Savunma ve Stratejik Analizler

21 Aralık 2011 Çarşamba

Sağlık Bakanlığı 'yüzen hastane' alacak

21 Aralık 2011

Sağlık Bakanlığı, hava ve kara ambulanslarının ardından denize de el atıyor. Yeni yıldan sonra dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu hastane gemiler devreye girecek.

Ambulans uçak ve helikopterlerin ardından Sağlık Bakanlığı denizde de hizmet verebilmek için yeni bir adım attı. Türkiye’nin çok yakında hastane gemilerle tanışacağını belirtilirken, gemileri yakından incelemek için Sağlık Bakanlığı’ndan bir heyet Hollanda’ya gittiğini bildirildi.

Yüzen hastane projesi için öncelikle bir cruise gemisi satın alınacak. 2012’de Türkiye’ye getirilmesi planlanan gemi, Türk tersanelerinde yüzlerce yataklı bir yüzen hastaneye dönüştürülecek.

Gemi hastane sayesinde denize yakın bölgelerdeki afetlerde daha etkin sağlık hizmeti verilebileceği belirtilirken, Türkiye yardım elini uzattığı ülkelere de artık yüzen hastane ile ulaşacak. Böylece hem bölge sahiline demirleyip tedavi işlemlerini gerçekleştirilecek hem de gerekli durumlarda tek seferde çok sayıda hasta Türkiye’ye taşınabilecek.

Denizde sağlık yatırımı projesinin bir başka ayağı da yüzen ambulanslar olduğu ifade edildi. Sağlık Bakanlığı yedi adet deniz ambulansı almayı ve güney sahillerinde kullanmayı planlıyor. Ambulanslar 2012 yılında hizmet vermeye başlayacak.

http://www.denizhaber.com.tr/guncel/39187/saglik-bakanligi-heyet-hollanda-hastane-gemi-yuzen.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder