Savunma ve Stratejik Analizler

8 Nisan 2011 Cuma

4 Milyar Dolarlık Projede Sona Gelindi

Nis 7th, 2011

Başbakan Erdoğan’ın ‘bitirin’ talimatı vermesiyle birlikte, 4 milyar dolarlık dev helikopter ihalesinde sona yaklaşıldı. 109 helikopter alım ihalesini hangi şirket alacak?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları da dâhil genel maksatlı 109 helikopter alımı ihalesinin sonuçlanmasına sayılı günler kaldı.

Sikorsky ve Agusta Westland bu dev ihaleyi almak için kıyasıya yarışıyordu. Sikorsky Türkiye’ye T-70 Blackhawk (kara şahin) modelini önerirken, Agusta’nın masaya koyduğu model ise TUHP 149′du. Amerikan Sikorsky firması, ihaleyi alması halinde, Türk savunma sanayii sektörünün 25 yılda 8 milyar dolar gelir elde edeceğini vaadetti.

Blackhawk’ların Türkiye’de üretileceği sözünü veren firma, yine Türkiye’ye 1 milyar dolarlık helikopter parçası siparişi vereceği taahhüdünde bulundu. Buna karşılık Agusta ise Türkiye’yi 16 milyar dolarlık bir helikopter pazarının en büyük oyuncusu haline getireceği sözünü verdi.

Sikorsky’nin en büyük avantajı, daha önce Türk ordusu tarafından denenmiş ve beğenilmiş olması olarak gösterilirken, Agusta Westland’ın en büyük artıları ise hassas teknolojileri Türkiye’de üretme vaadinde bulunması ve kaynak kodları da vereceğini açıklaması olarak gösterilmişti.

Son olarak her iki tarafın da 109 helikopter ve lojistik destek için toplam 4 milyar dolarlık bir teklif sunduğu kaydediliyor. Türk tarafı ise 3,5 milyar dolardan yukarı çıkmak istemiyor. Mart ayında Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in de katıldığı Savunma Sanayi İcra Komitesi’de (SSİK), Sikorsky’nin teklifi daha cazip bulundu. Yılan hikayesine dönen ve sonucu sürekli ertelenen ihalenin Nisan ayı içerisinde bitirilmesi istendi.

Şu anda Sikorsky firmasıyla son görüşmeler yapılıyor. Son dakika krizi yaşanmaması halinde, 109 helikopter ihalesini ABD’li firmanın alacağı belirtiliyor. Bu noktadan sonra Amerikan tarafıyla büyük bir anlaşmazlık yaşanmadıkça, İtalyan AgustaWestland’ın tekrar potaya girmesinin çok zor olduğu ifade ediliyor.

http://nethaberci.com/sondakika-guncel-haberleri/4-milyar-dolarlik-projede-sona-gelindi-185637.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder