Savunma ve Stratejik Analizler

17 Ağustos 2010 Salı

Ankara – 10 Ağustos 2010

Türkiye’nin havacılık ve uzay merkezi konumunda olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), son insanlı uçak olarak bilinen JSF/F-35 uçağının orta gövdesinde bulunan ve uçaktaki en karmaşık yapısal komponentler olarak tanımlanan “Air Inlet Duct – Kompozit Hava Giriş Kanalları”nın imalatını başarıyla gerçekleştirdi.

JSF/F-35 uçaklarının “Orta Gövde” imalatını ABD dışında dünyada tek kaynak olarak gerçekleştiren TUSAŞ, üstün teknoloji “Fiber Serme Tezgahları”nı kullanarak tamamını kompozit malzemeden ürettiği ilk “Air Inlet Duct – Kompozit Hava Giriş Kanalı”nı 29 Temmuz 2010 tarihinde müşterisi Northrop Grumman’a teslim etti.

Tesislerinde ürettiği ilk Kompozit Hava Giriş Kanalı’nın test ve sertifikasyonlarının tamamlanmasını müteakip seri üretime geçmekte olan TUSAŞ, kendi üreteceği Orta Gövde’lerin yanı sıra, dünya çapında gerçekleşen bir rekabetin sonucunda ABD’de üretilecek “Orta Gövde”leri de desteklemek üzere 2014 yılına kadar “Air Inlet Duct – Kompozit Hava Giriş Kanalları”nın yüzlercesini üretmek üzere kesin sipariş almış olup, gelen ilave talepleri karşılamak üzere kapasitesini artırma çalışmalarına devam etmektedir.

Aynı gün, JSF/F-35 Orta Gövde Üretim ve Kaplama Tesisi’nin de temelinin atıldığı törende bir konuşma yapan TUSAŞ Genel Müdürü Sn. Muharrem Dörtkaşlı, “Air Inlet Duct – Kompozit Hava Giriş Kanalları’nın imalatı ile JSF/F-35 programında önemli bir aşamanın daha gerçekleştirildiğini” belirtmiştir. Dörtkaşlı, “TUSAŞ’ın JSF/F-35 programında önemli görevler üstlendiğini, en gelişmiş savaş uçağı olarak tanımlanan uçakta kullanılacak başta “Orta Gövde” olmak üzere yapısal bir çok komponentin, dünyada üstün teknolojiye sahip sadece iki kaynaktan birisi olarak TUSAŞ’ta imalatı için 2007 yılından itibaren yatırım yapmakta olduklarını, 2008 yılından itibaren de programdaki üretim faaliyetlerine başladıklarını” vurgulamıştır. “2008 ve 2010 yıllarında devreye alınan İleri Kompozit İmalat Tesisleri’nin yanı sıra, yapımı devam eden ve dünyadaki emsalleri ile eşdeğer “JSF/F-35 Orta Gövde Üretim ve Kaplama Tesisleri”nin de 2011 yılında devreye alınmasıyla program takvimine uygun olarak ivmelerinin artacağını ve bir kaç yıl içinde üretimde maksimum kapasiteye çıkacaklarını” belirtmiştir.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), sabit ve döner kanatlı hava platformlarından uydu sistemleri ve insansız hava araçlarına kadar entegre havacılık ve uzay sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye’nin teknoloji merkezi konumunda olup; havacılık, uzay ve savunma sanayisinde küresel ilk yüz oyuncu arasında yer almaktadır. TUSAŞ’ta 1400’ü mühendis olmak üzere toplam 3500 kaliteli ve deneyimli personel çalışmaktadır.

http://www.tai.com.tr/news.aspx?contentDefID=140

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder