Savunma ve Stratejik Analizler

28 Mayıs 2010 Cuma

Türkiye-Brezilya ortaklığı uçak yapımı ile taçlanıyor

YAKUP BULUT SAO PAULO/BREZİLYA

İran’ı uranyum takası konusunda ikna eden Türkiye ve Brezilya siyasi alandaki ortaklığını ekonomiye de taşıyor. Tarihinde ilk kez Başbakan düzeyinde Brezilya’ya çıkarma yapan Türkiye, bu ülkeyle ticari ortaklığını pekiştirecek bir dizi anlaşmaya imza attı. Mutabakata varılan konular arasında dünyanın üçüncü büyük havayolu şirketi olan Brezilyalı Embraer şirketi ile ortak uçak üretimi de var. Başbakan Erdoğan’ın 7 bakan ve 150 işadamıyla yaptığı ziyarette varılan anlaşma hayata geçtiği takdirde, iki ülke başta TAİ olmak üzere tüm yerli kuruluşları ve özel sektörünü de işin içine katarak Türkiye’de uçak yapımına başlayacak.

SADECE AR-GE İÇİN 1 MİLYAR DOLAR

Sao Pauolo’da havacılık alanında atılan dev adımla ilgili bilgi veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım “Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’de yerli uçaklar uçuşa geçecek” dedi. Projenin maliyeti hakkında da bilgi veren Yıldırım, işin sadece Ar-Ge kısmı için 1 milyar dolarlık bir kaynağa ihtiyaç olduğunu aktardı. Mevcut bir modelin imalatının kolay olduğunu dile getiren Yıldırım, 2023 diye hedef koyduklarını ve o tarihe gelmeden bu işi bitirmek istediklerini söyledi. Dünya havacılık piyasasının 3.2 trilyon dolar olduğundan söz eden Yıldırım, Türkiye’den 2.5 saatlik uçuşla 50’den fazla ülkeye ulaşılabileceğini belirterek, Türkiye’nin lojistik ve stratejik üstünlüğünün değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

1995’TE YANIT VERİLMEMİŞ

Bakan Yıldırım Embraer şirketinin 1995 yılında Türkiye’ye işbirliği teklifinde bulunduğunu, ancak dönemin hükümetinin şirketin teklifini yanıtsız bıraktığını ifade etti. Türkiye’de uçak yapımının 1911 yıllarına gittiğini hatırlatan Binali Yıldırım, 1925’te devlet eliyle, 1940’ta Nuri Demirağ’ın öncülüğünde yapılan çalışmalara atıf yaptı. Yıldırım, iç ve dış güçler yüzünden bunların devam ettirilemediğini kaydederek, “O devam ettirilseydi bugün Embraer’in önünde olacaktık” dedi. Embraer uçak fabrikasına Erdoğan’ın yaptığı ziyaretin bu doğrultuda olduğunu belirten Binali Yıldırım, Brezilya tarafına Türkiye olarak yeni bir teklif sunduklarını, Başbakan Erdoğan ile Lula’nın imzaladığı ‘Stratejik İşbirliği Eylem Planı’nın da müşterek model yapımı da dahip geniş kapsamlı bir işbirliğini içerdiğini anlattı. Yıldırım “Teklif yaptık. Uçak yapalım, riski paylaşalım dedik” diye konuştu.
...
http://www.stargazete.com/ekonomi/turkiye-brezilya-ortakligi-ucak-yapimi-ile-taclaniyor-haber-265513.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder