Savunma ve Stratejik Analizler

19 Nisan 2011 Salı

Aselsan, Kazakistan'da fabrika kuracak

18 Nisan 2011 

Aselsan, Kazakistan'da zırhlı araçlarda kullanılacak gece görüş sistemleri ile elektrooptik fabrikası kuracak.

Aselsan ile Kazakistan Enginering firmalarının yöneticileri bugün Kazakistan'ın başkenti Astana'da bir araya gelerek kurulacak fabrikaya ve iki şirketin ortaklığı ile kurulan ''Aselsan-Kazakistan Enginering'' firmasına dair anlaşma metnini imzaladı.

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı İsmail Tohumcu, Aselsan Genel Müdürü Cengiz Ergenaman ile Kazakistan Enginering Firmasının Genel Müdürü Bolat Sovyeteviç'in imzaladığı anlaşma metnine göre, ''Aselsan-Kazakistan Enginering'' firması Kazakistan'ın başkenti Astana'da zırhlı araçlara gece görüş sistemleri ve elektrooptik malzeme üretecek fabrika kuracak.

Tohumcu imza töreni sonrasında yaptığı açıklamada, kurulacak fabrikanın sadece Kazakistan'ın ihtiyaçlarını karşılamakla yetinmeyeceğini aynı zamanda bölge ülkelerine savunma sanayii konusunda destek vereceklerini söyledi.

Aselsan Genel Müdürü Cengiz Ergenaman'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in talimatı ile iki firmanın ortaklığa gitme kararı aldığını tarih ve kültür birliği olan iki kardeş ülkenin ortaklaşa kuracağı fabrikanın bir ilk adım olduğunu Aselsan'ın ileride de burada değişik yatırımlara gideceğini ifade etti.

Kurulacak fabrikanın bir yıl içinde bitirileceğini belirten Ergeneman, açılışın da Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından gerçekleştirileceğini kaydetti.

Kazakistan Enginering Firması Genel Müdürü Bolat Sovyetoviç de Aselsan'ın Kazakistan'da böyle bir fabrika kuruluşuna öncülük etmesinden büyük memnuniyet duyduğunu, Aselsan'ın bilgi ve tecrübelerinden kendilerinin de yararlanacağını söyledi.

Fabrikanın 30 milyon dolara mal olacağı Aselsan ve Kazakistan Enginering firmalarının şirkete ve fabrikaya yüzde 50 oranında ortak oldukları vurgulandı.

http://www.haber7.com/haber/20110418/Aselsan-Kazakistanda-fabrika-kuracak.php

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder