Savunma ve Stratejik Analizler

18 Aralık 2011 Pazar

Milli savunmada Eskişehir imzası

Ara 18, 2011
Milli Savunma Bakanlığı’nın konvert ihalesini kazandı. F16’ların güç kaynaklarını üreten Kemsan Teknik Müdürü Adil Ceyhan, Eskişehir’de üretilmesi planlanan ilk yerli uçağın konvertlerinin üretiminde bir Eskişehir firması olarak aday olduklarını belirtti.

Firma olarak birçok alanda olduğu gibi, havacılık, denizcilik, sektöründe askeri ve sivil önemli projelerde yer aldıklarına dikkat çeken Adil Ceyhan, başbakanın “savaş gemisi üreten 6 ülke içinde yer alıyoruz” dediği, MİLGEM(Milli Gemi) Projesindeki Heybeliada korvetinin(Hayalet Gemi) paralel UPS sistemlerini ve yine paralel çalışan silah ateşleme sistemlerini besleyen, 400Hz Konverterlerini firmanın, Baksan sanayi sitesindeki tesislerinde üreterek teslim ettiğini hatırlattı.

Ceyhan, MSB(Milli Savunma Bakanlığı’nın) konverter ihalesini bu yıl firmanın kazandığını ifade etti. Ceyhan “ Proje kapsamında ürettiğimiz her biri bir F16 uçağını hangarda kalış öncesi kontrol ya da bakım esnasında- benzin yakmadan- besleyen ve Türkiye’de ve birçok ülkede ilk kez üretilen birçok F16 ve benzeri savaş ve nakliye uçaklarını aynı anda besleyebilen konvertin üretimini gerçekleştirdik” dedi. Üretimi gerçekleştirilen konverterlerin testlerinin tamamlanması ile birlikte MSB ihale komisyonunun kontrolüne sunulacağını, kabulü takiben konvertelerin birliklere teslimatlarının yapılacağını belirten Ceyhan, konverter konusunda dünyanın önde gelen firmalardan biri olduklarına, bu alanda ihracat yaptıklarına dikkat çekerek Eskişehir’de uçak üretiminde uçak konverterlerini üretmek istediklerini dile getirdi.

http://www.anadolugazetesi.net/?p=24489

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder