Savunma ve Stratejik Analizler

28 Aralık 2011 Çarşamba

"İstesek 3 ayda yerli uçak yaparız ama uçurmazlar!"

28 Aralık 2011

Habertürk’ü ziyaret eden Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Türkiye’nin 3 ay içinde yerli uçak yapabilecekkapasitesi olduğunu ifade ederek, “Ama Boeing ve Airbus’ın fiili tekeli var, onlara rağmen uçamayız” dedi

Habertürk Ankara Temsilciliği’nin sabah kahvaltısında konuğu olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2012 yılına damgasını vuracak gelişmeler ve başta Kanal İstanbul olmak üzere mega projeler hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Yıldırım, “Türkiye’nin 3 ay içinde yerli uçak yapabilecek durumda olduğunu” belirterek, “Ama dünyanın sizin uçağınıza yol vermesi lazım. Bu alanda Boeing ve Airbus’ın fiili tekeli var. Onlara rağmen uçak yapıp, uçuramazsınız” dedi. Yıldırım, Türkiye’nin önce büyük bir üreticinin lisansıyla uçak yapacağını, 2023 yılına kadar da ‘özgün’ uçağını yapmayı hedeflediğini söyledi. “Türkiye, neden uçak yapıyor?” sorusunu gündeme getiren Yıldırım, “En ufak bir karışıklıkta hemen ambargo uygulanıyor. O zaman da adamlar, size bunları vermiyor. Daha önce Kıbrıs harekâtında bunu gördük. Gün gelir ihtiyaç olur, kimse de o zaman sertifika filan aramaz” dedi.

JAPON DESTEK VAR

Yıldırım, yeniden örgütlenen bakanlıkta daha önce ‘sahipsiz olan, derli toplu mevzuatı olmayan’ uzay ve havacılık alanına da yeni yapılanmada yer verildiğini vurgulayarak Türkiye’nin Japonya ile uydu ve uzay teknolojileri alanında işbirliği protokolü imzaladığını kaydetti.

http://ekonomi.haberturk.com/ekonomi/haber/700805-istesek-3-ayda-yerli-ucak-yapariz-ama-ucurmazlar-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder