Savunma ve Stratejik Analizler

15 Nisan 2011 Cuma

NATO'da üye olmayan ülkeler görüşüldü

15.04.2011

Almanya'nın başkenti Berlin'de devam eden NATO Dışişleri Bakanları gayrıresmi toplantısında NATO üyesi ülkelerin bakanları, NATO üyesi olmayan ülkeler ile ortaklık konusunu değerlendirdi.Bakanların aldığı ortak karar doğrultusunda, NATO ülkelerinin ittifaka üye olmayan ülkeler ile olan işbirliği ve ortaklıkları gelecekte daha esnek şekillendirilecek.

Berlin'deki toplantılar çerçevesinde bugün ayrıca NATO-Gürcistan Komisyonu, NATO-Ukrayna Komisyonu ve NATO-Rusya Konseyi bir araya gelecek.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un da katılacağı NATO-Rusya Konseyi toplantısında, NATO füze savunma sistemi konusundaki işbirliğinin ve Afganistan'a yapılacak ortak yardımların ele alınacağı bildirildi.

Toplantıda, Afgan ordusunun sahip olduğu Rus helikopterlerinin bakımıyla ilgili bir programın da görüşülmesi bekleniyor.

NATO Dışişleri Bakanları gayrıresmi toplantısı, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in düzenleyeceği basın toplantısıyla sona erecek.

Toplantılara katılan ve bu çerçevede çok sayıda ikili görüşmede bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Türk gazeteciler için bir basın toplantısı düzenleyecek.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1121751&title=natoda-uye-olmayan-ulkeler-gorusuldu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder