Savunma ve Stratejik Analizler

23 Ağustos 2010 Pazartesi

Rus MiG-31′leri yenilendi

Rus kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Rus Hava Kuvvetleri’ne ait aktif MiG-31 filolarındaki tüm savaş jetleri modernize edildi.

NATO koduyla “Foxhound” olan ve yüksek seviye standardını yakalayan Rus Mig-31′lerinin başta radar, aviyonik ve bilgisayar gibi önemli üniteleri son nesil sistemlerle yenilenerek modernize edilirken, uçaklara dijital telekomünikasyon/telsiz sistemleri entegre edilerek kokpitteki tüm gösterge ve donanımlar da yenilendi ve renkli, çok fonksiyonlu saydam ekranlar eklendi.

Son derece yüksek performanslı yeni radar, aviyonik, sistem bilgisayarı ve yazılımı sayesinde uçakların özellikle hava-hava amaçlı silah/mühimmat yelpazesi de genişletildi ve uçaklar ayrıca 90′lı yıllardan bu yana seri üretimi gerçekleştirilen, neredeyse 3.5 Mach hızındaki AS-17 Krypton gibi anti-radar füzesi içinde sertifiye edildi.

1964 yılında ortaya çıkan ve 1985 yılına kadar üretilen meşhur MiG-25 “Foxbat” konseptini baz alarak geliştirilen, ilk prototipi 1975 yılında uçan ve yine ilk defa 1981′de hizmete giren MiG-31 uçağı, halen kullanımda olan ve seri üretimi geniş çapta gerçekleştirlen dünyanın en yüksek uçuş hızına erişebilen av-önleme (Interceptor) uçağı olma özelliğine sahip.

Gerektiğinde süpersonik (ses) hızı neredeyse üç defa katlayarak Mach 3 hızına (Mach 2.83 = 3000 km/h) yaklaşabilen ve 24.4 km irtifaya tırmanabilen çift koltuklu MiG-31 uçakları halen Rusya yanında, Suriye ve Kazakistan Hava Kuvvetleri tarafından da kullanımdadır.

http://www.savunmasanayi.net/rus-mig-31leri-yenilendi/rus-mig-31leri-yenilendi/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder