Savunma ve Stratejik Analizler

25 Ağustos 2010 Çarşamba

İlk Türk helikopteri için düğmeye basıldı

Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısından çıkan 'Türk helikopteri üretme projesi' için ilk adım atıldı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) arasında görüşmeler başladı. Müsteşarlıktan aldığı rapor doğrultusunda harekete geçen TAI, fizibilite çalışmaları için düğmeye bastı. İlk Türk helikopterinin kaç liraya mâl olacağı, hangi sistemlerin kullanılacağı, pazardaki fırsatlar ve tehditler gibi konular üzerinde TAI yetkilileri araştırma yapıyor. Savunma çevrelerinden edinilen bilgiye göre, helikopterin tasarımı ve üretimi için 7-8 yıllık bir takvim üzerinde duruluyor.

Başbakan Tayyip Eroğan, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün katıldığı son Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında önemli bir karar alındı. Toplantıda, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı olan eğitim helikopterleri başta olmak üzere, kamu ve özel kesim ihtiyaçlarına cevap verecek özgün hafif maksat helikopteri geliştirilme projesinin TAI yükleniciliğinde başlatılması kararlaştırıldı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile görüşen TAI yetkilileri de harekete geçti. Türk helikopterinin üretilmesi için fizibilite çalışmaları şu anda devam ediyor. Savunma uzmanları, Türkiye'nin kendi helikopterini üretmesinin, ihracat yapacak pazarı da bulabilirse çok önemli bir adım olacağını dile getiriyor.

Türkiye ayrıca, ATAK programı kapsamında Türk Kara Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan 50 kesin ve 41 opsiyonel taarruz ve taktik keşif helikopterinin, milli imkanlarla geliştirilecek yazılım ve donanım ürünlerinin bir araya getirilmesiyle Türkiye'de üretilmesini hedefliyor. 3 milyar dolarlık dev projede İtalyan AgustaWestland'ın yanı sıra TAI, Aselsan ve Roketsan gibi Milli Savunma sanayii şirketleri de kilit rol üstleniyor. Daha önce öngörülen takvime göre seri üretime 2013'te geçilmesi beklenirken deneme uçuşu sırasında söz konusu helikopterin düşmesi nedeniyle projenin sarkacağı kaydediliyor.

Öte yandan ilk Türk özgün helikopteri için, STM Savunma Teknolojileri Mühedislik AŞ de bir rapor hazırladı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı için hazırlanan raporda, yurtiçi geliştirme hariç diğer yöntemlerin hiçbirinde yerli sanayinin yeterli bilgi birikiminin sağlanamayacağı belirtildi. Yurtiçi geliştirme seçeneğinin değerlendirilmesi durumunda, üretim altyapısından ziyade tasarım altyapısının daha kritik olduğu kaydedildi. Türk özgün helikopteri hedefine ulaşılmasının, bütün çalışmaların tek merkezden kontrolü ve gerçekçi bir planlama ile mevcut Türk Savunma Sanayii tesislerinin kullanılarak ve eksik alanlarda ilave bazı ek yatırımlar yapılarak mümkün olabileceği vurgulandı. Ayrıca, hem Türkiye hem de potansiyel pazarlar açısından helikopter tasarım ve üretim faaliyetlerine başlamak için çift motorlu hafif/orta sınıf genel maksat helikopterinin uygun bir tercih olacağı değerlendirildi.

http://www.bugun.com.tr/haber-detay/115033-ilk-turk-helikopteri-icin-dugmeye-basildi-haberi.aspx

Savunma ve Havacılık Dergisi Sayı 138
Sayfa 22

Türk Hafif Helikopter Projesi:


Türk Hafif Helikopter Projesi altında Sikorsky Aircraft tarafından sağlanacak teknik destek ile TAI tarafından üretilmesi öngörülen helikoptere ait bir ön tasarım,
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
http://rewreward.blogspot.com/2010/06/savunma-ve-havaclk-degisi-say-138.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder