Savunma ve Stratejik Analizler

31 Mayıs 2010 Pazartesi

ABD’den İran için sürpriz S-300 vizesi

ABD, uzun süredir Rusya‘ya uyguladığı, İran’a stratejik hava savunma füzelerini satmama baskısını ani verilen sürpriz bir kararla sona erdirmeye hazır olduğunu açıkladı.

ABD Başkanı Barack H. Obama’nın, Rusya ile ilişkileri iyileştirme ve pekiştirme adı altında bir jest yaparak, ABD‘nin İran’a hassas silah satışları husundaki kararlılığından vazgeçebileceği Beyaz Saray Basın Sözcülüğü tarafından resmen teyit edildi.

İran’ın nükleer programı ile bağlantılı olarak bu ülkeye sert yaptırımların uygulanma kararının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi nezdinde ele alınması şu anda gündemdeyken, ABD bazı çeverelerce hiç beklenmedik sürpriz bir resmi yaklaşımla, Rusya‘nın İran’a stratejik hava savunma füze sistemleri de dahil olmak üzere çeşitli silah teknolojilerini satabileceğini vurgulayarak S-300 sistemlerinin transferini onaylayacağını ima etti.

Türkiye ve Brezilya‘nın İran’la imzaladığı uranyum takas anlaşmasının dünyadaki yankısı Türkiye‘deki kadar bayram havasında olmadı ve başta ABD olmak üzere batılı ülkeler, söz konusu anlaşmanın son derece sembolik olduğunu ve ciddi bir anlam taşımadığı için de buna temkinlilikle yaklaştıklarını dile getirmişlerdi.

Dolayısıyla İran açısından hiç bir husus değişmediği için bu ülkeye son derece sert BM yaptırım hazırlıkları halen karar aşamasındadır ve mevcut konjonktürde en ufak bir değişiklik söz konusu değildir.

Fakat ABD, İran’a yaptırım kararlarından asla vazgeçememekle birlikte, birdenbire Rusya ile yakınlaşma bahanesiyle özellikle S-300 füzelerine yönelik olarak Rusya‘nın İran’a hava savunma füzeleri satmasına karşı çıkmayacaklarını açıklayarak, Başkan Obama adına Beyaz Saray Sözcülüğü’nün, dolayısıyla en yetkili merciden hemde tam S-300′lere yönelik jesti yapmasının öncel bir sebebi vardır.

Tüm dünya kamuoyu, İran’ın Rusya‘dan yıllar önce sipariş ettiği S-300 füze sistemlerinin paralarının çoktan ödediğini, İran S-300 askeri personelinin eğitimlerinin tamamlandığını ve en az dört S-400 konfigürasyonlu sistemin İran’a geçtiğimiz yıl itibariyle transfer edildiğini en azından tahmin ettiği halde, S-300 füzelerinin olası bir hava saldırısındaki birinci adreslerini teşkil eden ABD ve İsrail savaş uçakları açısından, bu ülkeler ve Rusya da dahil olmak üzere, S-300′lerin İran’a çoktan ulaştığını doğrulamaya kimse cesaret edemiyordu.

Ancak SSNet üzerinden de büyük bir cüret rizikosuyla ilan ettiğimiz ve dünya kamuoyunun da kısmen bildiği veya en azından tahmin ettiği bu gerçeği ABD, İsrail ve Rusya üçlüsünün resmen doğrulayamaması, mevcut durumu bypass etmesi, geçen zaman boyunca bu ülkeleri daha gülünç duruma düşürmeye başlamıştı.

Dolayısıyla ABD‘nin İran’a karşı tutumu ve mevcut konjonktür zerre kadar değişmezken, hatta İsrail ile birlikte İran’daki yer üstü ve yer altı hedeflerine yönelik müşterek hava saldırı planları güncelliğini halen ciddi anlamda korurken, Rusya‘ya S-300 füzeleri konusunda ABD tarafından açık çek verilmesi bu ülkeye jest mahiyetinden çok, realitenin resmi kabulüne adım atmaktan başka bir gelişme değildir.

Dolayısıyla İran’ın S-300 füzelerine sahip olduğu resmiyet kazanacak, ABD, İsrail ve Rusya, İran’a henüz S-300 füzelerinin intikal etmediği iddialarından artık vazgeçerek bu husustaki inandırıcılıklarını, daha az güvenilirlik erozyonuna uğrayarak biraz olsun muhafaza edebileceklerdir.

Bir hafta önce Beyaz Saray nezdinde yapılan S-300 füzelerinin Rusya‘dan İran’a transferine onay nitelikli açıklaması şu ana dek yalanlanmadığı veya böyle bir ihtimalin de artık son derece zayıf olsa bile “ok yaydan çoktan çıktığı” için bu “sürpriz” S-300 satışına ABD onayının, spesifik konulara ilgili olan SSNet takipçilerimizle paylaşımı uygun görülmüştür.

http://www.savunmasanayi.net/abdden-iran-icin-surpriz-s-300-vizesi/abdden-iran-icin-surpriz-s-300-vizesi/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder