Savunma ve Stratejik Analizler

13 Ağustos 2010 Cuma

‘Türkiye Hizbullah’a silah ve roket gönderecek’ ???

İtalyan Corriere Della Sera gazetesi, Türkiye’nin İran’la birlikte Lübnan’daki Şii Hizbullah Örgütü’ne silah göndermeyi planladığını iddia etti.

Haberde, kimliği açıklanmayan kaynaklara dayanılarak, “Türkiye, Suriye’ye gelişmiş silahlar ve roketler gönderecek. Bu silahlar, İran Devrim Muhafızları tarafından teslim alınarak Lübnan’a iletilecek. Burada Hizbullah’a verilecek” ifadeleri kullanıldı.

Habere göre, silahların el değiştirmesi, yol boyunca güvenliğinin sağlanması ve sınırdan geçirilmesi sürecinin sorumluluğu İran Devrim Muhafızları’na ait olacak. Gazete, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın İranlı meslektaşı Hüseyin Tayyib’le görüşerek, planın detaylarını ele aldığını iddia etti. İstihbaratçılar, “Türk-İran planını kaygıyla izlediklerini” söyledi.

Bir kaynak, “Ankara’daki istihbarat servisleri bölgenin en iyileri arasında. Ortadoğu’yu ve yasadışı silah kaçakçılığı yollarında nasıl hareket edileceğini çok iyi biliyorlar” dedi.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, geçtiğimiz haftalarda Hakan Fidan’a güvenmediklerini, Türkiye’nin İsrail’in sırlarını İran’la paylaşmasından korktuklarını söylemişti.

http://www.milliyet.com.tr/-turkiye-hizbullah-a-silah-ve-roket-gonderecek-/dunya/haberdetay/13.08.2010/1275949/default.htm
 
İsrail telkini ile yapılmış bir İtalyan haberi olabilir!!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder