Savunma ve Stratejik Analizler

19 Ağustos 2010 Perşembe

Erivan’ı 2044’e kadar Rus tankları koruyacak

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Karabağ ihtilafında Rusya’nın kimin yanında olduğu tartışmaları Ermeni Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan’ın son açıklamasıyla yeni bir boyut kazandı.

Nalbandyan’ın Ermenistan’ın Gümrü kentindeki Rus üssünün ülkesinin egemenlik ve bağımsızlığını koruyucusu olduğu yönündeki sözleri Moskova’yı “taraf” durumuna düşürdü.

Dev silah deposu

Nalbandyan, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in dün başlayan iki günlük Erivan ziyareti öncesinde “Vesti-24” adlı Rus devlet televizyon kanalına verdiği demeçte, “Rusya ile aramızdaki askeri üs anlaşmasını köklü biçimde gözden geçiriyoruz. Gümrü’deki Rus askeri 25 yerine 49 yıl Ermenistan’da kalacak. Üstelik Ermenistan’da bulunan Rus güçleri Güney Kafkaslar bölgesinde sadece Rusya’nın çıkarlarını gözetmeyecek, ordumuzla koordinasyon halinde Ermenistan’ın koruyuculuğunu üstlenmiş olacak” dedi.

Nalbandyan’ın sözleri Kremlin’in internet sitesinde de onaylandı, ancak bunun Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki askeri dengeleri değiştirmeyeceği öne sürüldü. Azerbaycan, Erivan ile Moskova’nın 16 Mart 1995’te imzalanan anlaşmayla Türkiye sınırına 70 km mesafede konuşlandırılan ve 2005’te silah deposuna dönüştürülen Gümrü’deki üssüne 800 milyon dolarlık silah aktarıldığını savunuyor.
 
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/15585459.asp?gid=200

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder