Savunma ve Stratejik Analizler

31 Mayıs 2010 Pazartesi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ Kahire'de

Kahire- Mısır Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan görüşme yaklaşık 20 dakika sürdü. Görüşmede basının sadece görüntü almasına izin verildi. Orgeneral İlker Başbuğ daha sonra Savunma Bakanlığı'nda, Mısır Savunma Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi tarafından askeri törenle karşılandı.

Törenden sonra Tantavi Orgeneral Başbuğ'a, Savunma Bakanlığı binasının girişinde bulunan, eski Genelkurmay Başkanlarının resimleri ve askeri malzemelerinin sergilendiği bölüm hakkında bilgi verdi. Tantavi ve Orgeneral Başbuğ'un ikili görüşmesi basına kapalı yapıldı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, Kahire'de bugün Meçhul Asker Anıtı'nı, eski Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat'ın mezarını ve Türk Şehitliği'ni ziyaret edecek.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ve beraberindeki heyet, Kahire'deki Türk Şehitliği'ni ziyaret etti. Çelenk koyan Orgeneral Başbuğ Şehitlik Defteri'ne, şunları yazdı: "Türk ulusunun kahraman evlatları, aziz şehitlerimiz. Savaş yıllarının tüm yokluk ve zorluklarına göğüs gererek verdiğiniz mücadeleler sonucunda, bir askerin ulaşabileceği en yüksek rütbeye ulaştınız. Ortaya koyduğunuz cesaret ve fedakarlıkla tarihimizin şeref sayfalarındaki yerlerinizi aldınız. Sizleri rahmet, minnet ve şükranla anıyor, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhlarınız şad olsun." Birinci Dünya Savaşı sırasında Filistin cephesinde İngilizler tarafından esir alındıktan sonra, Mısır'daki esir kampları ve hastanelerde şehit düşen 4 bin 500 askerin isimlerinin yazılı olduğu listeyi inceleyen ve bilgi alan Orgeneral Başbuğ, Türk Şehitliği'nin bakımını yapan Mısırlı görevliye teşekkür ederek, hediye verdi.

Orgeneral Başbuğ, Şehitlikten ayrılırken Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, 2009 yılı kasım ayında Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi'nin Türkiye'ye geldiğini hatırlattı. Tantavi ile çok yararlı görüşmeler yaptıklarını belirten Orgeneral Başbuğ, şunları söyledi: "Kendisinin daveti üzerine Mısır'a geldim. Sabah Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüştüm. Daha sonra Savunma Bakanlığındaydık. Şunu ifade edebilirim, özellikle Mısır Silahlı Kuvvetleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasındaki işbirliği alanlarının başında eğitim öğretim alanları geliyor. Bunun yanında savunma sanayi konuları da dahil olmak üzere, işbirliğinin önümüzdeki süreçte çok büyük bir ivme kazanacağına inanıyorum."

Türk Silahlı Kuvvetleri'yle Mısır Silahlı Kuvvetlerine bakıldığı zaman, iki ordunun savaş tecrübesi, muhabere tecrübesi açısından büyük önemi olduğunu belirten Orgeneral Başbuğ, "Hemen hemen 700 bin ile 500 bin kişilik büyük deneyimi olan iki ordu var. Bu iki büyük ordunun beraber yapabileceği, paylaşabileceği çok alan var. Bu alanları görüştük. Bundan yüzde yüz eminim, önümüzdeki süreçte iki silahlı kuvvetler arasındaki ilişkiler çok hızla, büyük bir ivmeyle gelişecek. Zaten diğer bütün alanlarda, siyasi, politik konularda da Türkiye'yle Mısır aynı, ortak görüşlere sahip. İki ülkenin birbirine daha yaklaşması tahmin ediyorum iki ülkeye büyük güç katacak hem de bu yakınlaşma bölgedeki barışın sağlanması ve muhafaza edilmesine büyük katkı sağlayacak" dedi.

Mısır'a ilk kez geldiğini ve burada bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Orgeneral Başbuğ, Mısır'da her yerin tarih olduğunu ifade etti. Mısır, Balkanlar gibi, çeşitli yerlere yaptığı resmi ziyaretler sırasında, Türk Şehitliklerini şehitliğimizi gördüğünü belirten Orgeneral Başbuğ, şunları söyledi: "Her yerde şehitliğimiz var. Burada bilinen 4 bin 500'e yakın şehidimiz var. Balkan ülkelerine gidin her yerde, Azerbaycan'a gidin, Kafkaslar'a gidin şehit vermişiz. Bu da bir açıdan Osmanlı Devleti'nin büyüklüğünü, ne kadar büyük bir alanda yaşadığını gösteriyor. Burada bulunan 4 bin 500 şehit. Burada niçin bulunuyordu bunu sorgulamak lazım. Bunlar aslında Osmanlı döneminde kutsal yerlerin savunması için gönderilmiş durumda. O amaçla burada bulunuyorlardı. Onu da unutmamak lazım. 3 tane general var, subayı var, astsubayı var, sivili var. Bu da aynen silahlı kuvvetlerin kompozisyonunu gösteriyor. Burada gerçekten hayatlarını kaybeden 4 bin 500 şehidimize de tekrar rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun." Orgeneral Başbuğ ayrıca, suikasta kurban giden eski Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat'ın mezarını ve Meçhul Asker Anıtı'nı ziyaret ederek çelenk koydu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, Kahire'deki resmi görüşmelerini tamamladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=144274

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder