Savunma ve Stratejik Analizler

9 Ağustos 2010 Pazartesi

TSK, sergiyle yerli üretim arayacak, 1 milyar liralık ek pazar oluşacak

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyaçlarını yerli kaynaklardan sağlanması ve Türk sanayinin de kalite ve standart açısından daha yüksek noktalara ulaşması amacıyla düzenlenen TSK Müşterek Malzeme Sergisi, TSK ile Ankara Sanayi Odası (ASO) arasında imzalanan protokol kapsamında bundan sonra sadece Ankara’da düzenlenecek.

Sergiye ilgiyi artırmak için aynı tarihlerde Ankara Sanayi Fuarı’nı da düzenleyecek olan ASO, kentin fuar alanı ihtiyacını da gündeme getirecek. ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “Ankara savunma sanayinde ciddi odak oldu. İzmir’de düzenlenen sergiyi Ankara’ya çektik. Sergide yaklaşık olarak 1 milyar liralık ek bir pazar oluşacak ve yerli kaynakların kullanılmasıyla ek bir tasarruf yapılacak” dedi.

Dışa bağımlılığı azaltıyor

Ankara Sanayi Odası olarak TSK ile bir sözleşme yaptıklarını ifade eden Nurettin Özdebir, sergi hakkında şu bilgileri verdi: “Burada TSK’nın ihtiyacı olan yedek parça ağırlıklı olmak üzere yurtdışından tedarik etmiş olduğu malzemelerin yurtiçinden tedariki hedefleniyor. Bu tip malzemeler TSK’nın envanterinde bulunan her türlü aracın çalışır tutulması için yurtdışına bağımlılık sağlıyor. TSK’nın dışarıya olan bağımlılığı azalmış olacak. 1-10 Ekim tarihlerinde düzenlenecek TSK Müşterek Malzeme Sergisi’nde ihtiyaç duyulan 10 bin parça sergilenecek. Bunları yapabilecek olan firmalar tekliflerini verecekler.”

Sanayi fuarı da var

Sergiye dikkat çekebilmek için ASO olarak Ankara Sanayi Fuarı’nı düzenlediklerini de ifade eden Özdebir, “1-5 Ekim’de serginin hemen yanında düzenlenecek fuarda ağırlıklı olarak savunma sanayine imalat yapan firmalar yer alacak” diye konuştu.

Ankara’nın fuar alanı ihtiyacı dile gelecek

ANKARA’da bir fuar alanı olmadığını kaydeden ASO Başkanı Nurettin Özdebir, TSK sergisi ve sanayi fuarını düzenlemek için Sincan’da organize sanayi bölgesinde yer ayırdıklarını söyledi. Özdebir, “8 bin metrekare alanı asfaltlıyoruz. Çadırlar kurulacak ve firmaların yerleri olacak. Ankara’nın fuar alanı ihtiyacını da tekrar dile getirip, Ankara’ya yakışır bir fuar alanı kazandırılmasına da vesile olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

İDEF’i geri istiyoruz

ANKARA’da fuar alanı olmadığı için Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nı (İDEF) İstanbul’a kaptırdıklarını dile getiren Nurettin Özdebir, “İDEF’in tekrar Ankara’ya gelmesini istiyoruz. Tek yıllarda İDEF’i çift yıllarda da TSK lojistik sergisini düzenleyerek Ankara’yı savunma sanayi alanında hareketlendirmeyi hedefliyoruz” dedi.

İlki Gölcük’te yapıldı

Müşterek ve lojistik sergileri savunma sanayi için gerekli malzemelerin yurtiçinden tedarik imkanları araştırılarak tasarruf, yerli sanayiciye de katkı sağlanması amacıyla düzenleniyor.

Malzeme sergilerinin ilki 1997 yılında Gölcük’te daha sonraki yıllarda İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 7 farklı yerde düzenlendi.

Daha önce yalnızca Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak için gerçekleştirilen sergi, geçen yıl İzmir’de tüm TSK’ye kapsayacak şekilde düzenlendi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/15413184.asp?gid=254

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder