Savunma ve Stratejik Analizler

17 Ağustos 2010 Salı

Yonca-Onuk Mısır Deniz Kuvvetlerine MRTP20 botları üretecek.

MSI dergisi sayı 58
Sayfa 18

Malezya Programı

Yonca-Onuk tersanesi Malezya Sahil güvenlik teşkilatı (MMEA)’nın ihtiyaçlarını karşılamak üzere Kaan sınıfı ONUK MRTP16’ları kapsayan 10 botluk proje resmen başlamıştır. İlerleyen süreçte bu sayı 26 ‘ya kadar ulaşması beklenmektedir. Daha önce 7 bot olarak tanımlanan proje 10 bota çıkarılmış olup, 20 ayda tamamlanması planlanmakta. Proje değeri 40 milyon Usd’dır.

Birleşik Arap Emirlikleri Programı

Birleşik Arap Emirlikleri için 34 adetlik ONUK MRTP16 sınıfı botların üretimine devam etmektedir. İlk 5 bot Temmuz 2010 itibariyle suya indirilmiş olup, 6. ve 7. botlar Eylül ve aralık aylarında suya indirilecektir. İlk iki botun teslim tarihleri ise Ağustos ve Eylül ’10 tarihlerinde yapılacaktır.

Mısır Programı

Mısır Deniz Kuvvetleri ile bir yıldır yapılan görüşmeler başarıyla neticelendirilmiş olup, programın ilk aşaması olan 6 adet ONUK MRTP20’nin üretimine başlanmıştır. Botlar ASELSAN STAMP ile techiz edilecek olup, 55 knot’lık hıza sahip olacaklardır. Mısır İskenderiye Tersanesi’de üretimi de kapsayan projenin ilave ONUK MRTP20 ve güdümlü mermi taşıyacak ONUK MRTP33’lerle devam etmesi öngörülüyor.

Türk DzKK SAT Botu Programı

Birinci bot 5 Nisan’da suya indirilmiş olup, Temmuz ‘10’da seyir testleri tamamlanmış , geçici teslimata hazırlanılmaktadır. 29 Haziran ’10 ‘da suya indirilen ve donatım çalışmaları devam eden ikinci botun seyir testlerinin başlanmasına ise Eylül-Ekim ‘10 tarihleri hedeflenmiştir. Kaan sınıfı ONUK MRTP22/U platformu üzerine şekillendirilen 24,08 m’lik ilk sat botu yapılan deneme seyirlerinde tam yükle 55 knot sürete ulaşmıştır. Bu sürat öngörülenden 1 knot daha fazladır. ASELSAN’ın STAMP sisteminin atış testleri esnasında ciddi bir fırtınada seyir yapmak zorunda kalan SAT-1’in, inanılmaz denizciliği herkesi hayrete düşürmüştür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder