Savunma ve Stratejik Analizler

25 Aralık 2011 Pazar

Taktik İHA Projesi İmzalandı

24.12.2011

Heyecan ve dertleriyle bu süreci bizimle paylaşan gönül ortaklarımıza duyurulur:
2007 yılında SSM tarafından rekabet esasına dayalı olarak başlatılan Taktik İnsansız Hava Aracı Geliştirme programı kapsamında, firmamızın geliştirmiş olduğu Bayraktar-Çaldıran Taktik Sınıfı İnsansız Hava Aracı Sistemi ile 2009 yılının Eylül-Ekim tarihlerinde hedeflenen tüm uçuş performans kriterlerinin başarıyla tamamlanması sonrasında, 2010 Ocak Savunma Sanayi İcra Kurulu'nda 2 Adet Taktik İHA Sistemi için firmamızla sözleşme yapılmasına karar verilmiştir.

20 Aralık 2011 tarihinde Taktik İHA Sözleşmesi yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Sistemin 2 yıl içerisinde ülkemizin hizmetine sunulması planlanmaktadır.
Bayraktar-Çaldıran Taktik İHA Sistemi özgün olarak geliştirilen güdüm kontrol, elektronik donanım ve yazılım sistemleri ile 2009 yılında Sinop Havalimanı'nda gerçekleştirdiği hangardan çıktığı andan itibaren otomatik taksi, otomatik kalkış, uçuş ve iniş kabiliyetlerini başarıyla sunmuş bir İHA Sistemi olarak kendi klasmanında en ileri teknoloji düzeyine ulaşmıştır.

Bu proje ile birlikte Baykar Makina Ar-Ge ekibi olarak havacılıkta yaşanan çağ dönüşümünü ifade eden İnsansız Hava Aracı Sistemleri Teknolojileri alanında ülkemizi lider konuma ulaştırmanın azim ve kararlılığındayız.

http://www.baykarmakina.com/content/taktik-iha-projesi-imzalandi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder