Savunma ve Stratejik Analizler

14 Mayıs 2010 Cuma

İRAN, VELAYET-89 TATBİKATI'NDA, ''FECR-5 FÜZESİ DENEDİ

İran Donanmasının kabiliyetlerini sergilediği Velayat 89 Deniz Tatbikatı; İran Körfezi, Umman Denizi ve Hint Okyanusu’nun kuzeyindeki geniş bir bölgede yapıldı. 5-12 Mayıs tarihleri arasında icra edilen ve Batı’nın merakla izlediği tatbikata, Irak, Katar ve Umman’dan subaylar da gözlemci olarak katıldılar.

Beş safhadan oluşan tatbikatta, karadan, havadan ve denizden deniz hedeflerine füze atışları gerçekleştiren İran Donanmasına bağlı birimlerin, su üstü ve su altı hedeflere karşı yeni füzeler denedikleri de söyleniyor. Tatbikatta ayrıca, İran Deniz Piyadelerinin gerçekleştirdiği özel harekât ve Kara Kuvvetlerinin insansız hava aracıyla yaptığı gözetleme uçuşları da dikkat çekti. İran Kara Kuvvetlerinin İran’ın güneyindeki Sistan ve Belucistan bölgelerinde başlattığı ve Velayat 89’un devamı niteliği taşıyan tatbikatta ise “Fecr 5” topçu roketleri ile atışlar yapıldığı gelen bilgiler arasında.

http://www.milscint.com/haberdetay.asp?haberid=1497&hid=7

İran İslam Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutan Vekili, İran Kara Kuvvetleri’nin envanterine daha yeni eklenen Fecr-5 füzesinin başarıyla fırlatıldığının bilgisini verdi.

Gazetecilerin sorularına yanıtlayan Tuğgeneral Kiyumers Heidari, ilk defa fırlatılan Fecr-5 füzesinin uzun menzilli atışlarda kullanılacağını söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutan Vekili, eşsiz olan ve bugüne kadar hiçbir tatbikatta kullanıulmayan Fecr-5 füze sisteminin kabiliyetleri ilk defa başarıyla denendiğini kaydetti.

Tuğgeneral Heidari, Sistan Belucistan’ın güneyinde devam eden “Vilayet-89” tatbikatı kapsamında 4 adet Fecr-5 füzeleri karadan denize fılatıldılar ve farazi düşman hedeflerini başarıyla yok ettiler”dedi.

http://www.mesajhaber.com/haber.php?haber_id=7418


İran yapımı Fecr-3 ve Fecr-5 gibi sistemleri olduğu tahmin ediliyor. Fecr-3'ün menzili 45 kilometre, Fecr-5'in menzili ise 75 kilometreyi buluyor.

http://www.samanyoluhaber.com/h_204031_.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder