Savunma ve Stratejik Analizler

25 Aralık 2011 Pazar

Türkiye'ye satışı iptal edilen Elbit Systems, İsrail'den tazminat istiyor

25.12.2011

İsrailli Elbit Systems şirketi, Türk Hava Kuvvetleri'ne hava izleme sistemi (IMINT) satılmasını öngören yaklaşık 90 milyon dolarlık anlaşmasının iptal edilmesinin ardından İsrail Savunma Bakanlığı'ndan tazminat talebinde bulundu. Şirket, Türkiye'ye ithalat lisansını yenilemeyi umuyor.
Elbit Systems şirketi, İsrail hükümetinin "politik sebeplerden" dolayı Türk şirketleri ile ilişkisini kesmesini istemesinin ardından hükümetten bunu telafi etmesini istedi.

İsrail Savunma Bakanlığı, hafta içinde Perşembe günü Elbir Systems'ten Türkiye ile ilişkilerin bozulmasından dolayı işlerini durdurmasını istemişti. Michael Federmann başkanlığındaki Elbit Systems şirketi ise bu kararın verdiği zararın tazmin edilmesini istedi. Bakanlık ve şirketin bu konuda görüşmelere başladıkları bildirildi.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada "Şu anda ihracat yetkilerinin yenilenmemesini sebep olacağı zararın miktarı konusunda bir tahmin yok. Bu tür zararların şirketin mali sonuçları üzerinde önemli etkisi olabiliyor" denildi.
2008 yılında Elbit Systems ve Israel Aerospace Industries (IAI), Türk şirketi Arselan ile IMINT anlaşması imzaladı. Elbit bu anlaşmadan 84 milyon dolar alırken, IAI ise 54 milyon dolar alacaktı. Elbit'in anlaşmanın yükümlülüklerini 4 yılda yerine getirmesi gerekiyordu.

Açıklamada İsrail Savunma Bakanlığı'nın, "savunma ihracatları konusunda kararlarının arkasındaki her değerlendirmeyi dikkatle incelemediği" de belirtildi. Ancak Haaretz gazetesine konuşan bir Savunma Bakanlığı yetkilisi ise kararın satılan sistemle ilgili olduğunu, ülkeyle ilgili olmadığını savundu.
(CİHAN)

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1219586&title=turkiyeye-satisi-iptal-edilen-elbit-systems-israilden-tazminat-istiyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder