Savunma ve Stratejik Analizler

29 Nisan 2011 Cuma

Havacılık Fuarı'nda en büyük ilgi insansız uçağa

28 Nisan 2011 TUNCER CENGİZ

Türk Havacılık Endüstrisi Sergisi ve Fuarı'nın açılışı Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirildi. Fuarda en büyük ilgiyi "Bayraktar-1" adlı insansız hava aracı gördü. Baykar Makine Sanayi Şirketi Genel Müdürü Haluk Bayraktar, ''Bu fuarda sergilenen uçak yedek parçaları bile kilogram başına 50 bin dolar civarında değere sahip.'' dedi.

İSTANBUL - İHA - Havacılık sektöründen yaklaşık 3 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiği, Havacılık Endüstrisi Sergisi ve Fuarı'nda en yoğun ilgiyi Baykar Makine Sanayi ve Ticaret AŞ'nin ürettiği "Bayraktar-1" adlı insansız hava aracı gördü.

Şirketin genel müdürü Haluk Bayraktar, "Türkiye'nin ilk insansız hava aracını 30 mühendisten oluşan Ar-Ge ekibimizle ürettik. Bu aktif olarak ordumuzun, Silahlı Kuvvetler'imizin kullandığı bir hava aracı. 2009 Eylül ayında uçuş testlerini tamamladığımız Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı da Silahlı Kuvvetler'in envanterinde mevcut. Otomatik olarak çalışan bu insansız hava aracına ülkemizin gelecekte çok ihtiyacı var. Ülke içinde yerli olarak geliştirilmesi, hem stratejik açıdan bağımsızlık hem de ekonomik açıdan çok büyük bir katma değerdir. Bu fuarda sergilenen uçak, yedek parçaları bile kilogram başına 50 bin dolar civarında değere sahip. Bu insansız hava aracının ne kadar değerli olduğunu bu örnekle anlamak mümkün. Ülkemizde devletin bütün kurumlarının belli bir irade ortaya koyması halinde Türkiye yerli yolcu uçağı ve savaş uçağı üretebilir" şeklinde konuştu.

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/haberdetay.aspx?NewsID=774893#Scene_1

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder