Savunma ve Stratejik Analizler

4 Haziran 2010 Cuma

“KiRPi” Paris Yolcusu

Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin 18 Aralık 2008 tarihinde almış olduğu kararla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan yaklaşık 2000 adet Mayına Dayanıklı Zırhlı Araç ve Taktik Tekerlekli Araçları üretip teslim etme görevini alan BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş.; ihaleye konu araçları üreterek teslimatlarına başladı.

22 Nisan 2009 tarihinde gerçekleştirilen proje imza töreni ile üretimine başlanan araçların ilk etabını oluşturan 2.5 Ton (4x4), 5 Ton (4x4), 10 Ton (6x6) taktik tekerlekli araçların teslimatlarına başlanırken bu proje kapsamında 2.5 Ton (4x4), 5 Ton (4x4), 10 Ton (6x6) ve Mayına Dayanıklı Zırhlı Araç olmak üzere yaklaşık 2000 araç teslim edilecek.

Daha önce de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı için, NATO standartlarında 2.5 Ton (4x4), 5 Ton (4x4), 10 Ton (6x6) Taktik Araç üreterek teslim eden BMC, özellikle “Yürüyen Kale” olarak adlandırılan “Mayına Dayanıklı Zırhlı Aracı”nı da seri üretime hazır hale getirdi. Mayın, el yapımı patlayıcı (IED) ve balistik testlerinden büyük bir başarı ile geçen araca, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından “Kirpi” ismi verildi.

Tamamen NATO standartlarında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istek ve talepleri doğrultusunda, BMC’nin tam entegre askeri araç üretim tesislerinde, Türk mühendis ve işçisinin emeği ile üretilen bu araçlar, balistik tehditlere ve mayına karşı yüksek koruma seviyesine sahip. BMC, taktik tekerlekli araçlarından BMC 185-09 B (4X4) 2,5 ton ile birlikte BMC 250-10 Z (4X4) Çok Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ve Yürüyen Kale olarak bilinen BMC MRAP KiRPi’yi, 14-18 Haziran 2010 tarihleri arasında Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenecek dünyanın en büyük savunma sanayisi fuarlarından olan EUROSATORY 2010’da sergileyecek.

http://www.milscint.com/haberdetay.asp?haberid=1508&hid=2

1 yorum:

  1. BMC,umarim Türk firmasidir,umarim yüzde yüz Türk üretimidir,umarim Türk savunma sanayi daha cok basarili yüksek teknolojiye sahip,dünyada örnegi olmayan,lisansi Türkiyeye ait,dosta güven,düsmana geri dur diyecek nice silahlar üretir,umarim bu sadece bir ümit olarak kalmaz,insaallah gercek olur.unutmayalimetrafimizda dost görünüpte,ilk firsatta bir kasik suda bogmak isteyen ülkeler var,öncede vardi,simdide vardir yarinda olacaktirbunun örneklerini tarihde gördük,unutmayalim,su uyur düsman uyumaz derler.Türkiye olarak cok calismamiz lazim Allah yardimcsi olsun Türkiyenin her konuda

    YanıtlaSil