Savunma ve Stratejik Analizler

24 Mayıs 2010 Pazartesi

Türk Uçağı Masaya Yatırılıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’ndeki Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda düzenlenen Türk Bölgesel Yolcu Uçağı Çalıştayı başladı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı çalıştayda ihtiyaçlar ve yetenekler konulu iki oturum düzenleniyor.

İhtiyaçlar panelinin açılış konuşmasını yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Yahya Kemal’in “İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar” sözünü hatırlatarak Türk yapımı uçağın hayata geçirileceğini söyledi.

Yerli yapımı yolcu uçağı için siyasi irade, havacılık sektörü ve üniversitelerin işbirliği içerisinde olması gerektiğini söyleyen Yıldırım, “Uçak yapımı kolektif işbirliğinin ürünüdür” dedi.

SHGM Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kesici ise uçak yapımı için üç önemli ayağın bulunduğunu, bunların “Entelektüel güç, sertifikasyon ve imalat sanayi” olduğunu söyledi.

Üretilecek yerli uçağın sertifikasyonu ile ilgili kanuni sorumluluğun SHGM’de olduğunu kaydeden Kesici, “Biz bunu yapacağız. Ne eksiklik varsa gidereceğiz” dedi.

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal da “Üretilecek yerli uçağın kısa gövdeli, 40-60 yolcu kapasiteli, kısa pistlere iniş-kalkış kabiliyeti açısından turboprob olması gerektiğini söyleyerek Sivas-Divriği, İskenderun, Ordu-Gülyalı, Kastamonu, Bodrum-Imsık, Aydın-Çıldır, İzmir-Efes, İstanbul-Samandıra, Yalova gibi kullanılamayan havaalanları bölgesel taşımacılıkla kullanılabilir hale getirilebilir” dedi.

Türk Hava Yolları’nın son yıllarda gelişerek, Avrupa üçüncülüğüne kadar yükseldiğini kaydeden THY Genel Müdürü Temel Kotil, bölgesel hava taşımacılığında Almanya’nın örnek alınması gerektiğini, bölgesel uçağın da Türkiye’ye önemli katkı sağlayacağını, küçük havaalanlarının büyük hublara bağlanacağını kaydetti.

Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu Üretilecek yerli uçağın operasyon kolaylığı sağlaması, yakıt maliyetinin düşük olması, bakım kolaylığı sağlaması, hafif gövdeli ve minimum 50 yolcu kapasiteli olması gerektiğini söyledi.

Bu arada İTÜ Emekli Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel ile Çalıştay Başkanı Prof. Dr. Fevzi Ünal arasında konuşma süresi konusunda kısa süreli gerginlik yaşandı. Uçak dizaynı konusunda kitapları bulunan Yüksel, üretilecek yerli uçak için öncelikli olarak hesap ve inşa anlamına gelen dizayn konusunun ele alınması gerektiğini, yurtdışında projeye birileri alınacaksa mutlaka kar-zarar ortağı olarak alınmalı dedi.

myTECHNIC Teknoloji ve İş Geliştirme Direktörü Can Erel de bölgesel uçak modelleri ve dünyadaki bölgesel hava taşımacılığı ile ilgili kısa bir sunum yaptı.

Soru-Cevap kısmına geçilen çalıştayın öğleden sonraki oturumunda yetenekler konusu ele alınacak.

Panelle ilgili tüm detaylar bu akşam saat 20:00’da Airport TV Ana Haber Bülteni’nde olacak.

http://www.savunmasanayi.net/turk-ucagi-masaya-yatiriliyor/turk-ucagi-masaya-yatiriliyor/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder