Savunma ve Stratejik Analizler

20 Nisan 2011 Çarşamba

BAKAN GÖNÜL, TGC KARABURUN KARAKOL BOTUNUN GEÇİCİ TESLİM TÖRENİ'NE KATILDI

20 Nisan 2011 Çarşamba

GÖNÜL: "BUGÜN ASKERİ GEMİ İNŞA SANAYİİMİZ HARP GEMİLERİMİZİ TASARLAYIP ÜRETEBİLECEK BİR AŞAMAYA GELMİŞTİR. BU SAYEDE DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI İLE DİĞER GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİN GEMİ İHTİYAÇLARINI BAĞIMSIZ OLARAK KARŞILAYABİLME İMKANI DOĞMUŞTUR"

İSTANBUL (İHA) - DEARSAN Gemi İnşaat Sanayi A.Ş tarafından yapılan TGC Karaburun Karakol Botu'nun Geçici Teslim Töreni'ne katılan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Bugün askeri gemi inşa sanayiimiz harp gemilerimizi tasarlayıp üretebilecek bir aşamaya gelmiştir. Bu sayede Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile diğer güvenlik güçlerimizin gemi ihtiyaçlarını bağımsız olarak karşılayabilme imkanı doğmuştur" dedi.

DEARSAN Gemi İnşaat Sanayi A.Ş tarafından yapılan TGC Karaburun Karakol Botu'nun Geçici Teslim Töreni'ne Milli Savunma Bakan Vecdi Gönül, Milli Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanı Koramiral Recep Bülent Bostanoğlu ve DEARSAN Gemi İnşat Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Baki Gökbayrak katıldı.

İstiklal Marşı'nın okunmasım ıyla başlayan törende bir konuşma yapan Bakan Gönül, "Bugün askeri gemi inşa sanayiimiz harp gemilerimizi tasarlayıp üretebilecek bir aşamaya gelmiştir. Bu sayede Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile diğer güvenlik güçlerimizin gemi ihtiyaçlarını bağımsız olarak karşılayabilme imkanı doğmuştur. Netice itibari ile denizdeki menfaatlerimizin milli üretimimiz ile etkin olarak korunabilmesi bugün itibari ile mümkün olmuştur. Cumhuriyet tarihimizde tamamı yurt dışından alınan gemiler ile başlayan donanma oluşturma faaliyetlerimiz, askeri tersanelerde inşa edilen gemilerle ilerlemiş ve bu alanda ciddi bir birikim elde edilmiştir. Bakanlığımız savunma sanayiinin özel sektöre açık olarak geliştirilmesi hedefi çerçevesinde yerli ana yüklenici tersanelerimiz sorumluluğunda askeri gemi inşa faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine yönelik adımlara son yıllarda daha da hız verilmiş bulunmaktadır. Bugün geçici teslimini gerçekleştireceğimiz TGC Karaburun ile ulaşılan yüzde 70'e varan yerlilik oranı bu alanda kaydedilen gelişmenin memnuniyet verici bir göstergesi olarak kayda değerdir" dedi.

Gemi sanayiine verdikleri öneme değinen Gönül, "Askeri gemilerin, özel sektör tersanelerinde tasarlanıp üretilmesi faaliyetleri hedefleri doğrultusunda son dönemde Tuzla bölgesinde 5 özel sektör tersanesi ile toplam 2 milyar doları bulan gemi inşa projeleri başlatılmış ve kısmen de netice alınmaktadır. Bu projeler sayesinde gemi inşa sanayiine, içinde bulunulan kriz döneminde büyük bir destek verilmiştir. Özel sektörün inşa ettiği ilk harp gemisine Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız tarafından, gemi inşa sanayiimizin kalbi ''Tuzla'' adının verilmesi özel sektörümüze verilen büyük desteğin çok açık bir ifadesidir" diye konuştu.

Bakan Gönül, "Deniz alanındaki menfaatlerin ülkeler için giderek önem kazandığı ve denizlerdeki yasal olmayan faaliyetlerin de artmakta olduğu hepinizin malumudur. Denizlerin kontrol altında tutulması tüm dünyada deniz kuvvetlerinin en önemli görev alanlarından biri olmaya başlamıştır. Bu kapsamda denizde caydırıcılık sağlayarak ülke menfaatlerinin korunması büyük önem arz etmektedir. Bu gelişmeler, görev fonksiyonları, maliyet performans oranları itibari ile ''Tuzla'' sınıfı gemilerin, dünya karakol sınıfı gemi pazarından önemli bir pay alacağını, ülkemiz savunma sanayinin ihracat potansiyeline önemli bir katkılarda bulunacağına eminim" şeklinde konuştu.

Törende yapılan diğer konuşmaların ardından TGC Karaburun Gemisinin Komutanlık Flandrası ve gemi hizmet giriş belgesi, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanı Koramiral Recep Bülent Bostanoğlu tarafından gemi Komutanı Yüzbaşı Gültekin Selçuk Yıldıran'a verildi. Daha sonra, önce gemi personeli, ardından da Milli Savunma Bakan Vecdi Gönül, Milli Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanı Koramiral Recep Bülent Bostanoğlu gemiye binerek seyir haline geçen gemide incelemelerde bulundu.

http://www.aktueldeniz.com/news_detail.php?id=5005

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder