Savunma ve Stratejik Analizler

25 Nisan 2011 Pazartesi

Orman yangınlarına Kara Şahin'ler müdahale edecek

25.04.2011

Genel Maksat Helikopteri Projesi'ni 21 Nisan'da ABD'li Sikorsky firmasının kazanmasıyla 109 helikopter Türkiye'ye teslim edilecek.Önemli bir kısmı savunma için tahsis edilecek bu helikopterlerden yaklaşık 5'te 1'lik bölümü orman yangınlarına karşı hazır tutulacak.

Bu helikopterler arasında ilk partide 20 helikopterin Çevre ve Orman Bakanlığı'na tahsis edilmesi bekleniyor. Daha çok savaş helikopteri olarak bilinen T-70 Blachawk (Kara Şahin) tipi helikopterlerin bakanlığa teslim edilen bölümünün tamamı, orman yangınları için kullanılacak.

Bakanlığın şu anda Rusya'dan kiraladığı 21 helikopter de iade edilecek. Orman Genel Müdürlüğü'nün hizmetine verilecek 20 Sikorsky, Muğla, Antalya, İzmir ve Ankara bölgelerine eşit şekilde konuşlandırılacak.

Yetkililer, Kara Şahin'lerin daha fazla su alma kapasitesine ve her kaynaktan su temin edebilme özelliğine sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Orman Genel Müdürlüğü'ne teslim edilecek helikopterler zırhsız üretim olacağından gelecek yaza kadar hizmete girmesi bekleniyor.

Yetkililer, önceki helikopterlerin 2 ton civarında su kapasitesine sahip olduğunu ifade ederken, yeni helikopterlerin 5 tona kadar su alabileceğini kaydetti.

MEVLÜT KARABULUT ANKARA


http://www.zaman.com/haber.do?haberno=1125796&title=orman-yanginlarina-kara-sahinler-mudahale-edecek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder