yeniden ele alınmasını ve suçluların derhal cezalandırılmasını talep etti. Diğer yandan sivil toplum örgütleri de yarın Savunma Bakanlığı önünde düşmanca sloganlar ile tahrik girişimlerini protesto edeceğini duyurdu.

Bu arada Yunan özel kuvvetlerin düşmanca sloganlarına Arnavutluk da sert tepki gösterdi. Arnavutluk Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İlir Meta, "Yunan askerlerinin davranışını kınadıklarını, bunun bir skandal olduğunu" bildirdi. İlir Meta, "Bu ağır hakaret ve kışkırtıcılık eylemini gerçekleştirenler kınanmalı, bu gibi aşırıcılar nerede olurlarsa olsunlar izole edilmelidir." ifadesini kullandı.

Yunan özel kuvvetlerinin eğitim ve tatbikatları sırasında da "Onlara Üsküplü (Makedonyalı) derler, Onlara Arnavut derler, elbiselerimi onların derileriyle dikeceğim", "Ayasofya'ya Ayasofya'ya. İstanbul'a bir akşam, tanklarla girelim. Ayasofya'nın önünde, Geçit töreni yapalım." ifadelerinin yer aldığı marşlar okudukları ortaya çıkmıştı.

http://www.bugun.com.tr/haber-detay/97419-yunan-ordusundan-savas-tamtamlari-haberi.aspx

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder