Savunma ve Stratejik Analizler

17 Ağustos 2010 Salı

ABD - Güney Kore deniz tatbikatı sürüyor

ABD - Güney Kore müşterek deniz tatbikatı Kuzey Kore ve Çin'den yükselen tepkilere rağmen on binlerce askerin katılımıyla Sarı Deniz'de başladı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Ulchi Freedom Guardian adı verilen tatbikata Koreli 56 bin ve Amerikalı 30 bin askerin katıldığını açıkladı. Tatbikata büyük tepki gösteren Kuzey Kore, işgal provası olarak nitelediği manevralara "amansız darbe" indireceği tehdidini savurdu. Kuzey Kore'de yayımlanan Rodong Sinmun gazetesi, tatbikatın nükleer bir savaşı tetikleyebilecek kadar ağır bir provokasyon olduğunu savundu.

ABD ve Güney Kore'nin tatbikatı soğuk savaşın sona ermesinden bu yana icra edilenlerin en geniş çaplısı olarak dikkat çekiyor. Uzmanlar, tatbikatın asker sayısı ve ateş gücü bakımından fiili savaş yürütebilecek kadar büyük olduğunu belirterek, iki ülkenin Güney Kore gemisinin batırılmasından sorumlu tuttuğu Pyongyang hükümetine karşı dayanışma mesajı verdiğini kaydediyor.

Tatbikata karşı tutumunu haftalardır dile getiren Pekin yönetimi ise, Çin kıyılarını menzili içine alan donanma kuvvetlerinin ulusal güvenliğine açık bir tehdit oluşturduğuna inanıyor. Milliyetçi çizgisi ile dikkat çeken Global Times gazetesinin yaptığı ankete katılan 150 bine yakın okuyucunun %97'si tatbikatın Çin'e karşı tehdit oluşturduğunu belirtti. Çinli analistler, özellikle başkent Pekin'i vurabilecek donanma grubunun eşlik ettiği ve modern savaş uçaklarını taşıyan nükleer uçak gemisi George Washington'un tatbikata iştirakini son derece ağır bir tehdit olarak algılıyor.

http://www.denizhaber.com.tr/dis-basindan/28961/sari-deniz-tatbikat-guney-kore-abd-savunma-bakanligi-isgal-prova-kuzey.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder