Savunma ve Stratejik Analizler

21 Aralık 2011 Çarşamba

Savunma Sanayii İhracatçılar Birliği Kuruldu

Ülkemizin 2023 yılı ihracat hedeflerinin gerçekleştirilmesinde önemli katkı sağlayacağına inanılan ve bu doğrultuda ihracat odaklı yapılandırılması hedeflenen Savunma Sanayii Sektörü, ihracatta daha verimli olabilmek ve dünya pazarlarına daha da güçlü bir yapıyla girebilmek amacıyla Savunma Sanayii İhracatçılar Birliği’ne kavuştu. Birliğin Kuruluş Genel Kurulu, Ekonomi Bakanı Sn. Zafer ÇAĞLAYAN ve Savunma Sanayii Müsteşarı Sn. Murad BAYAR’ın da katılımlarıyla 19 Aralık 2011 Pazartesi günü JW Mariott Hotel Ankara’da gerçekleştirildi.

Savunma Sanayiinde faaliyet gösteren ihracatçı-imalatçı firmaları bir araya getirmek ve sektörün kapasitesini arttırmak amacıyla 79 firmanın başvurusu sonucunda kurulan Savunma Sanayii İhracatçılar Birliği 22.10.2011 tarih ve 28092 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan 2011/17 sayılı tebliği ile resmen yürürlüğe girdi.

İhracatçılar Birliği’nin merkezi Ankara’da olmak üzere sekretarya hizmetleri Orta Anadolu İhracatçı birlikleri Genel Sekreterliği tarafından yürütülecek.

Yüksek katma değeri ar-ge yatırımları ve istihdama katkısıyla ülke ekonomisinde önemli yeri olan Savunma Sanayii sektörünü uluslararası pazara entegre etmek ve rekabetçi bir yapıya kavuşturmak için en temel adım sektörü ihracatını artırmaktır. Savunma Sanayii İhracatçılar Birliği çatısı altında sektör bu hedefe doğru hızla ilerleyecektir.

Gerçekleştirilen Kuruluş Genel kurulunda, birliğin başkanlığına Sarsılmaz Silah San. A.Ş. oy çokluğu ile seçildi. Birliğin yönetim kurulu kadrosu ise şu firmalardan oluştu.

Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.
Roketsan Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Yonca-Onuk Adi Ortaklığı
Savunma Sanayii Müsteşarlığı
Makina ve Kimya Endüstri Kurumu
S.S.Huğlu Av Tüfekleri İmalat Alım Satım Küçük San. Koop.
Yurttaş İnşaat ve Orman Ürünleri San.Tic.Ltd.Şti.
Yavaşçalar Av Spor Malzemeleri San. Tic. A.Ş.
Bahtiyar Av Malzemeleri Paz. İnş. Teks. San. Tic. Ltd. Şti.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/etkinlikler/toplantilar/Sayfalar/20111220_SSIB.aspx

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder