Savunma ve Stratejik Analizler

14 Nisan 2011 Perşembe

"Yunanistan'ın iflası başladı"

13.04.2011

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Genel Sekreteri Aleka Papariga, "Yunanistan'ın iflasının başladığını" söyledi.

Papariga, bugün düzenlediği basın toplantısında ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krize değinerek, "AB'de, Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılmasının konuşulduğunu ancak, bunun ne zaman yapılacağına henüz karar verilmediğini" belirterek, "Önce İspanya'nın durumunun ne şekilde olacağını görmek istiyorlar. Ondan sonra karar verecekler" dedi.

"Yunanistan'ın iflasının başladığını ancak henüz tamamlanmadığını" ifade eden Papariga, "Ülke sermayesinin bir bölümü devalüe edildi, devlet tahvillerinin değeri zaten düşük, sosyal güvenlik kasalarının kaybı yüzde 30'ları buluyor, ödemeler durduruldu ve devletin mal varlığı da devalüe edilmiş durumda" dedi.

Papariga, "bu çerçevede devlete ait mal varlıklarının satışı için baskı yapıldığını ve önümüzdeki günlerde baskıların daha da yoğunlaşacağını" ifade ederek, "Siyasi alanda ise bugünkü sistemin görünüm değiştirerek sürmesi için çaba sarf ediliyor. Büyük çıkar merkezleri PASOK ile ND'nin (Yeni Demokrasi Partisi) işbirliğini istiyor. İki büyük parti arasındaki tartışmalar yanıltıcıdır. İki parti arasında, ülkenin dümenini kimin ele alacağı konusundaki rekabet tehlikeli. Halk iki partinin monopolünü devirerek kendi iktidarını getirmediği sürüce Yunanistan'a iyi günler gelemez" diye konuştu.
 
http://www.cnnturk.com/2011/ekonomi/dunya/04/13/yunanistanin.iflasi.basladi/613172.0/index.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder