Savunma ve Stratejik Analizler

25 Ağustos 2010 Çarşamba

Dokuz taarruz helikopteri 2011'de Türkiye'de

Terörle mücadelede kullanılmak üzere İtalya'dan alınması planlanan taarruz helikopterlerinin 2011'in sonunda Türkiye'de olacağı belirtildi.

Türkiye'nin kendi helikopterlerini üreteceği ATAK programında yaşanması beklenen muhtemel gecikme ve ordunun acil ihtiyaç talebiyle birlikte hazır alıma karar verilmişti. Bunun üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında haziran ayında yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısından, 9 adet A-129 tipi helikopter alınması için karar çıkmıştı. Edinilen bilgiye göre İtalya'yla görüşmeler başladı. Fiyat konusunda bazı sıkıntıların yaşandığı belirtilirken, sözleşmesinin imzalanmasının ardından helikopterlerin Türkiye'ye gelişinin 2011'in sonunu bulacağı kaydediliyor. İtalyan Agust Westland ile görüşmeler Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) üzerinden yürütülüyor. Helikopterlerin maliyetinin 300 milyon doları bulacağı belirtiliyor. İtalyan ordusunun da envanterinde bulunan A-129'lar Irak ve Afganistan'da da görev yaptı.

ATAK projesi kapsamında TAI tesislerinde T-129'un üretim çalışmaları da devam ediyor. Önümüzdeki yıl mart ayında deneme uçuşu yapması beklenen T-129, A-129'un gelişmiş versiyonu olacak. Bu helikopterin görev bilgisayarı tamamen yerli üretim olacak.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1018980&title=dokuz-taarruz-helikopteri-2011de-turkiyede

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder