Savunma ve Stratejik Analizler

4 Mayıs 2010 Salı

Türk donanmasından 100 yıl sonra bir ilk

10 Mart 2010 Çarşamba

BM ve NATO bünyesinde birçok başarılı deniz operasyonuna katılan Türk Donanması, 100 yıl aradan sonra yeniden Akdeniz'e iniyor.

İki fırkateyn ve bir hücumbottan oluşacak Türk Akdeniz Barış Görev Kuvveti, Cebeli Tarık'tan Lübnan'a kadar tüm Akdeniz'de uluslararası sularda devriye yapacak. Barış Kuvveti, Marmaris'teki Aksaz Deniz Üssü'nde konuşlu Güney Deniz Saha Komutanlığı bünyesinde oluşturulacak. Türk deniz gücü ABD'nin 6'ncı filosu ve NATO'nun Daimi Deniz Görev Grubu'nun ardından Akdeniz'deki 3'üncü güç, ABD'den sonra bağımsız hareket edebilen ikinci ülke olacak.

ABD HAKİMİYETİ VAR

Akdeniz'de halen ABD'nin bağımsız olarak bulundurduğu onlarca gemiden oluşan meşhur 6'ncı filosu bulunuyor. Filo sayesinde ABD, Akdeniz'in tek hakim askeri gücü olarak kabul ediliyor. NATO'nun Daimi Deniz Görev Grubu da Akdeniz'de sürekli görev yapıyor. Bu grupta İtalya, İspanya, İngiltere ve Almanya ile birlikte Türkiye de bir fırkateyn ile görev alıyor. Dünyanın sayılı deniz güçlerinden Türk Donanması, 19'uncu yüzyılın sonlarına kadar 'Türk Gölü' olarak adlandırılan Akdeniz'de 100 yılı aşkın süredir etkinlik sağlayamıyordu.

http://www.bugun.com.tr/haber-detay/95531-donanmadan-100-yil-sonra-bir-ilk-haberi.aspx

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder