Savunma ve Stratejik Analizler

25 Mayıs 2010 Salı

TSK havadan karaya 'Cirit' atacak

TSK'da lazer güdümlü füze 'Cirit' için geri sayım başladı. Roketsan'ın bu yıl seri üretime geçeceği füze, havadan karaya atışlarda önemli isabet kaydetti. 8 kilometre menzilli 'Cirit'in Türkiye'deki füze teknolojisi geliştirilmesi için de önemli bir aşama olduğu kaydediliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine kazandırılacak lazer güdümlü füze 'Cirit' için geri sayım başladı. Roketsan'dan edinilen bilgiye göre, Türk füzesi 'Cirit'in bu yıl içinde seri üretime geçmesi bekleniyor. Havadan karaya atılan füzenin menzili 8 km. Şimdiye kadar yapılan atışlarda önemli bir isabet oranı yakalayan Cirit, özellikle Türk şirketleri TUSAŞ ve Aselsan ile İtalyan Finmeccanica grubu şirketi AgustaWestland'ın ortak üreteceği T129 taarruz helikopterinde kullanılacak.

70 mm çapındaki yarı aktif lazer güdümlü füze 'Cirit'in özellikle hafif zırhlı hedeflerde istenilen tahribatı sağladığı belirtiliyor. Cirit'in şimdiye kadarki atışlarında hava platformu olarak AH-1W helikopteri kullanıldı. Füzenin Türk taarruz helikopteri olarak sunulan T129'da etkin olarak kullanılması için ise daha zamana ihtiyaç duyulacağı dile getiriliyor. Zaman'a açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii çevreleri, Cirit'in daha ileri füze teknolojilerinin geliştirilmesi için önemli bir aşama olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Daha önce, Milli Savunma Bakanlığı ve Roketsan arasında Cirit füzesinin geliştirilmesi için 28 milyon dolarlık bir anlaşma imzalanmıştı. Füzenin milli imkânlarla geliştirilmesi, Türk savunma sanayii açısından büyük önem taşıyor. Özellikle silah sistemlerinde, yabancı kaynaklara bağımlılığın azaltılması ulusal bir savunma sanayii amacına ulaşılması noktasında kritik bir dönemeç olarak görülüyor. Savunma Sanayii çevreleri, bu tür projelerin desteklenmesi gerektiği üzerinde duruyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda üst düzey görevlerde bulunmuş eski bir bürokrat, "Bu füzenin yapılmasına cesaret edilmesi bile önemli. 'Türkiye roket yapamaz' diyorlardı. Neden yapamayalım ki? Roketsan'da zaten belli bir birikim oluştu. Bunu gözbebeğimiz gibi korumamız gerekiyor." diyor. Aynı bürokrat, geliştirilen füzenin, daha kapsamlı teknolojilerin üretilmesinde de bir basamak teşkil edeceğinin altını çiziyor.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=987150&title=tsk-havadan-karaya-cirit-atacak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder