Savunma ve Stratejik Analizler

21 Nisan 2011 Perşembe

4 milyar dolarlık ihale bugün

21 Nisan 2011  MURAT GÜRGEN- GAZETE HABERTURK- HT EKONOMİ

Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK), uzun süredir karar aşamasında bulunulan ancak resmi açıklamayı bir türlü yapamadığı 4 milyar dolarlık genel maksat helikopteri ihalesini sonuçlandırmak üzere bugün toplanıyor. İtalyan firması Agusta Westland ile ABD firması Sikorsky’nin yarıştığı ihalede ibrenin Sikorsky’den yana olduğu öğrenildi.

AGUSTA’NIN TEKLİFİ

Başbakan, Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı’ndan oluşan SSİK, son olarak 22 Mart’ta toplanmış, ancak genel maksat helikopteri ihalesini sonuçlandıramamıştı. Toplam 109 adet genel maksat helikopteri üretilmesini öngören ihalede ABD firması Sikorsky “S-70 Blackhawk”, İtalyan-İngiliz ortaklığı Agusta Westland ise “TUHP 149” modeliyle yarışıyor.

Daha önce TSK'nın ATAK taarruz helikopteri ihalesini de kazanan Agusta Westland, genel maksat helikopteri ihalesini kazanmaları halinde, Türkiye'ye ileride üreteceği helikopterleri ihraç etme hakkı vermeyi de teklif etti. Agusta Westland'ın teklifinde, helikopterin tasarımından motor üretimine kadar tüm sürecin ortaklaşa yürütülmesi ve firmanın ilerleyen yıllarda farklı ülkelerden alacağı siparişlerin de Türkiye ile birlikte üretilmesi yer alıyor.

SIKORSKY'NİN VAADİ

Sikorsky firması ise Türkiye'de üretilecek helikopterlerden en az 200 adedini üçüncü ülkelere ihraç etmek üzere satın almayı vaat etti.

http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/622962-4-milyar-dolarlik-ihale-bugun

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder