Savunma ve Stratejik Analizler

25 Mayıs 2010 Salı

Arabistan ordusuna TSK modernizasyonu

Bir süredir Arap ülkeleriyle ilişkilerini geliştiren TSK, yarımadanın en büyük Arap ülkesi Suudi Arabistan Krallığı'yla ilk kez bir askeri anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında TSK'nın 100 bin kişilik Arap ordusunun modernize çalışmalarında görev alması öngörülüyor. "Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği Çerçeve Anlaşması", Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Khalid Bin Sultan Bin Abdülaziz Al Saud'un dün Genelkurmay Karargahı'nı ziyaretinde imzalandı. TSK'nın, Suudi Arabistan şeriata dayalı bir hukuk sistemi olduğu için bazı maddelere şerh konulduğu ancak uzun süren müzakerelerin ardından bu sorunun aşıldığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, anlaşmanın imzalanmasının ardından yaptığı konuşmayı Arapça "teşekkür" anlamında "şükran" sözüyle tamamladı.

Anlaşma kapsamında TSK'nın, Fransa'yla birlikte 100 bin kişilik Arap ordusunun modernize çalışmalarında görev alması öngörülüyor. Buna göre; Arap askeri öğrencilerin Türkiye'deki harp okullarında misafir öğrenci olarak eğitim görmesi, komutanlık ve birlikler arasında konferans ve seminerler düzenlenmesi sağlanacak. İki ülke birbirlerinden teknoloji transferi yapacak, müşterek üretim gerçekleştirecek.

TSK, geçtiğimiz aylarda Mısır, Lübnan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri'yle de yeni anlaşmalara imza atmıştı.

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2010/05/25/arabistan_ordusuna_tsk_modernizasyonu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder