Savunma ve Stratejik Analizler

28 Aralık 2011 Çarşamba

Kale Kalıp ve MKEK, 'Modern Makinalı Tüfek' tasarımı için anlaştı

28.12.2011   AA

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın direktifleri doğrultusunda Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ile Kale Kalıp A.Ş arasında ''Modern Makinali Tüfek'' tasarımı konusunda anlaşma imzalandı.

Türkiye'nin öz kaynakları kullanılarak tasarlanıp üretilecek olan ''Modern Makinalı Tüfek''in, Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik ve teknik ister özelliklerini taşırken, muharebe ortamında, gece ve gündüz her türlü arazi ve hava şartlarında kullanılabilme özelliklerine sahip olacağı bildirildi.

Kale Grubu Kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur, imza töreninde yaptığı konuşmada, yapılan törenin Türkiye için taşıdığı anlam ve öneme dikkati çekerek, ''MKE ve özel sektör işbirliği önemli çünkü ülkede güçleri birleştirmeden, işbirliği etmeden bir yere varamazsınız'' dedi.

Kale Grubu olarak daima çalışanlarına ilk olacaksınız direktifi verdiğini anlatan Bodur, ''Her zaman çalışanlarıma 'yaptığınız iş, ilk olarak ülkenin hayrına, milli menfaatlere uygun olacaktır' talimatı vermişimdir. Örnek olması bakımından daima Kale Grubunun misyonu ve hedefi budur'' şeklinde konuştu.

Kendisinin milli bir sanayici olduğunu ve daima sanayinin Anadolu'ya geçmesini önerdiğini dile getiren Bodur, ne yapılacaksa Türkiye için yapmak gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Ülkenin yıllardır büyük birikimi olan MKE ile birlikte modern teknolojinin Kale Grubuyla birleşmesi ülke için çok önemlidir. Bu ekibin ve heyecanın devam etmesini daha bir çok özel sektör kuruluşlarıyla birlikte savunma sanayimizin ileri götürülmesini diliyorum. Taşıma su ile değirmen dönmez. Her şeyi biz kendimiz milli projeler olarak yapmamız gerekir. Bunu da yapacağımıza inanıyorum. Bu tören ülke için geleceği için çok önemli. Özel sektör, kamu sektörü ve diğer sektörler birleşerek ülkeyi daha ilerilere götürmek durumundayız. Onun için bu yolda bizlerle fikir, gayret ve çalışma içinde olan bütün arkadaşları kutluyorum'' sözlerini kullandı.
MKE'nin bu ülkede kanunla kurulduğunu ve ordunun silah ve benzeri ihtiyaçlarını karşılayan bir kurum olduğunu ifade eden İbrahim Bodur, ''Bugün burada yapılacak tören mahiyet ve anlam itibariyle ülkemiz için çok anlam taşımaktadır. MKE ve özel sektör işbirliği önemli çünkü ülkede güçleri birleştirmeden işbirliği etmeden bir yere varamazsınız'' diye konuştu.

Özel sektörün özelliği bakımından ve özellikle ARGE bakımından önde olduğunu vurgulayan Bodur, Kale Kalıpla önemli projelere MKEK ile birlikte önemli imzalar atmaktayız. Biliyorsunuz piyade tüfeğini dahi biz dışarıdan alıyoruz. Osmanlı döneminden beri topumuzu tüfeğimizi de. Biz milli olarak şimdi MKE ile birlikte Cumhuriyet döneminde ilk defa çok önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz'' görüşüne yer verdi.

Basın toplantısında konuyla ilgili bilgi veren Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, Savunma Sanayii Müsteşarlığının direktifleri doğrultusunda, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu öncülüğünde, Cumhuriyet tarihinde ilk defa Türkiye'nin özkaynakları kullanılarak yapılacak ''Modern Makinalı Tüfek'' projesine başladıklarını ifade ederek, bu projenin temelinin Ocak 2009'da atılan MKEK Ana Yükleniciliği ve Kale Kalıp Ana Alt Yükleniciliği ile gerçekleştirilen ''Modern Piyade Tüfeği'' projesinin bir devamı niteliğinde olduğunu bildirdi.
Bu proje ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taktik ve teknik ister özelliklerini taşıyan, muharebe ortamında, gece ve gündüz her türlü arazi ve hava şartlarında kullanılabilecek ''Modern Makinalı Tüfek''in tasarım sürecine Kale Kalıp'ın bilgi, birikim ve teknolojisi ile iştirak edeceklerini vurgulayarak, şöyle dedi:

''Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uzman personeliyle yakın işbirliği içinde gerçekleştirilecek ve üretilecek olan silah, tamamen TSK'nın ihtiyaçlarına özgü ve kendilerinin bu alandaki engin tecrübelerini tam olarak yansıtan etkin bir silah olarak tasarlanacak. Tasarlanacak silahın, ağırlığının az olması, daha uzun namlu ve atım ömrüne sahip olması, silahın sökülmesi ve takılmasının kolay olması, etkili menzilinin daha uzun olması gibi pek çok önemli özelliği ile dünyadaki muadillerine göre üstün özelliklere sahip olması hedefleniyor. Bununla birlikte silahın tasarımı, gelişimi ve üretiminde son teknoloji bilgisayar destekli Tasarım ve Analiz araçlarından Dinamik ve Kinematik Analiz Yazılımlarına kadar 13 değişik son derece gelişmiş yazılım ve donanım sistemleri kullanılacak.''

Ocak 2012 tarihinde başlayacak projenin, Tasarım, Geliştirme ve Üretim Hattı Kalifikasyonu döneminin 2015 yılı sonunda tamamlanmasının planlandığını belirten Okyay, ''2009 yılında yine Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından başlatılan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile Kale Kalıp tarafından imzaları atılan ''Milli Piyade Tüfeği'' projesinde geçen süreçte üç farklı prototip gerçekleştirilmiş ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın beğenisine sunulmuştur. Prototipler üzerinde sürekli iyileştirmeler ile 50 adet A Serisi Prototipler üretilerek, bunlar üzerinde, SSM ve TSK personelinin gözetiminde 36 değişik ağırlaştırılmış testten başarıyla geçilmiştir. İçinde bulunduğumuz süreçte, 50 adet B Serisi prototiplerin tüm üretim süreçleri tamamlanmış ve Kalifikasyon Testleri için hazırlıklar sürmektedir'' diye konuştu.

Okyay, kalifikasyon testlerinin tamamlanmasıyla beraber 200 adet Pilot Kafile Üretimi, 2012'nin ilk çeyreğinde başlatılacağını 2012 sonundan evvel de seri üretime geçilmesinin planlandığını kaydetti.

Savunma sanayisine ağırlık verdiklerine ilişkin soruyu da cevaplayan Osman Okyay, ''Grup olarak savunma sanayisini bir ayak olarak seçtik. Uçak parçaları, uçak motor parçaları, hafif silahlar, insansız hava araçları gibi konular bizim savunma sanayisindeki faaliyetlerimiz. Grubun toplam cirosu içinde yüzde 20'ler civarındayız. Oradaki hedefimiz yüzde 50'leri en kısa sürede yakalamak.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü Ünal Önsipahioğlu da, MKEK'nin 2005'ten itibaren insan odaklı çalışmayı kendisine bir vizyon olarak belirlediğini ve eğitimi kendisine gerçek bir yol haritası olarak gördüğünü kaydederek, ''ARGE'ye çok önem veriyoruz. 112 tane milli ARGE projesi sürdürülmekte. Şu anda 320 milyon lira kaynak kullanımı var'' dedi.

Kurumun her yıl bir öncekine göre satışlarını büyüttüğünü belirterek, ''61 ülkeye ihracat yaptık. 326 milyon dolar sözleşme imzaladık. 10 yıl sonrası için MKE ciro hedefini 10 milyar dolar olarak görmektedir'' ifadesini kullandı.

Yeni üretilecek tüfek için MKE ile özel sektörün çabuk iş yapabilirliğini birleştirdiklerini vurgulayan Önsipahioğlu, piyade tüfeği yapmak için hazırladıkları bütçenin rakamsal açıdan dünya ölçeğinde küçük bir rakam olduğunu ve proje bedelinin 32 milyon lira olduğunu kaydetti.

Dünyada bulunan tüm piyade tüfeklerinin en iyi özelliklerinin toplandığını anlatan Önsipahioğlu şunları söyledi:

''Proje gerçekten mükemmel, askerle işbirliği içinde birlikte yürütülüyor. Şu anda yurt dışına ihracat için birtakım görüşmeler yapılıyor. Temmuz 2012'de bu tüfek servise girecek. Biz Türk insanına, Türk mühendisine, Türk işçisine güveniyoruz. Bu tüfek hiçbir yerden teknoloji transferi olmadan, malzeme getirilmeden, dışarıdan personel kullanılmadan, know-how kullanılmadan sadece Silahlı Kuvvetlerin isteğine uygun olarak yapılmıştır. Bu milli piyade tüfeğidir bunu çok önemsiyoruz. Bu tüfeği hafif makineli ve ağır makineli tüfek takip edecek.''

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ise bu projeye bir kurum ve bir özel sektörün ve TSK'nın tamamının büyük bir aşk ile sarıldığını belirterek, burada önemli olanın yapılacak işin Türk askerine nasıl bir yetenek kazandıracağının olduğunu ifade etti.

Modern Makinalı Tüfeğin menzilinin 1000 metreden fazla, 7.62 mm kalibreli, tek kişi tarafından kullanılabilen ve namlu atım ömrünün uzun olduğu ifade edilerek, yedek namlusu bulunan tüfeğin, geri tepme kuvveti az, gaz geciktirmeli sistem ve döner başlı kilitleme sistemi ile çalışan ve atış adedinin en az 750 atım/dakika olduğu belirtildi.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1221203&title=kale-kalip-ve-mkek-modern-makinali-tufek-tasarimi-icin-anlasti

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder