Savunma ve Stratejik Analizler

12 Nisan 2011 Salı

Gönül, Katar Genelkurmay Başkanı ile görüştü

11 Nisan 2011

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye ve Katar arasındaki ilişkilerin mükemmel seviyede olduğunu bildirdi.

Gönül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Katar Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hamad Bin Ali El Attıyah ve beraberindeki heyetle görüştü.

Konuk komutan için Milli Savunma Bakanlığında resmi tören düzenlendi. Tören kapsamında Gönül, bakanlık girişinde karşıladığı Tümgeneral El Attıyah ile tören kıtasını selamladı. Kıtayı ''merhaba asker'' diyerek selamlayan Tümgeneral El Attıyah, daha sonra bakanlık özel defterini imzaladı. Gönül'ün makamında konuk komutanla bir süre görüşmesinin ardından basının görüntü almasına izin verildi.

Burada konuşan Gönül, ''çok önemli bir konuğu'' Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bugünkü görüşmelerinin Türkiye'ye daha önce de gelen Tümgeneral El Attıyah ile bir devam görüşmesi niteliğinde olduğunu anlatan Gönül, Savunma Bakanlığı görevini de yürüten Tümgeneral El Attıyah'ın, Türkiye ziyareti öncesinde Mısır, Tunus ve Fransa'ya gittiğini belirtti.

''Türkiye ve Katar arasında bugün fevkalade gelişmiş, mükemmel seviyede ilişkiler var'' diyen Gönül, iki ülke arasındaki ilişkilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ülkeye yaptığı ziyaret ile daha da ileri gittiğini bildirdi.

İki ülke arasında uluslararası konularda birlikte hareket etme konusunda da önemli bir bağın olduğunu ifade eden Gönül, Katar'dan çok sayıda askeri personelin Türkiye'deki birçok değişik askeri faaliyete katıldığını söyledi. Ziyaretin savunma sanayi konusundaki işbirliği açısından da önemli olduğunu bildiren Gönül, Tümgeneral El Attıyah'ı adeta ''kardeşi'' olarak gördüğünü de kaydetti.

Katar Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hamad Bin Ali El Attıyah ise ikinci ülkesi olarak ifade ettiği Türkiye'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Katar ve Türkiye arasında çok güçlü ilişkilerin olduğuna dikkati çeken Tümgeneral El Attıyah, bu ilişkilerin ekonomiden askeri alana kadar birçok konuda devam ettiğini belirtti. Gönül'ü ''büyük kardeşi'' olarak nitelendiren Tümgeneral El Attıyah, yaptıkları görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel konuları da değerlendirdiklerini bildirdi.

Konuşmaların ardından Gönül ve Tümgeneral El Attıyah, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin Katar'ın son dönemde Türkiye'den savunma sanayi alanında alacağı ürünlerin olup olmadığını sorması üzerine konuk komutan, ülkesinde bu konuda bir komisyonun olduğunu söyledi. Tümgeneral El Attıyah, ''Bir takım ürünleri almak konusunda anlaşmalar imzalandı. İleride de yeni alımlar için bir takım anlaşmalar imzalanacaktır'' dedi. Konuk komutanın sözlerine Gönül, ''Sadece almak değil, ortak üretmek için de'' diye ekleme yaptı.

Görüşmenin sonunda Gönül, Tümgeneral El Attıyah'a ziyareti anısına tabak hediye etti. Görüşmeye Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ile Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Korgeneral Ümit Dündar da katıldı.

AA
http://www.aksam.com.tr/gonul,-katar-genelkurmay-baskani-ile-gorustu--32552h.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder