Savunma ve Stratejik Analizler

26 Nisan 2011 Salı

SIKORSKY’DEN İLK RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından gerçekleştirilen 3,5 milyar dolarlık helikopter ihalesi sonrası, ihalesi kazanan Sikorsky’den ilk resmi açıklama geldi.

Sikorsky, Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) ile yapılacak görüşmelerde sözleşme detaylarını netleştirecek.

Helikopterler, Türkiye’de TUSAŞ ana yükleniciliğinde, Sikorsky ve Türk şirketlerinden tedarik edilecek parçalarla üretilecek. SSİK tarafından TUSAŞ’a bildirildiği üzere, projenin toplam bedeli, Sikorsky ve diğer proje ortaklarının yürütecekleri işler de dâhil olmak üzere 3,5 milyar dolar olacak.

İhale teklifine göre Sikorsky, % 50 hissesine sahip olduğu Alp Havacılık’ın aktarma parçaları üretme kapasitesini artırmak için yatırımda bulunacak. Ayrıca sanayileştirme teklifiyle Türk sanayi, Sikorsky’nin küresel tedarik zincirine erişim ve gelecekte uluslararası Sikorsky müşterilerine satış olanaklarına sahip olacak. SSİK, Türkiye’nin gelecekte doğabilecek ihtiyaçları ve ihracat potansiyeliyle birlikte rakamın 600 helikoptere çıkabileceğini tahmin ediyor.

10 yıl sürmesi beklenen proje, ayrıca eğitim ve tamir-bakım dâhil olmak üzere satış sonrası desteği kapsıyor ve Sikorsky ile Türkiye’nin mevcut tamir-bakım altyapısını güçlendirerek dünyanın her yanındaki müşterilerine servis ve yedek parça sağlama olanağı veriyor.

Sikorsky Başkanı Jeffrey P. Pino, “Sikorsky ve Türk sanayi uzun yıllardır uçak/helikopter govde ve hareketli parçalar konusunda işbirliği içinde bulunuyor; bu ihale de uzun ömürlü bir işbirliğinin ardından geliyor,” dedi. “Sikorsky olarak, Türkiye ile bu geniş kapsamlı ortaklığa girerek mevcut ve gelecekteki helikopter ihtiyaçlarını karşılamayı bekliyoruz.”

Sikorsky Askeri Sistemler Başkanı Mick Maurer, “BLACK HAWK helikopterinin bir türevi olan Genel Maksatlı Helikopter, gelişmiş, muharebeye girebilen, çok amaçlı bir model olacak ve her türlü görev ve performans beklentisini karşılayabilecek. T-70’in temel konfigürasyonunda S-70i BLACK HAWK helikopteri esas alınıyor,” diye konuştu.

ABD’nin Connecticut eyaletinde Stratford ’da bulunan Sikorsky helikopter tasarımı, üretimi ve hizmetleri konusunda bir dünya lideri. Yine Connecticut eyaletinde Hartford’da bulunan United Technologies Corp., havacılık, uzay endüstrisi, bina sistemleri sektörüne geniş bir yelpazede ileri teknoloji ürünler ve destek hizmetler sunuyor.

http://www.havacilikhaberleri.org/sikorskyden-ilk-resmi-aciklama-geldi/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder