Savunma ve Stratejik Analizler

17 Nisan 2011 Pazar

MSI Dergisi Sayı 65 - Mart 2011 Özetler

MSI dergisi sayı 65 Mart 2011

Sayfa 35
Çok kısa sürede geliştirdiğimiz bu sistemin (STAMP-G), tıpkı STAMP ve STOP Sisitemleri gibi, ağır deniz koşullarında, özellikle atış testlerinde gösterdiği başarı, ASELSAN’ın BAE’deki şuandaki güçlü konumuna erişmesinde en belirleyici etken oldu. Şimdi de yine bu çalışmaya benzer şekilde, başka ihtiyaçlara odaklandık. STAMP’la birlikte, Kaan Sınıfı ONUK MRTP16 üzerine yerleştirilecek, satıhtan satıha ateşlenebilecek bir güdümlü füze çözümü üzerinde çalışıyoruz.

Akçayöz’ün bahsettiği, ASELSAN standında (IDEX 2011, BAE) sergilenen, hedefe hassas taaruz kabiliyetiğine sahip, THALES üretimi LMM füzeleri ateşleyebilen 4’lü lançerden başkası değildi. Sadece LMM değil, müşteri talebine uygun şekilde, seçilecek herhangi bir füzeyi de sisteme entegre edebilecek kabiliyete eriştiklerini belirten Akçayöz, ilerleyen süreçte, ROKETSAN tarafından geliştirilen güdümlü tanksavar füzelerinin de çözümlerine dahil edileceği alternatifler geliştirmeyi hedeflediklerini de söyledi.

Sayfa 38
IDEX 2011 , BMC standı söyleşisinden:

BMC’nin Türkiye gündeminde ise BMC 525-44 (8x8) Taktik tekerlekli Araç Projesi bulunuyor. Prototipini 2012’nin ilk çeyreğinde üretmeyi planladığı bu araçla BMC, Türkiye’nin hava savunma füze sistemlerine yönelik projelerinde yer almayı hedefliyor.

Sayfa 44
IDEX 2011 , FNSS standı söyleşisinden:

Yeni PARS 6x6’nın seramik zırhlarını üreten Nurol Teknoloji firması da FNSS standında katıldığı fuarda, kabiliyetlerini sergileme fırsatını iyi değerlendirdi.

Sayfa 48
IDEX 2011, HAVELSAN standı söyleşisinden:

HAVELSAN, şu ana kadar , proje kapsamındakş 8 fırkateyn’in 6’sını Dz. K.K’lığına teslim etmiş durumda. Kalan 2 fırkateyn’in teslimatlarının da Mayıs ve Aralık aylarında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Sayfa 50
IDEX 2011, İstanbul Denizcilik standı söyleşisinden:

İstanbul Denizcilik, önümüzdeki günlerde de, ilgili makamlara sunulan ve kesin onayını bekleyen Milli Sevk Sistemi Projesi ile de gündemi oldukça meşkul edecek gibi görünüyor. Proje ile gemi ana tahrik sistemi şaftı ile sabit ve yönlendirilebilir kanatlı pervane imalatının millileştirilerek, gemi sevk ve idare sistemlerindeki dışa bağımlılığın büyük oranda ortandan kaldırılması amaçlanıyor.

Sayfa 52
IDEX 2011, MIKES standı söyleşisinden:

Uzun süredir Malezya cephesinde sürdürdüğü çalışmaları nihayet somutlaşmaya başlayan MIKES, Maleyza’lı NADI SDN BHD grubu ile fuar esnasında, Türkiye’de bir niyet anlaşması imzaladı. Malezya hava Kuvvetlerinin envanterindeki savaş uçakları ve nakliye uçakları ile birlikte, helikopter platformlarının da elektronik harp sistemi modernizasyon ihtiyacının MIKES tarafından karşılanmasına yönelik niyet anlaşmasının bu senenin sonuna doğru da bie sözleşmeye dönüşeceği tahmin ediliyor. 4 senedir devam eden çalışmalarını, imzalanan niyet anlaşması ile taçlandıran MIKES’in, ilk olarak bu ülke envanterindeki C-130 nakliye uçaklarının ve Mig-29 savaş uçaklarının radar ikaz alıcı ve karşı tedbir atma sistemleri modernizasyonunu gerçekleştirmesi bekleniyor.

Sayfa 54- 55
IDEX 2011, Koç Grubu Otakar standı söyleşisinden:

ARMA 6x6 versiyonunu bölgede ilk kez sergiliyen Otokar, aracın (ARMA) 8x8 versiyonunu ise IDEF’e saklıyor. Adı açıklanmayan bir körfez ülkesine satılan aracın imalat süreci ise Mayıs ayında başlayacak.
...
Azerbaycan cephesindeki gelişmelerle ilgili de bilgi veren Görgüç, bu ülkeye satışı gerçekleştirilen Cobra ve Landrover araçlarının teslimatlarına başladıklarını aktardı. İlk partinin Aralık ayında teslim edildiği Azerbaycan’da, personel eğitimleri devam ediyor. Haziran ayından önce tüm kontrat hedeflerini yerine getirmeyi hedefleyen Otokar, ...
...
Görgüç, konuyla ilgili sorumuza cevaben de detay tasarım sürecinin sonundan önce ALTAY’ın yeni bir görselini görme şansımızın çok az olduğunu belirtti.

Sayfa 66-67
IDEX 2011, Yonca-Onuk Tersanesi standı söyleşisinden.

Şu an için daha fazla bilgi vermek mümkün olmasa da edindiğimiz izlenimler, 2009 yılında IDEX fuarında imzalanan 34 botluk (BAE satışı) anlaşmanın devamının da geleceği yönündeydi.
...
Mısır’ın envanterine katacağı KAAN20 sınıfı Onuk MRTP20’lerin tamamının da STAMP-G’yi taşıyacağını söyleyen Dr. Onuk...
...
BYO Marine’nin (Malezya) ilerleyen süreçte yeni platformlar üretmesi söz konusu. Henüz hangi platformların tercih edileceği netlik kazanmamış olsa da ‘’Kaan 42’’ sınıfı Onuk MRTP42 de adaylar arasında yer alıyor. Dr. Onuk’un yeni oyuncağımız şeklinde bahsettiği ve Yonca-Onuk Tersanesin’in çıtayı daha da yukarılara çekmeye hazırlandığına işaret eden MRTP42 ile ilgili detaylar için ise İDEF’i bekliyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder