Savunma ve Stratejik Analizler

2 Nisan 2011 Cumartesi

Türk Ordusu'na Rus füzesi

GAZETE 5/Ceyhun BOZKURT  02 Nisan 2011

Türkiye, savunma açısından önemli bir hamleye hazırlanıyor. Edinilen bilgilere göre, Rus Antey 2500 füzeleri için Türkiye ile Rus silah sanayi yetkilileri ile görüşmeler devam ediyor.

22 Mart tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün katılımıyla toplanan Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) toplantısında da gündeme gelen Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi ile ilgili çarpıcı bir gelişme oldu.

Gazete 5’e ulaşan bilgilere göre, Rusya’nın Rosoboronexport firması yetkilileri ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkilileri ile 19 Ocak’ta bir araya gelindi. Bu toplantıda, firmanın daha önce yaptığı tekliften daha olumlu karşılanan bir teklifi oldu. Eski tekliflerinde, savunma sanayi yetkililerinin “Sovyet mantalitesi” olarak eleştirilen tutumundan vazgeçen Rusların, yeni tekliflerinde 1,5 kat daha düşük bir teklif getirdikleri öğrenildi.

Bu tutum, Türkiye tarafınca olumlu karşılanırken, teklif edilen yeni modelin Antey 2500 olduğu öğrenildi. Buna göre Ruslar, eskiden önerdikleri 3 bataryalı sistem yerine, 2 bataryalı sistem teklif ettiler. Ancak füzenin menzili aynı kaldı. 150 kilometre menzile sahip ve 27 kilometre irtifaya ulaşabilecek sistem, hedefine 8 ila 10 saniye arasında kilitlenip ateşlenebiliyor.

Bu değişiklik sayesinde bakım, onarım, ikmal masraflarının yüzde 33 oranında düştüğü de belirtiliyor.

Rusların teklifinde ayrıca ASELSAN için ofset kapsamında yeni teknolojiler de yer aldı.

RUSYA DIŞINDA SEÇENEKLER

Bu projede amaç yerli sanayinin kabiliyetlerinin en üst düzeyde kullanımı ile en maliyet-etkin sistemin Türk silahlı kuvvetlerine kazandırılması. Toplam 4 adet sistem tedarik edilecek olup maliyetin $1 milyar ya da $1.3 milyar olması ve sistemlerin 2012 yılında hizmete girmesi beklenmektedir.

Projeye Rusya’nın yanı sıra, PATRİOT PAC-3 (ABD) ve FD-2000 (Çin) sistemleri aday.

Rusya elindeki en son teknoloji sistemini vermeyi Türkiye’nin baskısı üzerine kabul etmek zorunda kaldı. Rusya’nın rakiplerine göre teknoloji transferine daha açık olması avantajı.

ABD’nin teklif ettiği körfez savaşlarında ülkemizde de konuşlandırılan PATRİOT'ların en gelişmiş modeli PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3) kendini kanıtlamış bir sistem. Ancak FMS kredisi ile satılacak olması ve Amerikan yasaları gereği teknoloji transferinin sınırlı olmasından dolayı Rusya’ ya göre kısıtlamaları daha fazla.

Çin’in Rus teknolojilerinden yararlanarak ürettiği FD-2000 in kabiliyetleri daha sınırlı.

150 kilometre menzilli S-300 füzeleri 27 kilometre irtifaya ulaşabiliyor ve hedefine 8-10 saniye arasında kilitlenip ateşlenebiliyor.

Savunma kaynakları, son dönemde Rusya’nın S-300’lerden sonra S-400 füzelerini geliştirdiğini, bu sistemin ise Patriotlara ve diğer sistemlere karşı büyük üstünlüğü bulunduğunu belirttiler. S-400’ler 5. kuşaktan hava savunma sistemi olarak tanınıyor. Kapasitesi açısından S-300 sistemini iki misli aşan S-400’lerin menzili ise 400 kilometre. S-300 sistemi aynı anda 6, S-400 sistemi de 12 hedefe füze atabiliyor ve saniyede 2 bin 800 metre hızla hareket eden hedefleri vurabiliyor.

Bu arada, Ruslarla ortak üretim imkanları üzerinde de duruluyor.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR

Yüksek irtifa-uzun menzilli hava savunma sistemi, uzun menzilli füze tehditlerini Türk hava sahasına girmeden bertaraf etmeyi amaçlıyor.

Yüksek irtifa hava savunma sistemlerinin çalışma esasında ise düşman füzelerinin Türk topraklarını hedef aldığının tespit edilmesinin ardından, uyduların da yardımıyla, hava savunma sistemleri ve buna bağlı bataryalar çalıştırılıyor.

Hava savunma füzeleri, 50-300 kilometrelik bir alan içinde düşman füzelerini durdurabiliyorlar.

SON TOPLANTIDA ABD’YE “KOD” TAVRI

22 Mart’ta yapılan SSİK toplantısı sonrası bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD'den 100 uçak almayı öngören siparişin, Pentagon'un uçuş kodlarını ve yazılıma ait kritik bilgileri vermeyi reddetmesinin siparişlerin ertelenmesine neden olduğunu kaydetti.

TEKRAR DEĞERLENDİRİLECEK

Gönül, "Uçak siparişlerinin verilebilmesi için proje kapsamındaki beklentilerimize yönelik müzakereler tatmin edici bir sonuca ulaşmadı. Söz konusumüzakerelerin geldiği aşamaya bağlı olarak uçak siparişleri bir sonraki SSİK toplantısında tekrar değerlendirilecek." dedi.

Özellikle yazılıma 'bir şekilde' erişme arzusunda olduklarının altını çizen Gönül, "Pek çok mesafe de alındı. İş payında, teknoloji paylaşımında mesafe alındı. Daha fazlasını arzu ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Projede maliyetlerin de yükseldiğine dikkat çeken Gönül, fiyat konusunun daha sonra etraflıca değerlendirileceğini kaydetti.

TSK'nın da ihtiyaçları dahil 109 genel maksat helikopterinin alımı ihalesinde sonuca varılamadığını aktaran Gönül, hedef fiyata yaklaşıldığını, fakat komitenin istediği rakama henüz ulaşılamadığını dile getirdi. Vecdi Gönül, 1 ay içinde nihai sonuca varılacağını belirtti.

Öte yandan Gönül, Türkiye'nin de üretiminde rol aldığı askerî nakliye uçağı A400M projesinde, satın alınacak toplam 10 uçak için toplam 111 milyon euroluk ek maliyetin ödeneceğini söyledi.

http://www.gazete5.com/haber/turk-ordusu-na-rus-fuzesi-2-nisan-2011-101193.htm

http://www.ausairpower.net/APA-Giant-Gladiator.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder