Savunma ve Stratejik Analizler

29 Nisan 2011 Cuma

Dirençli koltuk mayın ölümlerine çare olacak

27 Nisan 2011

Dünyada her gün ortalama 70 kişi mayın nedeniyle hayatını kaybederken Türkiye’nin ilk yerli tasarım ve imalat mayına dirençli koltuğunu üreten T-Kalıp, ikinci üretim tesisini Riyad’da kurmak için hazırlıkları tamamladı.

SİNCAN Organize Sanayi Bölgesi’nde savunma sanayinde mekanik tasarım ve imalat konusunda çalışmalarını sürdüren T-Kalıp, Türkiye’nin ilk yerli tasarım ve imalatı mayına dirençli koltuğunu üretti.

Yaklaşık 2.5 yılda Türk mühendisleri tarafından tasarlanan mayına dirençli koltukların uluslararası tüm testleri tamamlandı ve koltuklar, FNSS, Otokar, BMC gibi firmalara satılmaya başlandı.

Dünyada 2000’li yılların başında ortaya çıkan mayına dirençli koltukların, savunma sanayi konusunda gelişmiş bazı ülkeler tarafından üretildiğini belirten firma yetkilileri, “Günümüzün değişen savaş koşulları, orduları mayın ve el yapımı patlayıcıların yoğun olarak kullanıldığı asimetrik tehditlere maruz bırakıyor. Şu anda dünyada yaklaşık 64 ülkede döşenmiş 110 milyon adet patlamamış mayın bulunuyor” dedi.

Her yıl 26 bin kurban

Bu mayınların her 22 dakikada bir ölüme veya yaralanmaya sebep olduğunun altını çizen firma yetkilileri, şunları söyledi:

“Bu mayınlar nedeniyle her ay ortalama 2 bin kişi yaşamını yitiriyor. Dünyada her gün ortalama 70 kişi mayın yüzünden ölüyor veya yaralanıyor. Her yıl 26 bin kişi mayın kurbanı oluyor. Irak savaşı sırasında başta ABD olmak üzere NATO güçlerine bağlı silahlı kuvvetler, mayın ve yol bombası nedeniyle çok fazla kayıp verdi. Bu kayıpları azaltmak ve personeli koruma seviyesi yüksek, daha güvenli araçlarda taşımak amacıyla 2000’li yılların başında mayına karşı korumalı araç konsepti ortaya çıktı. Bu konseptle birlikte tüm dünyada, araçlarla birlikte sönümleme sistemine sahip mayına dirençli koltuklar da gelişmeye başladı.

Zorunluluk haline geldi

Bugün gelinen noktada, sönümleme sistemine sahip mayına dirençli koltuklar, dünyadaki birçok ordunun kullandığı askeri kara araçlarında bir zorunluluk haline geldi. Bu tip koltuklar, ağırlıklı olarak paletli araçlarda, çeşitli tekerlekli araçlar ve mayına karşı korumalı araçlarda yoğun olarak kullanılıyor.

T-Kalıp olarak, hedeflerimizi daha da büyüterek dünya pazarında rekabete hazırlanıyoruz. İlk olarak mayıs ayı içinde İstanbul’da düzenlenecek olan Idef’11 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda ürünlerimizi sergileyeceğiz. İkinci üretim tesisimizi Riyad’da kurmak için de hazırlıklarımızı tamamladık.”

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/17644164.asp?gid=140

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder