Savunma ve Stratejik Analizler

13 Ağustos 2010 Cuma

Guttenberg'ten orduyu küçültme adımı

Alman "Süddeutsche Zeitung" gazetesi, Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg'in Alman ordusunu küçültmeyi planladığını yazdı.

Gazetenin haberinde, Guttenberg'in, Alman Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan askerlerin sayısını 195 binden 165 bine düşürmek ve zorunlu askerlik yerine "gönüllü askerlik" uygulamasını getirmek istediği belirtildi.

Guttenberg'in, bu konuda hazırladığı 5 planı 23 Ağustosta Federal Meclis komisyonlarında açıklayacağı ifade edilen haberde, bu planlara göre anayasadaki askerlikle ilgili maddenin değişmeyeceği, ancak uygulamada sadece gönüllü olarak askerlik yapmak isteyenlerin orduya alınacağı kaydedildi.

Haberde, planlamaları yapan uzmanların her yıl yaklaşık 7 bin 500 kişinin gönüllü olarak askerlik yapmak isteyeceğini tahmin ettiği, sabit silahlı kuvvetler mensuplarıyla birlikte asker sayısının 165 bin ila 170 bin olmasını beklediği ifade edildi.

Gönüllü askerlerin en az 1 yıl bu görevi yapmasının, bu sürenin askerlerin isteklerine göre daha esnek tutulmasının da planlandığı kaydedildi.
AA
http://www.haber7.com/haber/20100813/Guttenbergten-orduyu-kucultme-adimi.php

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder