Savunma ve Stratejik Analizler

30 Eylül 2011 Cuma

ABD'den "Kobra" desteği

30 Eylül 2011

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Riccciardone, terörle mücadele konusunda Türkiye'ye her alanda destek olduklarını belirterek, Afganistan'da halen Amerikan deniz piyadeleri tarafından kullanılan üç Süper Kobra helikopterin de Türkiye'ye verileceğini söyledi.

TGRT Haber'in canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Ricciardone, insansız hava araçları predatorların Türkiye'ye verilip verilmeyeceğine ilişkin soru üzerine, bu konunun ayrıntılarının gizli olduğunu ve fazla açıklama yapamayacağını söyledi.

Terörle mücadele konusunda Türkiye'ye her alanda destek verdiklerini belirten Ricciardone, "Türkiye'ye halen anlık istihbarat yardımını sunuyoruz" dedi.

Ricciardone, bu çerçevede, Afganistan'da halen ABD deniz piyadeleri tarafından kullanılan üç Süper Kobra helikopterin Türkiye'ye verileceğini de bildirdi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/18871049.asp

MİLGEM TANITIM FİLMİ

ZIRHLI AMFİBİ HÜCUM ARAÇLARI PROJESİ

28 / Eylül / 2011

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen, 21 adedi Amfibi Hücum Personel Aracı, 3 adedi Amfibi Hücum Komuta Aracı ve 3 adedi Amfibi Hücum Kurtarma Aracı olmak üzere toplam 27 adet Zırhlı Amfibi Hücum Aracı tedarik edilecek olup, söz konusu araçların tedarikine yönelik idari, mali ve teknik hususlarda bilgi alınması hedeflenmektedir.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/projeDuyurulari/Sayfalar/20112909AAV_BID.aspx

Dünyayla rekabet edecek yerli motor Tümosan'dan geliyor

30.09.2011

Türkiye'nin yerli traktör üreticisi Tümosan, tank motorunun yanı sıra ilk yerli otomobil motoru üretmek için çalışmalarını hızlandırdı. Albayrak Grubu bünyesinde yer alan TÜMOSAN Traktör ve Motor fabrikası, üniversiteler ile yapacağı ortak çalışma ile üreteceği ve 3-4 farklı modelde planlanan ilk yerli otomobil, dünya ile rekabet edecek. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yerli otomobil yapılması konusunda işadamlarına yaptığı çağrı özellikle Anadolu'daki yatırımcıları harekete geçirdi. Traktör motorunu millileştirerek Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına giren TÜMOSAN, yerli traktör motoru konusundaki deneyimlerinden yola çıkarak ilk yerli tank ve otomobil motorunu üretmek için çalışmalarına hız verdi.

TÜMOSAN, İstanbul Teknik Üniversitesi ile yaptığı ortak çalışma ile Türkiye'nin ilk yerli tank motorunu üretmek için bir proje yürütüyor. Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, "Yerli motor tasarımı ve üretimi konusunda çok enerjik bir çalışma projesi başlattık. Traktör motoru konusunda çok önemli bir başarı sağladık. Aynı başarıyı tank motoru ve otomobil için de göstereceğiz" diye konuştu.


http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/09/30/dunyayla-rekabet-edecek-yerli-motor-tumosandan-geliyor

29 Eylül 2011 Perşembe

TCG HEYBELİADA GÖREVE BAŞLADI

Birleşmiş Milletler Aselsan'ı tercih etti!

28 Eylül 2011

Aselsan'ın KAP'ta yayımlanan açıklamasında, Birleşmiş Milletler Barış Gücü birlikleri tarafından Haiti ve Kongo operasyonlarında kullanılmak üzere sipariş aldığı belirtildi.

HF/VHF/UHF taktik haberleşme sistemleri ihtiyacı kapsamında toplam 4 milyon 84 bin 21 ABD Doları tutarında sipariş alındığı açıklandı.

2011 yılı içerisinde başlayacak teslimatların 2012 ilk yarısı içerisinde tamamlanmasının öngörüldüğü kaydedildi.

http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/673941-birlesmis-milletler-aselsani-tercih-etti

İlk yerli deniz motoru onaylandı

http://www.arthor.com.tr/Urunler.asp?cat_id=65

28 Eylül 2011 Çarşamba

TCG Heybeliada gemisi donanmaya katıldı

27 Eylül 2011

Yerli imkanlarla üretilen ilk milli savaş gemisi olan TCG Heybeliada, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı donanmasına katıldı. İkinci savaş gemisi Büyükada'nın da denize indirildiği törende konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin artık dünyada savaş gemisi tasarım ve inşasını gerçekleştirebilen 10 ülke arasına girmiş bulunduğunu belirterek, "Herkes bilsin ki, Türk bayrağı denizlerde de okyanuslarda da barışın sembolü olmaya devam edecektir. Milli menfaatlerimiz neyi gerektiriyorsa tereddütsüz şekilde hayata geçirmeye devam edeceğiz" dedi.

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi'nin ilk gemisi TCG Heybeliada'nın (F-511) hizmete alınarak Donanma Komutanlığı kuruluşuna dahil edilmesi ve projenin ikinci gemisi Büyükada'nın (F-512) denize indirilmesi nedeniyle Pendik'teki İstanbul Tersanesi Komutanlığında tören düzenlendi. Törene; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral E. Murat Bilgel de katıldı.

Törende konuşan Başbakan Erdoğan, kara bombardımanı yapabilen, su üstü, su altı, hava savunma sistemleriyle donatılan ve terörist saldırılara yanıt verecek özelliklere sahip olan geminin hayırlı olması temennisinde bulundu. Erdoğan, milli savunmanın ancak milli bir sanayi ile mümkün olacağını belirterek, "Türkiye'nin aydınlık yarınları için bütün gücümüzle alın teri dökmeye, eserler kazandırmaya devam edeceğiz. Herkes bilsin ki, Türk bayrağı denizlerde de okyanuslarda da barışın sembolü olmaya devam edecektir. Türkiye artık dünyada savaş gemisi tasarım ve inşasını gerçekleştirebilen 10 ülke arasına girmiş bulunuyor. Ekonomimiz sağlam bir şekilde hedeflerine ilerlerken, dış politikada Türkiye her mecrada barışın bayraktarlığını yaparken, savunma sanayisinde de tarihi bir eşiği bugün aşmış oluyoruz. Artık dünya üzerinde ülkeler dışarıya bağımlı bir şekilde güçlerini idame ettiremiyor. Günümüz şartlarında evrensel değerlerle yerel zenginliklerinizi buluşturamadığınız takdirde, uluslararası rekabetin gerisinde kalmaya mahkum oluyorsunuz" dedi.

Son 9 yılda hükümet olarak savunma sanayisine yeni bir anlayış getirdiklerini belirten Erdoğan, "Demokrasinizi en ileri standartlara ulaştıracaksınız, kalkınma hedeflerinden asla taviz vermeyeceksiniz. Bunları yaparken özellikle savunma sanayisinde kendi projelerinizi hayata geçirerek farkınızı ortaya koyacaksınız. 'Dünyanın gelişmiş ülkeleri kendi silahını, kendi helikopterini, kendi savaş gemisini inşa edebiliyorsa Türkiye neden bunu yapamasın' dedik. 9 yılda bu alanda önemli mesafeler katettik. Türk Silahlı Kuvvetlerinin teçhizatlarının yurt içinden karşılanma oranını yüzde 50'ye çıkardık" diye konuştu.

Türkiye'nin 2004-2010 yılları arasında dünyada en çok askeri teçhizat ithal eden ülkeler arasında 6. sıradan 14. sıraya indiğine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin aynı süre içerisinde askeri teçhizat ihracatında 27. sıradan 21. sıraya yükseldiğini ifade etti. Erdoğan, "Sadece kendimiz için üretmedik, dışarıya olan satışlarımızı da artırdık. İnsansız hava aracı üreten üçüncü ülke Türkiye olacaktır. Atak helikopterinin de tüm yazılım ve tasarımlarını tamamladık. Bu süreç içerisinde Türkiye F-16 modernizasyon merkezi olmuştur. İnşallah daha fazlasını başaracağız" açıklamasını yaptı.

Türkiye'nin denizlerde doğal kaynaklar üzerindeki haklarını savunmak için gerekli önlemleri almakta kararlı olduklarını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz'de giriştiği petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine karşı hemen gerekli tedbirlerimizi aldık. KKTC ile New York'ta yaptığınız anlaşmadan sora Piri Reis gemimizi arama faaliyetlerinde bulunmak üzere bölgeye gönderdik. Bundan sonra da milli menfaatlerimiz neyi gerektiriyorsa tereddütsüz şekilde hayata geçirmeye devam edeceğiz. Barışın imkanlarını sonuna kadar değerlendireceğiz, ülkemizin hukukunu sonuna kadar koruyacağız. Bundan sonra sahip olduğumuz imkanları daha da genişletmek, özellikle savunma sanayimizi daha da güçlendirmek için çalışmalarımızı hızlandırarak 2023 hedeflerimize odaklanmaya devam edeceğiz."

Daha sonra kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, "Daha önce dışa bağımlı olarak satın almak durumunda olduğumuz bu gemileri, bugün kendi mühendislerimiz, teknisyenlerimiz ve işçilerimizle beraber üretmenin gururunu yaşıyoruz. En önemli nokta buna karar vermek, 'Bunu biz yapacağız' demektir. Biz bu kararları almakla ülkemizin büyüklüğüne yakışır harekete başlamış durumdayız. Bir ülkenin güçlü olması, onun toplam milli gücünün güçlü olmasından gelir. Bunun en önemli ayağı o ülkenin ordusudur" dedi.

Gül, özel sektörle yapılan iş birliğinin önemine dikkat çekerek, "Sanayide, bilimde ve teknolojide çok ileriye giden ülkelerde motor güç savunma sanayisi olmuştur. Türkiye'de de ekonominin, sanayinin ve teknolojinin daha güçlü olmasında savunma sanayisinin katkısı çok büyük olacaktır. Savaş en son tercih edilen bir olaydır. Savaşı kimse tercih etmez. En kötü senaryo odur ama savaşmamak için, savaşları önlemek için, barışa herkesi mecbur kılmak için savaşa da hazır olmak gerekir" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından TCG Heybeliada hizmete alınarak Donanma Komutanlığı kuruluşuna dahil edilirken, projenin ikinci gemisi Büyükada denize indirildi.

http://www.denizhaber.com.tr/guncel/37556/basbakan-tayyip-erdogan-savas-gemisi-tcg-heybeliada-konusma-istanbul-tersanesi-d.htmlTürkmenistan'ın yeni füze gemisi: Gayratlı

28 Eylül 2011

Deneme seferlerini başarıyla tamamladıktan sonra, 12418 no'lu proje olarak kaydedilen füze gemisi Gayratlı (cidar numarası 829, seri numarası 218) en yakın zamanda JSC Sredne-Nevsky Tersanesi'nin donatım iskelesinden ayrılarak uluslararası sular aracılığıyla Türkmenistan'a varacak.

Projenin ilk füze gemisi Edermen (cidar numarası 828, serş numarası 217) tersaneden zorlu deneme seferlerinin sonunda Eylül ayının başında ayrıldı ve Astrahan'a vardı.

İki Füze gemisi de Rus-Türkmen Askeri Teknik Kooperasyon Programı altında üretildi. 2008 yılında imzalanan anlaşma sonucunda Sredne-Nevsky Tersanesi ihaleyi kazandı. İlk gemi inşa için Mart 2009'da yatırılırken, ikincisi Haziran'da yatırıldı. Gemiler Ağustos 2010 yılında ve Mayıs 2011 yıllarında suya indirildi. Gemilerin ikisi de Türkmenbaşı Limanı'nda görev alacak.

Geminin Genel Özellikleri:
Deplasman: Dolu 510 ton, Standart 450 ton
Uzunluk: 57 Metre
Genişlik: 10,2 metre
Draft: 2,5 metre
Max Hız: 40 knot
Yakıt uzaklığı: 12 Knot'da 2,300 Deniz mili,
Dayanıklılık: 10 gün
Mürettebat: 40 kişi

http://www.denizhaber.com.tr/dis-basindan/37566/rusya-fuze-gemisi-gayratli-turkmenistan-teslim-edecek.html

The Project 12421 and Project 12418 missile boats
http://www.deagel.com/Corvettes-and-Missile-Boats/Molniya_a000137001.aspx
27 Eylül 2011 Salı

İlk Türk savaş gemisi hizmete girdi

video


27 Eylül 2011 AA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkiye artık dünyada savaş gemisi tasarım ve inşasını gerçekleştirebilen 10 ülke arasına girmiş bulunuyor'' dedi.

Preveze Deniz Zaferi'nin 473'üncü yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü kapsamında, dizaynı ve entegrasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirilen Heybeliada Gemisi'nin hizmete girişi, Büyükada Gemisi'nin de denize indirilmesi amacıyla Pendik'teki İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda tören düzenlendi.

Törende konuşan Erdoğan, bugün Cumhuriyet tarihinin ilk milli savaş gemisi Heybeliada'yı ülkeye kazandırmanın heyecanını ve gururunu paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, ''Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun, kutlu olsun, mübarek olsun'' dedi.

Heybeliada'nın 2004 yılında hayata geçirilen Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında inşa edildiğini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bugün MİLGEM Projesi ile ne kadar haklı ve doğru bir adım attığımızı ispat etmiş olmanın da ayrıca memnuniyetini yaşıyorum. Milli savunma, ancak milli bir sanayi ile milli bir anlayışla etkin ve mümkün olur.

Ben bu vesile ile MİLGEM Projesi içerisinde yer alan ve Heybeliada gemimizin yapımında mühendislerimizden akademisyenlerimize, işçi ve teknisyenlerimizden bürokratlarımıza kadar emeği geçen herkesi kutluyor, kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bugün denize indireceğimiz Büyükada'nın da şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Hatırlayacaksınız, Heybeliada'yı bundan tam 3 yıl önce fırtınalı, yağmurlu bir günde denize indirmiştik. Ama hamdolsun, 3 yıl önce o rüzgarlı günde denize indirdiğimiz bu gemi, şimdi bütün fırtınalara dayanıklı bir şekilde ülkemizin bayrağını denizlerde gururla taşıyacak, bu aziz vatanın savunmasında önemli bir vazife ifa edecektir.

Türkiye'nin aydınlık yarınları için bütün gücümüzle, bütün direncimizle alın teri dökmeye, eserler kazandırmaya, gücümüze güç katmaya devam edeceğiz. Herkes bilsin ki Türk bayrağı denizlerde de okyanuslarda da barışın sembolü olmaya devam edecektir.

Burada şu müjdeyi de sizlerle özellikle özellikle paylaşmak istiyorum. Türkiye artık dünyada savaş gemisi tasarım ve inşasını gerçekleştirebilen 10 ülke arasına girmiş bulunuyor. Ekonomimiz sağlam bir şekilde hedeflerine ilerlerken, dış politikada Türkiye her mecrada barışın bayraktarlığını yaparken, savunma sanayisinde de tarihi bir eşiği bugün aşmış oluyoruz.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Cumhuriyetimizin 100'üncü yıl dönümü olan 2023 yılında kendi milli tüfeğini, topunu, tankını, helikopterini, uçağını, insansız hava araçlarını, uydularını tasarlayan, üreten ve ihraç eden bir Türkiye vizyonunu hep birlikte başaracağız, bu hedefe birlikte ulaşacağız'' dedi.

Erdoğan, Preveze Deniz Zaferi'nin 473. yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü kapsamında, dizaynı ve entegrasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirilen ''Heybeliada'' gemisinin hizmete girişi, ''Büyükada'' gemisinin de denize indirilmesi amacıyla Pendik'teki İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, hangi alanda olursa olsun artık dünya üzerinde ülkelerin dışarıya bağımlı bir şekilde güçlerini idame ettiremediklerini söyledi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

''Günümüz şartlarında evrensel değerlerle yerel zenginliklerinizi buluşturamadığınız takdirde tabii olarak uluslararası rekabetin gerisinde kalmaya mahkum oluyorsunuz. Demokrasinizi en ileri standartlara ulaştıracaksınız. Ekonominizi güven ve istikrar zemininde sağlam bir konuma getireceksiniz. Kalkınma hedeflerinizden asla taviz vermeyeceksiniz ve bunları yaparken eş zamanlı olarak özellikle savunma sanayisinde kendi projelerinizi hayata geçirerek farkınızı ortaya koyacaksınız.

İşte bu anlayışla son 9 yılda hükümet olarak savunma sanayisine yeni bir anlayış getirdik ve bir vizyon farklılığını ortaya koyduk. 'Dünyanın gelişmiş ülkeleri kendi silahını, kendi helikopterini, kendi savaş gemisini inşa edebiliyorsa, Türkiye neden bunu yapamasın?' dedik.

Mühendislerimizin, bilim adamlarımızın, teknisyenlerimizin uluslararası çapta gerçekleştirdikleri başarıları kendi ülkeleri için de hayata geçirebilecekleri bir ortamı sağladık ve 9 yılda bu alanda önemli mesafeler kat ettik.''

Türk Silahlı Kuvvetlerinin silah ve teçhizat ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanma oranına dikkat çeken Erdoğan, ''Yüzde 50'ye çıkardık. Bu sektörümüzdeki kararlı çalışmalarımız neticesinde ihracatımız 1 milyar dolara, ciromuz ise 2,3 milyar dolar seviyesine çıkmış durumdadır'' dedi.

ASKERİ TEÇHİZATTA İHRACATA YÖNELİM
Türkiye'nin 2004-2010 yılları arasında dünyada en çok askeri teçhizat ithal eden ülkeler arasında 6'ncı sıradan 14'üncü sıraya indiğini ve dışarıya bağımlılığın önemli ölçüde azalma gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, aynı süre içerisinde askeri teçhizat ihracatında 27'nci sıradan 21'inci sıraya yükseldiğimizi söyledi.

Erdoğan, ''Bu da demek oluyor ki sadece kendimiz için üretmedik, ürettiğimiz askeri teçhizatlar noktasında dışarıya olan satışlarımızı da artırdık'' dedi.

Askerlerin kullanacağı piyade tüfeğinin ülkede tasarlandığını ve testlerine başlanıldığını da anımsatan Erdoğan, şunları ifade etti:

''Milli tankımız olan 'Altay'ın konsept tasarımını da tamamladık ve ülkemizde ilk defa modern bir tankın üretimi için bütün altyapıyı hazır hale getirdik. 10 bin metre yükseklikte uçabilen ve 24 saat havada kalabilen 'Anka' isimli insansız hava aracımızın da deneme uçuşlarına başladık. Altını çizerek ifade ediyorum; Anka ile birlikte inşallah stratejik yeteneklere sahip insansız hava aracı üreten 3'üncü ülke Türkiye olacaktır. İlk savaş helikopterimiz olan 'Atak' helikopterinin de tüm yazılım ve tasarımlarını tamamladık ve şu anda prototip üretim safhasındayız. Ayrıca, bu süreç içerisinde Türkiye F-16 modernizasyon merkezi olmuştur. Elbette bunlarla yetinmiyoruz. İnşallah daha fazlasını başaracağız ve bunu başaracak iradeye, kabiliyete, bunu gerçekleştirebilecek imkanlara fazlasıyla sahibiz.

Cumhuriyetimizin 100;üncü yıl dönümü olan 2023 yılında kendi milli tüfeğini, topunu, tankını, helikopterini, uçağını, insansız hava araçlarını, uydularını tasarlayan, üreten ve ihraç eden bir Türkiye vizyonunu hep birlikte başaracağız, bu hedefe birlikte ulaşacağız.''

AA

http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/673650-basbakan-erdogan-turkiye-artik-o-10-ulkeden-biri-video

'TÜLOMSAŞ MARINE' de Mutlu Sona Gelindi

09/09/2011

Türk Loydu ile yürütülen; Tip Onay (type approval) Sertifikasyonu çalışmalarındaki son aşama olan motor testi için üretilmiş dizel makine hazır...

Türk Loydu ile yürütülen; Tip Onay (type approval) Sertifikasyonu çalışmalarındaki son aşama olan motor testi için üretilmiş dizel makine hazır...

Konu hakkında görüşlerini aldığımız sitemizin köşe yazarı ve işadamı Murat Birecik, ''gerek Türk Loydu'muzun ve gerekse de Tülomsaş'ımızın 3 aylık bir dönemde, binlerce sayfa döküman, plan, çizim ve en önemlisi; krank dayanım hesabı gibi çok karmaşık işlemleri birlikte ve tam bir uyumla yürütmesi, koordinasyon oluşturulduğunda, ülkemizin altından kalkamayacağı hiçbir konunun olmayacağını bizlere göstermiştir. Sayın Bakanımız Binali Bey'e işbu koordinasyonu sağladığı ve Sayın Genel Müdürümz Hayri Avcı'ya da süreci yönettiği için hepimiz müteşekkir olmalıyız'' demiştir.

''Keza, bu hafta içinde 6-8 Eylül, Aberdeen'de Offshore Europe 2011 konferansında, konuştuğumuz Offshore Support filosu armatörü arkadaşlarımız, 16 V 185 dizellerin,özellikle dizel elektrik gemilerde, ikili veya üçlü konfigirasyonla ana sevk sistemi olarak ç çok rağbet göreceğini, çünki makinelerin baş tarafından sorunsuz bir şekilde, yangın pompası akuple edilebileceğini ifade ettiler. Ve jeneratör setlerinin, base frame'lerinde böyle bir pompa ile teslim edilmeleri halinde, Tülomsaş'ın rakipsiz olacağını söylediler''

DenizHaber.Com'un Tülomsaş'dan aldığı bilgiye göre. 2400HP gücündeki dizel makinelerin tip onay sertifikasından sonraki aşama, yine Tülomsaş üretimi ve konu dizellere akuple olan alternatörlerin -benzer bir çalışma ile- sertifikasyonu olacaktır.
http://www.denizgazete.com/haber/26868

MoD sells three more warships to be broken up for scrap metal

By Michael Powell   23 September 2011
THE Ministry of Defence has sold three Type 42 destroyers to be scrapped, The News can reveal.

Falklands veteran HMS Exeter was quietly towed out of Portsmouth Naval Base yesterday afternoon to head to a scrapyard in Turkey.

HMS Nottingham and HMS Southampton are due to follow in the coming weeks after the MoD sold the decommissioned warships to Leyal Ship Recycling – the same firm which is currently breaking up the old aircraft carrier HMS Invincible.

The destroyers have a combined weight of around 24,000 tonnes of steel which is worth more than £2m in scrap – although the price Leyal paid for them has not been disclosed.

Defence officials considered 12 bids for the ships which were sold as one online auction lot.

An MoD spokesman said: ‘The decision to select Leyal was made because the company’s bid gave us the best financial return for the MoD.’

The ships have been stripped to the bone for spare parts by the MoD and Exeter was a shadow of her former self as ocean-going tugs towed her out of Portsmouth Harbour yesterday.

A small number of people gathered in silence at the Round Tower in Old Portsmouth to see the ship leave.

Len Brownsword, 63, who served as a Petty Officer radar operator in the ship during the Falklands War, said: ‘It’s extremely sad to see her go. There’s not many ships you serve on that go to war and I had some great times on the ship.

‘She was a cracking warship, a good workhorse and had a brilliant crew. To go through the Falklands unscathed was a bit of luck but not without a lot of hard work and an outstanding crew and captain.

‘I’m extremely proud of the time I spent on her. It’s a sad day but in the end all ships have to go.’

Exeter was commissioned in 1980 and saw action off Kuwait in 1991 as well as the Falklands. She was decommissioned in 2009.

It will take about a month for the ship to reach Leyal’s scrapyard in Izmir, Turkey, where she will be cut up and recycled into new steel.

The former Southampton and Nottingham warships are set to leave Portsmouth soon.

Southampton, which was commissioned in 1981, collided with a merchant container ship in the Straits of Hormuz in 1988. In 2006, she seized almost four tonnes of cocaine while operating in the Caribbean. She was decommissioned in 2009.

Nottingham was commissioned in 1983. She almost sank in 2002 when she ran aground off the coast of Australia. The ship was back at sea two years later after a £39m repair and refit but was mothballed in 2008. She officially retired in February last year.

Leyal Ship Recycling won the contract to scrap HMS Invincible earlier this year. The same firm scrapped Type 42s HMS Cardiff, Glasgow and Newcastle in 2008.

A company spokesman said: ‘Our continued co-operation for the recycling of the decommissioned Royal Navy vessels is a testament to the high quality work performed.’
http://www.portsmouth.co.uk/news/local/east-hampshire/mod_sells_three_more_warships_to_be_broken_up_for_scrap_metal_1_3085742

More photos of the new FAC for Pakistan
http://china-defense.blogspot.com/2011/09/more-photos-of-new-fac-for-pakistan.html

26 Eylül 2011 Pazartesi

"3. Malzeme Yerlileştirme Sergisi" açıldı

Pazar değeri 1 milyar lirayı aşan savunma sanayi malzemeleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı koordinatörlüğünde düzenlenen “Türk Silahlı Kuvvetleri 3. Malzeme Yerlileştirme Sergisi”nde tanıtılıyor.

“Türk Silahlı Kuvvetleri 3. Malzeme Yerlileştirme Sergisi”yle ithal edilen malzemeleri Türkiye’de üretecek yerli sanayiciler aranıyor. 1 milyar liralık büyüklüğü olan pazarın tanıtıldığı serginin amacı, tanıtımı yapılacak 5-6 bin malzeme ile sanayicileri savunma sanayisine yönelterek dışa bağımlılığı azaltmak. Sergiyi ziyaret edecek sanayicilerle üretim imkanları da görüşülecek...

Pazar değeri 1 milyar lirayı aşan savunma sanayi malzemeleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı koordinatörlüğünde Jandarma Genel Komutanlığı, TSK Sağlık Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığının katılımı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) işbirliğinde düzenlenen “Türk Silahlı Kuvvetleri 3. Malzeme Yerlileştirme Sergisi”nde tanıtılıyor. 24-30 Eylül arası açık olan sergide, TSK envanterinde bulunan yedek ve onarım malzemeleri içerisindeki yerli malzeme oranını artırmak, yurtdışından tedarik edilen malzemelerin yerli sanayi imkanları ile üretilebilirliğini tespit etmek, yurtiçinden temin edilen malzemeler içerisinde rekabet ortamı yaratmak ve alternatif üretici firmaları belirlemek hedefleniyor.

Fuarın bir diğer amacı ise yerli üreticiyle buluşan TSK’nın Ar-Ge faaliyetlerinin artması ve malzeme temin sürecinin hızlandırılması. Yıllık 1 milyar liralık pazara sahip olan savunma sanayiinde hedeflenen ana gaye ise yurt savunmasında dışa bağımlılığı ve yurtdışı kaynak kullanımını azaltmak.

İş imkanları görüşülecek

Sergiyi ziyaret edecek sanayicilerle, söz konusu ürünlerin üretiminde birlikte çalışabilme imkanları görüşülecek. Sanayicilerle detaylı teknik konuların görüşüleceği görüşme odalarının da bulunacağı sergi kapsamında TSK tedarik usul ve esaslarının aktarılacağı bilgilendirme eğitimleri de düzenlenecek. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’ndeki serginin açılışı Milli Savunma Bakın İsmet Yılmaz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral E. Murat Bilgel, 1. Ordu Komutanı Yalçın Ataman, İstanbul Valisi Hüseyin Mutlu ve İTO Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş’ın katılımıyla yapıldı.

Oramiral Bilgel, serginin temel amacının, tanıtımı yapılacak yaklaşık 5-6 bin malzeme ile sanayicileri savunma sanayisine yönelterek son yıllarda azalma eğiliminde olan yurt dışı bağımlılığını en aza indirmek ve yurt içinde rekabet ortamı yaratarak TSK’nın ihtiyacını en iyi koşullarda tedarik etmek olduğunu belirtti.

Sadece Deniz Kuvvetleri’nin yılda 70 milyon dolar alım yaptığını belirten İTO Başkanı Murat Yalçıntaş da yerlileştirme sayesinde şimdiye kadar yaklaşık 25 milyon dolar tasarruf edildiğini belirtti. Yalçıntaş, “Türkiye, 2002 yılında dünyanın 3. büyük askeri ürün ithalatçısı iken, 8 yıl içinde ithalat oranını azaltarak dünyada 7. ithalatçı pozisyonuna gerilemeyi başarmıştır” dedi.

6 bin kalem malzeme var

Sergide TSK tarafından harp araç ve silahlarının işletme ve bakımı için ihtiyaç duyulan yurt dışı kökenli silindir, subap, yakıt sistemi elemanları, elektronik kartlar gibi 6 bin kalem malzeme bulunuyor. Daha önce yapılan iki fuarda sergilenen 3 bin 340 malzeme yerli sanayiciler tarafından yeniden üretilerek millileştirilmişti. Yine daha önceki fuarlarda TSK tarafından yerli üretimde alternatif olan 9 bin firma kayda alındı ve çeşitli işbirlikleri geliştirildi.

Serginin açılışında konuşan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TSK ve yerli üreticiyi biraraya getiren sergi için, “TSK’nın modernizasyon ihtiyaçlarını öncelikli olarak Türk savunma sanayisi tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen ürünlerle sağlamayı hedefliyoruz. Kendi silahlı kuvvetlerini, kendi ürettiği yerli savunma sanayi ürünleri ile donatamayan milletler, savaş zamanında düşmanının insafına terk edilmiş demektir. İhtiyaçların yurt içinden karşılanma oranı yüzde 52’ye çıktı. Önümüzdeki hafta MİLGEM gemisini Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın hizmetine sunacağız. Gemi üretiminde ise yerlileştirme oranı yüzde 65’e ulaştı. Ancak hedefimiz yüzde 100’ü karşılayabilmek” dedi.

http://www.denizhaber.com.tr/dkk-sgk/37506/deniz-kuvvetleri-komutanligi-savunma-bakanligi-ismet-yilmaz-parca-uretim-sanayi-.html

ANADOLU KARTALI 11. BÖLÜM

İran, Rusya ve Çin NATO'ya karşı birleşecek

26 Eylül 2011  TAHRAN (ANKA)

Erken uyarı radar sistemine onay veren Türkiye’ye İran’dan sert eleştiriler sürerken NATO’nun sistemine karşı İran, Rusya ve Çin’in "ortak füze kalkanı" kurmak amacıyla "ciddi" görüşmeler yaptığı bildirildi.

İranlı Kayhan gazetesinin gayri resmi kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, İran, Rusya ve Çin arasında "ortak bir füze sistemi"nin kurulmasına ilişkin olarak "ciddi görüşmeler" yürütülüyor.

Görüşmelerin, söz konusu üç ülkenin, NATO’nun "füze kalkanı"na ilişkin kararında ABD’nin İran ve Kuzey Kore’nin nükleer kabiliyetlerine ilişkin ifade ettiği kaygılarının etkili olduğu kanısına varmaları üzerine gerçekleştiği belirtiliyor.

Öte yandan, Türkiye’nin erken uyarı radarına ev sahipliğini yapmayı kabul etmesinin ardından, ABD’nin yeni sistemin bazı unsurlarını Güney Kore ve Tayvan’a yerleştirmeyi planlamasının "Washington’un, iddia ettiği, İran ve Kuzey Kore kaynaklı tehdidi, Çin ve Rusya’yı hedeflemek için bahane olarak kullandığını" açıkça gösterdiği öne sürüldü.

"RUS TEMSİLCİSİ TAHRAN’DA OPERASYONEL GÖRÜŞMELER YAPACAK"

Böylece İran, Rusya ve Çin’in "ciddi görüşmeler"e başlama zamanının geldiği kanısına vardığı belirtilen İran medyasında Rusya’nın NATO nezdindeki Daimi Temsilcisi Dimitri Rogozin’in, bu ayın sonunda İran’da yapacağı ziyaret sırasında ortak plana ilişkin "operasyonel görüşmeler" yapması beklentisi dile getirildi.

"FÜZE KALKANI KURMAK ZOR OLMAZ"

Rus Haber Ajansı RİA Novosti’ye göre, Rogozin’in Tahran’da "stratejik konuları" ele alacağına dikkat çeken İran haber ajansı Mehr, bu konudaki haberinde, "Askeri uzmanlar, İran, Rusya ve Çin’in uçak savar savunma sistemlerinin dizaynında büyük ilerleme katettikleri için füze kalkanı sistemini kurmanın onlar için zor bir görev olmayacağını düşünüyorlar" dedi.

http://dunya.milliyet.com.tr/iran-rusya-ve-cin-nato-ya-karsi-birlesecek/dunya/dunyadetay/26.09.2011/1443241/default.htm

Türk Deniz Kuvvetleri 930 Yaşında

Avcılar geliyor

25.09.2011  Ceyda KARAASLAN

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın satın alma konusunda ABD'yle uzlaşmaya varıldığını açıkladığı Predatorlar'la birlikte sınır ötesi istihbarat kumandası, TSK'ya geçecek. Predatorlar, elde ettiği görüntüleri uydu aracılığıyla anında Türk askeri üslerine yerleştirilecek yer istasyonlarındaki monitörlere yansıtacak, durağan hedeflerin koordinatlarını iletecek.

Böylece anlık istihbaratta uzun süredir yaşanan zafiyetler de son bulacak. Süper kamera ve füze sistemleriyle modifiye edilen Predatorlar'dan 6 adet satın alınması planlanıyor. İstihbarat üretiminin yanı sıra entegre silah sistemleriyle belirlediği hedefleri de anında vurabiliyor. Predatorler, ağırlıklı olarak terör örgütü PKK'nın yuvalandığı Kuzey Irak sınırında ve Güneydoğu'da kullanılacak. Yere inmeden 24 saat havada kalabilen Predatorler, 500 kilo silahla uçabiliyor ve hedeflerini imha edebiliyor.

Dünyanın en gelişmiş 'İnsansız Hava Uçakları' olarak gösterilen Predatorlar'ın lakabı ise 'Avcı'. Yüzde 98 başarı ile görev yapan Predatorlar, sessiz uçuşta da rakipsiz. 12  10 Heron'u bulunan Türkiye, 6 Predator'un gelmesiyle birlikte 18 İnsansız Hava Aracı ile bölgenin en önemli istihbarat ve vurucu filosunasahip olacak.

http://www.takvim.com.tr/Siyaset/2011/09/25/avcilar-geliyor

23 Eylül 2011 Cuma

Lockheed Martin stays in competition to replace AMRAAM, HARM with new missile

By Stephen Trimble   22/09/11

A Lockheed Martin/Northrop Grumman team has revealed plans to compete for a contract to replace two Raytheon missiles - the AIM-120 AMRAAM and AGM-88 HARM - despite being shut out of a series of technology development contract awards.

A notional concept for the US Air Force's next generation missile (NGM) was displayed in Lockheed's exhibit at the Air Force Association's annual convention in Washington DC.

The missile showed a standard AMRAAM, with four control fins mounted on the mid-body and the tail of the missile. It was not clear how the notional concept compares to the Lockheed/Northrop team's internal designs.

The USAF is planning to release a request for proposals to industry in late 2012, said Chuck Morant, Lockheed's manager of strike weapons business development.

Lockheed also confirmed that its partnership with Northrop remains active, and that the US firms have invested internal research and development funding in the NGM concept.

US aerospace and defence firm Alliant Techsystems (ATK) has dropped out of the Lockheed/Northrop team that was originally announced in July 2008, Morant added.

The NGM, previously known as the joint dual-role air dominance missile, is being designed to equip the Lockheed F-22 and F-35 with a long-range missile that can strike other aircraft or surface-to-air missile systems.

The missile must also be small enough to be stored inside an internal weapons bay.

Boeing and Raytheon each received competitive awards last year from the US Defense Advanced Research Projects Agency to complete an advanced missile demonstration under the triple target terminator (T3) programme.

The T3 programme was launched after Boeing was awarded a series of technology development awards by the Air Force Research Laboratory, to work on a new directional warhead and a new kind of seeker with an integrated fuse.

Each of the technologies is expected to feed into the advanced NGM programme.

The USAF plans to launch the competitive prototype demonstration programme next year, according to acquisition documents.
http://www.flightglobal.com/articles/2011/09/22/362403/lockheed-martin-stays-in-competition-to-replace-amraam-harm-with-new.html

22 Eylül 2011 Perşembe

Russia to refit nuclear missile cruisers

RIA Novosti. Oleg Lastochkin  21/09/2011

The Russian Defense Ministry is planning to refit three mothballed nuclear-powered Kirov-class missile cruisers in a major boost for the Russian Navy's combat strength, Izvestia newspaper said on Wednesday.

The Admiral Nakhimov, Admiral Lazarev and Admiral Ushakov nuclear missile cruisers were built in the Soviet era but have been decommissioned and laid up in dock for over a decade. The only active Kirov class cruiser is the Pyotr Veliky, the flagship of Russia's Northern Fleet.

Izvestia cited a source in the Russian defense industry as saying the overhaul would include the hull and nuclear power plant repairs as well as a significant modernization of the ships' electronics and weaponry.

"All these measures will allow us to extend the service life of these ships until 2030-2040," the source said.

The ships' armament will get a major boost, with installation of advanced multi-module missile systems capable of firing a wide range of missiles and torpedoes, including P-800 Yakhont (SS-N-26) anti-ship cruise missiles.

The ships will also receive advanced air defense missile systems based on the land-based S-400 Triumf, and new point-defense systems.

Each cruiser will have a total missile carrying capacity of 300 missiles, making the ships among the best armed in the world.

After the refit, the Kirov class cruisers will most likely be deployed with Russia's Northern and Pacific fleets as part of large task forces set up to carry out a variety of combat missions - from "hunting" the adversary's aircraft carriers and submarines to massive land assaults.

Work on the Admiral Nakhimov has already started and the cruiser is expected to re-enter service with the Russian Navy in 2015, according to sources quoted in the media.
http://en.rian.ru/mlitary_news/20110921/167012600.html
 
Kirov class battlecruiser
http://en.wikipedia.org/wiki/Kirov_class_battlecruiser

MİLLİ GEMİ (MİLGEM) PROJESİNİN İLK GEMİSİ TCG HEYBELİADA (F-511)'NIN HİZMETE GİRİŞ VE BÜYÜKADA (F-512)'NIN DENİZE İNDİRME TÖRENİ

21 Eylül 2011

1. Preveze Deniz Zaferi’nin 473’üncü Yıl Dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü kapsamında, 27 Eylül 2011 Salı günü saat 14.00’da İstanbul Tersanesi Komutanlığında “Hizmete Giriş ve Denize İndirme Töreni” icra edilecektir.

2. Hizmete Giriş ve Denize İndirme Töreni kapsamında; Milli Gemi (MİLGEM) projesinin ilk gemisi TCG HEYBELİADA (F-511) hizmete alınarak Donanma Komutanlığı kuruluşuna dahil edilecek ve projenin ikinci gemisi BÜYÜKADA (F-512) denize indirilecektir.

3. Bahse konu töreni izlemek ve canlı olarak yayınlamak isteyen Genelkurmay Başkanlığı nezdinde akredite basın yayın kuruluşu mensuplarının, 26 Eylül 2011 Pazartesi günü saat 15.00’a kadar aşağıda belirtilen irtibat noktasına canlı yayın talepleri ile kimliklerini bildirmeleri ve 27 Eylül 2011 Salı günü saat 13.00’da İstanbul Tersanesi Komutanlığı Pendik / İSTANBUL’da hazır bulunmaları,

http://www.dzkk.tsk.tr/turkce/basinduyurulari/2011/110921_milgem_denize_indirme_preveze.php

Türk Silahlı Kuvvetleri 3’üncü Malzeme Yerlileştirme Sergisi

19 Eylül 2011

1. Türk Silahlı Kuvvetleri 3’üncü Malzeme Yerlileştirme Sergisi, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile yapılan işbirliği çerçevesinde, tüm Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, TSK Sağlık Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının katılımı ile 23 Eylül 2011 günü saat 15.00’de İstanbul Dünya Ticaret Merkezi 11 numaralı salonda açılacaktır.

2. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan yedek/onarım malzemeleri içerisindeki yerli malzeme oranını artırmak, yurtdışından tedarik edilen malzemelerin yerli sanayi imkanları ile üretilebilirliğini tespit etmek, yurtiçinden temin edilen malzemeler içerisinde rekabet ortamı yaratmak ve alternatif üretici firmaları belirlemek maksadıyla açılacak olan sergi, 24-30 Eylül 2011 tarihleri arasında 10.00-18.00 saatlerinde gezilebilecektir.

3. Sergi açılışını izlemek isteyen Genelkurmay Başkanlığı nezdinde akredite basın yayın kuruluşu mensuplarının 23 Eylül 2011 Cuma günü saat 14.30’da İstanbul Dünya Ticaret Merkezi 11 numaralı salonda hazır bulunmaları,

http://www.dzkk.tsk.tr/turkce/basinduyurulari/2011/110919_malzeme_yerlilestirme_sergisi.php

21 Eylül 2011 Çarşamba

Taiwan mulling to build submarines

2011/09/19

Taiwan is studying the feasibility of building diesel-electric submarines itself after the United States shelved its procurement request for many years, a local newspaper reported Monday.

The United Daily News cited unidentified military sources as saying that research on submarine building has been launched and that the military is trying to acquire production know-how from abroad.

The following are excerpts from the local media coverage of the issue:
...
http://focustaiwan.tw/ShowNews/WebNews_Detail.aspx?ID=201109190035&Type=aTOD

Pakistan Navy Fast Attack Craft launched

September 21, 2011

ISLAMABAD: The Pakistan Navy has become the first maritime force in the region that is equipped with stealth technology after its first Fast Attack Craft (FAC) equipped with missiles was launched on Tuesday. India also launched its FAC on the same day in Kochi.

“The version Pakistan has bought has far better qualities and added features including cost efficiency and multi-role in any combat activity,” said an insider. “The inclusion of the FAC-M in Pakistan navy will enhance its capacity to fight against terrorism and extremism.”

According to the Pakistan Navy, the FAC-M, designated as PNS Azmat was launched at Tianjin (Xingang Chinese Shipyard) in an impressive ceremony where Pakistan’s Chief of Naval Staff (CNS) Admiral Noman Bashir was the chief guest. The vessel will be the first of the Azmat class FAC, scheduled to be delivered to the Pakistan Navy within six months.

The missile craft construction project represents a quantum leap, not only in defence production in the maritime sector of Pakistan, but also addresses a long-standing operational requirement of the Navy. The fast attack craft is equipped with advanced weaponry and sensors, including the C802A surface-to-surface missile, and has stealth features. The FAC in question has a crew of 12 to 14 sailors, less than half that of similar craft. At a unit cost of an estimated $50 million each, a Navy with limited resources could afford both the financial and manpower commitment.

Admiral Noman Bashir, who has brought several innovations in Pakistan, addressed the ceremony marking the launching of FAC-M.

Acknowledging the efforts of Chinese engineers and technicians for the construction of FAC-M, the chief guest felicitated the China State Shipbuilding Company (CSOC), Xingang Shipyard for their full cooperation and commitment in launching the craft as per schedule and remarked that this was yet another example of the unique and unparallel relations between the two countries.

“The Pakistan-China relationship is unique and does not draw any parallel in the world.

This relationship over the years has matured in all fields, particularly in defence,” he said, adding that the current geo-political situation demands further strengthening of ties between the two countries.

The CNS said that this project represents a quantum leap not only in the defence production in Maritime Sector of Pakistan but also addresses a longstanding operational requirement of Pakistan Navy.

“The collaboration in this project hopefully will open new vistas of cooperation which will be yet another milestone in defence cooperation between China and Pakistan,” he said, adding that the induction of the missile craft will not only supplement Pakistan’s combat potential but also afford the Pakistan Navy the opportunity to distinctly uphold its forward presence in the area of interest, contributing to a balance the power in the region.

The admiral said the environment around us warrants the Pakistan navy to be prepared to counter the forces challenging our sovereignty as well as regional peace and security.

Admiral Noman Bashir said he was confident that the construction of the second fast attack craft in Pakistan will be accomplished successfully with the full cooperation ofChina.

The Indian media has reported that India added a new warship to its fleet with the commissioning of FAC in Kochi to aid in anti-piracy operations in the Arabian Sea. It has been named after an island in the Andaman and Nicobar archipelago as Kabra.

Vice Admiral Sushil underscored the importance of relatively smaller ships like fast attack craft for a blue water navy, saying the assets were an essential inventory in peacetime for low intensity conflicts and anti-piracy operations.

It is the eighth of a series built with borrowed technology. The main armament of the ship is a 30mm CRN 91 gun. In addition, the ship has been fitted with machineguns of various types and shoulder launched surface-to-air missiles. INS Kabra has a three-officer and 39-sailor crew.

http://www.thenews.com.pk/TodaysPrintDetail.aspx?ID=8986&Cat=13
 
Houbei class missile boat
http://en.wikipedia.org/wiki/Houbei_class_missile_boat

Atak şimdi de Suudi'lere gidiyor

21.09.2011 KERİM ÜLKER

Yerli savaş helikopteri Atak'a bir talip daha çıktı. Güney Kore'nin 36 adetlik helikopter ihalesine davet edilen Atak T-129'a Suudi Arabistan'dan da teklif geldi. TUSAŞ, satış için Suudi Arabistan'la görüşmeye başladı


Savunma sanayisinde artan yerlilik oranı, yurtdışından siparişleri de artırdı. Özellikle bütçesinin büyük kısmını silahlanmaya ayıran Ortadoğu ülkelerinde yapılan ihalelerde Türk firmaları aranılan şirketler oldu. Son dönemde Türkiye'nin bölgede artan siyasi gücüyle birlikte ihracatın önemli kalemi haline gelen savunmada kara ve deniz araçlarından sonra şimdi de hava araçları rağbet görüyor. Türkiye'nin ilk yerli savaş helikopteri Atak T-129'a bölgeden yoğun ilgi geliyor. Güney Kore'de ilk kez resmi olarak davet alan T-129'u şimdi de Suudi Arabistan radarına aldı. Filosunda 124 adet helikopter bulunduran Suudi Arabistan Kraliyet Hava Kuvvetleri, T-129 için devreye girdi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ile AgustaWestland tarafından birlikte üretilen taarruz helikopteri için Suudi ve Türk yetkililer temasa geçti. Gelecek yılın ortasında seri üretimi gerçekleştirilmesi planlanan Atak helikopterinin test uçuşu geçtiğimiz ay yapılmıştı.

İLK TEKLİF KORE'DEN

Atak helikopteri ilk resmi teklifini Güney Kore'den aldı. Nisan 2012'de yapılacak 36 adetlik taarruz helikopteri ihalesinde yarışacak olan Atak'ın rakipleri ise ABD, İngiltere ve İtalya olacak. Atak'a ilgi gösteren Suudi Arabistan dünyada bütçesine oranla en fazla harcama yapan ülkelerin başında geliyor. 2009'da 41.2 milyar dolarlık savunma harcaması yapan Suudi Arabistan geçen yıl bu rakamı 42.9 milyar dolara çıkardı. Atak ile Ürdün, Malezya ve Pakistan da ilgileniyor.

EN FAZLA HARCAMA ORTADOĞU'DA

Türkiye yılda 100 milyar dolara yakın harcama yapan ve gelirinin önemli bölümünü savunmaya ayıran Ortadoğu'yu yakından takip etmek için Suudi Arabistan'da ofis açmıştı. Son olarak bu yıl Nurol Holding'in yüzde 50 ortak olduğu FNSS Savunma Sanayi şirketi Malezya Ordusu'na 600 milyon dolarlık 257 adet ve Birleşik Arap Emirlikleri ile de 400 adetlik zırhlı araç için anlaşma imzalamıştı.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/09/21/atak-simdi-de-suudilere-gidiyor

20 Eylül 2011 Salı

TAI'de ANKA seferberliği

20.09.2011

Mühendislar bütün işi gücü bırakıp yerli insansız hava aracını uçurmak için çalışıyor.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın, Türk insansız hava aracı ANKA'nın 2012'de TSK'ya teslim edileceğini açıklamasının ardından gözler Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'ne (TAI) çevrildi.

İsrail'den alınan Heronların motorlarında yaşanan arıza ve iki ülke arasındaki sorunlar sebebiyle ANKA projesine hız verildi. Edinilen bilgiye göre TAI'de olağanüstü hal ilan edildi. Birçok bölüm elindeki işi bırakıp ANKA projesini yürüten mühendislere yardım etmeye başladı. Yer testleri tamamlanan ve uçuş denemeleri devam eden ANKA'nın önümüzdeki yıl terörle mücadelede etkin bir biçimde kullanılması öngörülüyor. 30 bin feet yüksekliğe çıkacak ANKA, 24 saat havada kalıp topladığı istihbaratı yer kontrol istasyonlarına iletecek. ANKA bu hafta içinde bir deneme uçuşu daha gerçekleştirecek.

Zaman gazetesinin haberine göre; Türkiye'nin İsrail'den aldığı Heronlar şu anda Batman'da konuşlu. Geçtiğimiz ay 'Dağlıca' benzeri bir baskın için sınırdan sızmaya çalışan PKK'lı bir grup, Heronlar tarafından tespit edilmişti. Katırlarla ağır silahlar taşıyan ekip, bir barakada arkadaşlarıyla buluşmuştu. Ardından F-16 savaş uçakları terörist grubu etkisiz hale getirmişti. Öldürülen teröristlerin görüntüleri Heronlar tarafından dakika dakika kaydedilmişti. Bu türden olumlu sonuçlara rağmen Heronlardan istenilen verim tam anlamıyla alınamıyor. Heronların beşinin motoru arızalı. İki Heron tamamen devre dışı, diğerlerinin motorları ise bakım için İsrail'de. Ne zaman geleceği ise meçhul.

İşte tüm bu yaşanan gelişmelere Türkiye-İsrail arasındaki kriz de eklenince, 2004'ten beri yürütülen Türk insansız hava aracı ANKA projesi Savunma Bakanlığı'nın da bir numaralı gündemi oldu. Bakan Yılmaz'ın da talimatıyla ANKA projesine hız verildi. 17 metre kanat açıklığı, 9 metre boyu, 1,70 metre yüksekliği bulunan uçak, yılan hikâyesine dönen teslimat süreci sonunda İsrail'den alınan Heronlara da rakip olacak. ANKA, daha önceki testler sırasında iniş yaparken küçük bir kaza geçirmişti. Fakat savunma yetkilileri, şu an için her şeyin yolunda olduğunun altını çiziyor.
 
http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/09/20/taide-anka-seferberligi

Iran Developing Upgraded Version of Russian S-300

2011-09-20  TEHRAN (FNA)-

A senior Iranian military commander announced here on Tuesday that Iran is developing its own version of the sophisticated S-300 air defense system, adding that Iranian experts have removed the flaws and defects of the Russian version.

Speaking to FNA, Commander of Khatam ol-Anbia Air Defense Base Brigadier General Farzad Esmayeeli said that the country's experts have started designing and building an Iranian version of the S-300 anti-aircraft missile system after Russia refrained from delivering it to Iran.

He noted that the development of system, dubbed as Bavar 373, started at an order issued by the commander in-chief, Ayatollah Seyed Ali Khamenei.
Asked about the features and specifications of the Iranian system, Esmayeeli stated, "The flaws and defects of the (Russian) S-300 system have been removed in the indigenous version of the system and its conceptual designing has been finished."

Esmayeeli noted that right now Iranian experts in Khatam ol-Anbia base and the Ministry of Defense are in conducting the precise designing of the system.

He stated that the Iranian defense ministry system uses two to three types of missiles in different layers to confront aerial targets.
...

http://english.farsnews.com/newstext.php?nn=9006290050

Armed tactical unmanned aerial vehicles to be entered inventory of Azerbaijani Armed Forces

17 Sep 2011  Baku. Rashad Suleymanov – APA.

Armed tactical unmanned flying apparatus will be entered the inventory of Azerbaijani Armed Forces in the near future, military sources told APA.

It is planned to produce these apparatus at the local institutions to be used for eliminating of enemy targets and other purposes. In this regard Ministry of Defense Industry has already begun works at “Azad Systems Co” company.


This year, 60 small UAVs such as "Orbiter" and tactical drones "Aerostar" are considered to transfer to the Armed Forces until the year-end.

http://en.apa.az/news.php?id=155249

Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin inventarına silahlı taktik pilotsuz uçuş aparatları daxil ediləcək

Yaxın bir neçə il ərzində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin inventarına silahlı taktik pilotsuz uçuş aparatları daxil ediləcək.

Bu barədə APA-ya hərbi mənbələrdən məlumat verilib.
Döyüş əməliyyatları ərazilərində düşmən obyektlərinin məhv edilməsi və digər məqsədləri yerinə yetirəcək bu aparatların yerli müəssisələrdə istehsal edilməsi planlaşdırılır. Artıq bununla bağlı Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin (MSN) «Azad Systems Co» şirkətində müvafiq işlərə də başlanıb.

Bu ilin sonuna qədər isə MSN tərəfindən 60 ədəd (16 komplekt) «Orbiter» tipli kiçik və «Aerostar» tipli taktik pilotsuz uçuş aparatının istehsal edilərək Silahlı Qüvvələrə təhvil verilməsi nəzərdə tutulur.

http://az.apa.az/xeber_Azerbaycan_Silahli_Quvvelerinin_inventarina__234762.html

Belarus may buy outdated Su-30 fighters from Russia

AFP/ Frederick Florin  16/09/2011

Eighteen Su-30K fighter jets which were delivered by Russia to India in the 1990s could end up in service with the Belarusian air force, respected Russian business daily Kommersant said on Friday.

Russia and India agreed on the sale of advanced Su-30MKI fighters to the Indian air force in mid-1990s, but Moscow had not been able to deliver the aircraft until early 2000. The sides found a compromise - the first 18 fighter jets were delivered in downgraded version, Su-30K, on condition that they would be returned to Russia after being replaced with Su-30MKI.

According to Kommersant, the aircraft were formally returned to Russia's Irkut aircraft corporation, but never touched the Russian soil and ended up in Belarus.

The first 10 jets have been recently delivered to an aircraft plant in Baranovichi for a deep overhaul to the Su-30KN version, Kommersant cited a source close to Russian state arms exporter Rosoboronexport. The remaining eight are expected to arrive in November.

The source said Belarus was interested in buying the Su-30K because the country cannot afford new aircraft and the deal could be very cheap.

According to Russian experts, the current price for an outdated Su-30K after depreciation is about $10 million. An overhaul would require an additional $5 mln per plane.

"To buy a heavy fighter for $15 mln is a real bargain," Kommersant quoted Ruslan Pukhov, the head of the Russian Center for Analysis of Strategies and Technologies, as saying.

Despite the certain loss from such a deal, Irkut may be forced to sell the Su-30Ks to Belarus because the Russian Defense Ministry will not spend the money on old aircraft, and other potential buyers - Syria and Sudan - are out of the picture for political reasons.
http://en.rian.ru/mlitary_news/20110916/166882507.html

Bath Iron Works Awarded $1.8 Billion Contract for Construction of Two Zumwalt-class Destroyers

September 15, 2011

General Dynamics Awarded $1.8 Billion for Construction of Two Zumwalt-class DDG-1000 Destroyers
BATH, Maine  The U. S. Navy has awarded General Dynamics Bath Iron Works, a subsidiary of General Dynamics (NYSE: GD), a $1.8 billion contract for the construction of DDG 1001 and DDG 1002, the next two ships in the Zumwalt-class program. DDG 1001 is scheduled to be delivered in December 2015 and DDG 1002 is scheduled to be delivered in February 2018.

"This contract enables us to maintain a strong base of quality shipbuilding jobs in Maine and continue our contributions to sustaining the U.S. Navy fleet," said Jeff Geiger, president of Bath Iron Works. "It provides Bath Iron Works with a healthy backlog of work and reflects the Navy's continued commitment to the DDG-1000 program, as well as their confidence in our ability to build and deliver all three ships of this class."

Geiger said, "Winning this work is a result of our commitment to operational excellence and to finding more efficient, affordable ways to operate in every part of our business. It gives us the opportunity to continue introducing new and innovative ways to build capable ships for the Navy."

"We appreciate all the support the Maine Congressional delegation has provided to this program. Their commitment to national defense and their advocacy on behalf of the workers of Maine has been a crucial factor," Geiger said.

The first ship in the class, DDG-1000, is over 50 percent complete and is scheduled to be delivered in 2014. The DDG-1000 Zumwalt-class destroyer is the U.S. Navy's next-generation, guided-missile naval destroyer, leading the way for a new generation of advanced multi-mission surface combat ships. The ships will feature a low radar profile, an integrated power system and a total ship computing environment infrastructure. Armed with an array of weapons, the Zumwalt-class destroyers will provide offensive, distributed and precision fires in support of forces ashore.
http://www.deagel.com/news/Bath-Iron-Works-Awarded-18-Billion-Contract-for-Construction-of-Two-Zumwalt-class-Destroyers_n000009272.aspx
 
Zumwalt class destroyer
http://en.wikipedia.org/wiki/Zumwalt_class_destroyer

Turkish defense firms target Africa

Ümit Enginsoy  September 19, 2011

Turkey’s rapidly developing defense industry is now, for the first time in its history, seeking to make major exports to several sub-Saharan countries, most notably Ghana, a senior procurement official said over the weekend.

A senior delegation from the Undersecretariat for the Defense Industry, Turkey’s procurement agency, visited Ghana earlier this month. The Turkish defense industry officials also held talks with their counterparts from Nigeria, Cameroon and Kenya.

Promising market

“Talks with those African nations were very positive. We expect they will lead to very positive concrete results shortly,” the procurement official said. “Sub-Saharan Africa will occupy a major place on our priority list for export purposes. Such efforts will potentially be worth billions of dollars over the upcoming decades.”

Key sectors for exports to sub-Saharan Africa include armored vehicles and military electronics, arguably Turkey’s most developed defense areas.

Representatives of Aselsan, Turkey’s top state-owned electronics manufacturer, and top private Turkish vehicle makers Oyolar, FNSS and BMC took part in the visit to Ghana.

Among sub-Saharan countries, South Africa, a developed arms manufacturer, already has some cooperation with Turkish companies. The South African company Denel sought Turkey’s attack helicopter contract worth billions of dollars, but at the last stage lost to Italy’s AgustaWestland three years ago. Denel is cooperating with Turkey’s FNSS, which earlier this year won a $600 million contract to sell Pars 8X8 armored vehicles to Malaysia. Denel will produce turrets for the vehicles.

Turkey is also eying increased defense sales to North African countries, but is waiting for the situation to calm down in places hit by the “Arab Spring” wave of protests and unrest. In Tunisia and Egypt, the regimes of former dictators ended peacefully. In Libya, despite the ousting of former strongman Moammar Gadhafi, a civil war is still continuing.

Potential in North Africa

“There is a great potential of work to be done in the defense industry field with North African nations. We are waiting for some signs of greater stability in those countries,” the procurement official said.

Once a top buyer of defense equipment from its Western partners, Turkey in the past few years has become increasingly active in weapons exports, with its defense exports expected to exceed $1 billion this year.

http://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=turkish-defense-firms-target-africa-2011-09-19

Egypt eyes to buy Turkish unmanned aerial vehicles

İPEK YEZDANİ   September 19, 2011

According to an executive at Turkish Aerospace Industries, the new Egyptian government is interested in buying Turkey-made unmanned planes. Some Middle East countries prefer Turkey rather than Israel or the US, defense experts say. Turkey will also sell six multi-role tactical platform (YONCA-ONUK MRTP-20) naval vessels to the North African country

Egypt is interested in buying made-in-Turkey unmanned aerial vehicles called Anka from a Turkish defense company, the Hürriyet Daily News has learned.

Egyptian and Turkish authorities talked about a possible future agreement to sell made-in-Turkey unmanned aerial vehicles, or UAVs, to Egypt during the visit of Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan to Egypt last week.

Regional demand

“Many countries in the Middle East, ranging from North African countries to Saudi Arabia, are interested in the Anka Male [medium altitude, long endurance] unmanned aerial vehicle system that we produce,” the Vice President of Turkish Aerospace Industries, or TAI’s, Integrated Aircraft Systems Özcan Ertem told the Hürriyet Daily News in an interview on Monday.

Ertem said a large number of countries – especially in the Middle East – have been closely following the developments in the production of UAVs in Turkey. “I believe once the airworthiness and qualification testing period is over, there will be a high potential market for us to export our Ankas,” he said. “But we can only sell to countries that our government considers appropriate.”

The production process of the first series of UAVs is over now, and Anka has already started its flight test campaign, according to Ertem. The testing period with electro-optic sensors is expected to be concluded in the spring.

High capacity

Compared to the U.S.-made Predator and the Israel-made Heron, the Anka is a larger UAV and has the capacity to carry heavier loads, Ertem said. “The Anka has the capacity to carry up to 500 kilograms of sensors and fuel. Besides, different than our competitors, we have chosen a special engine system that runs on jet fuel, because it is available at every air base.”

There are three countries in the world that produce similar UAVs: Israel, the U.S. and Turkey. There are almost 15 countries interested in buying Turkey’s version of the UAV, and because of political reasons, some countries in the Middle East prefer Turkey rather than Israel or the U.S., defense experts say.

Turkey will also sell six multi-role tactical platform, or MRTP-20, naval vessels to Egypt, the Daily News has learned.

A contract on the procurement and manufacturing of six Onuk MRTP-20 fast-intervention crafts has been signed between Egypt’s Ministry of Defense and Yonca-Onuk JV – a Turkish company that specializes in commercial and naval craft manufacturing, according to the latter’s director for strategic planning, Armağan Ortaç.

Three boats will be constructed in Istanbul and the others in Egypt’s Alexandria shipyard with technology transfer. Moreover, Yonca-Onuk JV will provide all the material kits to be used during the construction in Alexandria.

The project will be completed 31.5 after the contract comes into effect. Harbor acceptance and sea acceptance tests have been completed for the first boat, which will be shipped to Egypt by the end of the month.
http://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=egypt-eyes-to-buy-turkish-unmanned-aerial-vehicles-2011-09-19

Yunan basınından Doğu Akdeniz'de savaş senaryoları

20 Eylül 2011

Yunanistan’ın önde gelen sivil toplum örgütlerinden Avrupa ve Dış Politika Vakfı (ELIAMEP) Genel Direktörü Thanos Dokos, Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama çalışmalarıyla ilgili yaşanması olası senaryoları değerlendirdi.

Ülkenin en büyük gazetesi Kathimerini’de yayımlanan makalede Dokos, Ankara’nın Libya ve Suriye ayaklanmalarına verdiği başarısız yanıtı telafi etmek ve Arap Baharı’nın yarattığı hareketlilikten faydalanarak kendisine bir etki alanı kurmak istediğini belirtti.

“Bu amaca ulaşmak için Ankara kendisini İsrail’in karşısında konumlandırmak zorunda hissediyor. Bu arada Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin jeopolitik ve ekonomik ilerlemesini durdurmaya ve Yunanistan’ın gelecekte Doğu Akdeniz’de bir münhasır ekonomik alan ihtimalini gündeme getirmesini önlemeye çalışıyor” diyen Dokos, Filistinlilerin devlet olarak tanınma girişimlerinin, İsrail-Mısır ilişkilerinin dinamiğinin ve Tahran ile Ankara arasındaki füze kalkanı gerginliğinin de durumu daha karmaşık hale getirdiğini söyledi.

DOĞU AKDENİZ'DE SAVAŞ SENARYOLARI

Dokos, Doğu Akdeniz’de yaşanması olası senaryoları da şöyle sıraladı:

-- İsrail insansız hava araçları bölgeyi izliyor, Dolphin sınıfı denizaltıların da Kıbrıs Rum yönetiminin doğalgaz aradığı 12’nci parsel çevresinde görev yapması bekleniyor. Eğer gerekirse İsrail Sa’ar 5 sınıfı hafif savaş gemilerini de bölgeye gönderebilir. Kıbrıs Rum yönetiminin deniz gücü çok az, İsrail’in ise firkateyn göndermesi beklenmiyor.

-- Türkiye’nin de bölgeye savaş gemileri göndermesi sürpriz olmaz, ancak sondaj çalışmalarına müdahale etmesi çok düşük bir ihtimal. İsrail bunu doğrudan provokasyon olarak görecek ve yanıt verecektir. İki taraf da bunu istemez. Dahası iki ülke arasında tansiyonun yükselmesi Washington için de büyük bir baş ağrısı olur. Tansiyonun yükselmesi durumunda hava kuvvetleri arasında çatışmalar yaşanabilir. Bu çatışmalar muhtemelen İsrail için yüksek maliyetli bir zaferle sonuçlanır ancak Tel Aviv düşmanları listesine bir ülkeyi daha katmak istemez.

-- Ankara askeri bir yenilgiyle sonuçlanacak doğrudan bir çatışmaya girmek istemez. En olası senaryo Kıbrıs Rum yönetimi ve Yunanistan’a yanıt olarak Türkiye’nin adanın kuzeyinde kendi arama çalışmalarını başlatması olur. Türkiye aynı zamanda İsrail’e yanıt olarak Gazze ablukasını kırma girişimlerini destekler, Arap devletleriyle yakınlaşır ve Filistinlilerin bağımsız devlet olma taleplerine destek verir.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/18779037.asp

Savaş gemileri Akdeniz'de

17.09.2011  Yorgo KIRBAKİ - Ömer BİLGE / Hürriyet

Amerikan Noble Energy firmasına ait platform doğalgaz sondaj çalışmalarına başlamak üzere Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı ilan ettiği Ekonomik Münhasır Bölge içindeki 12. platforma dün gelirken, Atina, Türkiye nezdinde diplomatik girişimde bulunduğunu açıkladı.

Yunanistan Dışişleri Sözcüsü Grigoris Delavekuras, Türkiye’nin, Norveç bandıralı ‘Bergen Surveyor’ gemisinin, başka Türk gemilerin de refakatinde 15 Eylül-15 Kasım tarihleri arasında bilimsel araştırmalar yapacağını ilan ettiği bölgenin, Meis Adası’nın güneyinde Yunan kıta sahanlığını da kapsadığını söyledi.

Delavekuras, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçiliği’ne “Bölgede Yunan egemenlik haklarını rencide eden her türlü bilimsel araştırmadan uzak kalınması” istemiyle Türk Dışişleri nezdinde girişimde bulunması için talimat verildiğini belirtti.

Meis’in hem coğrafi konumu, hem de kıta sahanlığı olup olmadığı Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlık konuları arasında bulunuyor. Türkiye için Kaş’ın karşısında bulunan bu ada Ege değil, Akdeniz’de ve Ege için yapılan istikşafi görüşmelerin dışında tutuluyor.

Rus denizaltılar iddiası

İddiaya göre Yunanistan bölgedeki Türk donanmasını da yakından takip ediyor. Yunan medyası Türk donanmasının 17 savaş gemisiyle Rodos ve Kaş arasında turladığını ve tatbikat yaptığını belirtti. Yunan medyası, bölgedeki Türk donanmasının 3 firkateyn, 7 korvet ve 7 hücumbottan oluştuğunu ileri sürdü. Yunan internet sitelerinde ise Rusya’nın Rum çıkarlarını korumak üzere bölgeye iki nükleer denizaltı gönderdiği iddia edildi.

http://www.dha.com.tr/haberdetay.asp?Newsid=208873

19 Eylül 2011 Pazartesi

ANADOLU KARTALI 10. BÖLÜM

Lockheed's stealth C-130 successor revealed

Stephen Trimble September 13, 2011

Forty years ago, the US Air Force tried to replace the Lockheed Martin C-130 with a super short take-off and landing (STOL) airlifter, with the Boeing YC-14 and McDonnell YC-15 as the candidates. Then, things got weird. Budgets grew, funding shrank and eventually the requirement transformed into something much larger. Thus, the Boeing C-17A Globemaster III was borne to replace the Lockheed C-141B Starlifter and the Lockheed C-130 continues into its seventh decade of active production.

What goes around always seems to come around in this business, and so it is with the YC-14 and YC-15.

Meet the Speed Agile. If the USAF is allowed to spend big money on a super-STOL C-130 replacement after 2020, this is Lockheed's idea for what it should look like. Boeing is also working on an alternative concept. The Air Force Research Laboratory has been funding both Lockheed and Boeing to work on wind tunnel models. Last month, the AFRL released these front and rear images of a 23%-scale model of the four-engine Lockheed Speed Agile concept. The wind tunnel model includes two Williams FJ44 engines. The Secret Projects forum found the images earlier today on AFRL's web site.

http://www.flightglobal.com/blogs/the-dewline/2011/09/images-lockheeds-stealth-c-130.html


Approved the procurement of SPICE and tank ammunition

September 15, 2011

According to all indications in today’s meeting KYSEA (Government Council for Foreign Affairs and Defense) formally approved the two procurement programs concerning Israeli SPICE Precision Weapon Guidance Kit for the HAF and 120mm cartridges for tanks from Dutch stocks. This meeting was held following the approval for these programs from the Commission of Armament Programs and Contracts of the Parliament two weeks ago.

Although the formal announcement is still pending, it is likely that the procurement of the following systems was approved:

- SPICE 1000: 300 kits for Mk83 (1000 pounds) bombs


- SPICE 2000: 100 kits for Mk84 (2000 pounds) bombs, with a total cost of 100-120 million Euros. It is believed that in both cases these kits will be used with bombs already existing in the Greek arsenal.

- 5000 (5300 according to other information) cartridges DM53A1 APFSDS-T (Armor Piercing Fin Stabilized Discarding Sabot – Tracer) – built from Rheinmetall – from Dutch surpluses

- 4,500 training cartridges M865 TPCSDS-T (Target Practice, Cone Stabilized, Discarding Sabot – Tracer) American-made by ATK also from Dutch surpluses. The total cost of ammunition is 24 million Euros.

The two programs are the first military equipment procurement in the last two years. The previous program was that of the supply of used M109A3GA2 by German surpluses.

http://www.defencegreece.com/index.php/2011/09/approved-the-procurement-of-spice-and-tank-ammunition/

17 Eylül 2011 Cumartesi

ABD’den kalkan itirafı

Tolga TANIŞ / WASHINGTON 17 Eylül 2011

ABD, Türkiye’ye kurulacak radarın İsrail’deki muadiliyle eşgüdümlü çalışacağını ilk kez doğruladı. Amerikalı gazetecilere verilen özel brifingde üç nokta vurgulandı.

1)Türkiye’nin talebi kabul görmedi. ABD, radarı İsrail ile paylaşacak.
2) Radar ABD’ye ait. Kalkanın hedefi Rusya değil İran.
3) Bu bir al-ver pazarlığı değil, PKK ve Predator meselesi ayrıca görüşülüyor.
ÖNCEKİ gün Alman basınında yer alan, NATO füze kalkanının ABD tarafından Malatya’nın Kürecik köyüne kurulacak radarının İsrail’deki sistemle eşgüdümlü çalışacağı iddiası, Amerikalı yetkililerce de doğrulandı. Türkiye ile imzaların atılması ve sistemi tamamlayacak avcı füzeler için Romanya ve Polonya ile anlaşmaya varılmasının ardından ABD Dışişleri yetkilileri, Türk gazetecilerin davet edilmediği toplantıda Amerikan medyasına bilgi verdi. Adının açıklanmasını istemeyen iki üst düzey Beyaz Saray yetkilisi, bu sistemin İran’a karşı oluşturulduğunu ve ABD’nin Türkiye’ye kuracağı radardan sağlayacağı istihbaratı İsrail’in savunmasında kullanacağını ilk kez açıkça doğruladı.

İsrail’i korumamız sınırlanamaz
Verilen bilgiye göre Türkiye, Mavi Marmara baskını sonrası İsrail ile yaşanan kriz nedeniyle radardan elde edilecek bilgilerin Tel Eviv ile paylaşılmamasını istemişti. Ancak Beyaz Saray yetkilisi şöyle dedi: “Bu bir ABD radarıdır. Dünyanın her tarafındaki ABD radar ve sensörlerinden gelen veriler, füze savunmamızın verimliliğini artırmak için birleştirilebilir. Hiçbir anlaşma, bizim İsrail Devleti’ni savunma kabiliyetimizi kısıtlayamaz.”
Beyaz Saray yetkilisi şöyle devam etti: “Sistemin mimarisi, başta İran olmak üzere, Ortadoğu’dan gelecek balistik füze tehditlerine karşı koruma sağlanması için tasarlandı. Hedef asla Rusya değil.” 

İmzadan sonra değişmez

Yetkili, İran’ın füze kapasitesini daha da geliştirmesi durumunda sistemin güncelleneceğini de sözlerine ekledikten sonra, “Radar anlaşması Türkiye ile bir al-ver pazarlığı değildi. PKK ile mücadelede Amerikan insansız uçakları Predator’lar konusunda yapılan görüşmeler bu meseleden bağımsız” diye konuştu. Türk kaynaklar ise anlaşma imzalandıktan sonra Türkiye’nin kalkanda bir karar değişikliğine gitmesinin söz konusu olmadığını vurguluyor.

Tezkereden beri bir ilk, ama Türkler kızabilir

BEYAZ Saray yetkililerinin verdiği bilgiye göre ABD Yönetimi, Türkiye ile imzalanan radar anlaşmasını iki açıdan önemli buluyor. Birincisi, füze savunma planının bir parçası olduğu için başarılı bir iş. İkincisi ise 2003’te Irak’ın işgali öncesi Amerikan askerlerine topraklarını açmayı kabul etmeyen ve ilişkilerin uzun süre krize girdiği Türkiye ile bağların güçlendirilmesi için olumlu bir adım. Yetkiliye göre “Bu anlaşma, muhtemelen son 10-15 yıl içerisinde ABD ve Türkiye arasında alınan en stratejik karar.” New York Times Gazetesi, kararın “2003’teki tezkere krizinden beri yapılan en önemli askeri işbirliği anlaşması” olduğunu bildirdi. Wall Street Journal ise “Anlaşma Türk kamuoyunun tepkisini çekebilir” yorumunu yaptı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/18753545.asp

Türk savaş uçaklarına 'milli göz'

17.09.2011  EMRE SONCAN ANKARA
Türk savaş uçaklarının gece şartlarında gündüz gibi operasyon yapmasını sağlayacak milli sistem 'AselPod' için geri sayım başladı.

F-16'ların, deneme uçuşları için bu sistemlerle havalanmaya başladıkları öğrenildi. Sistem, testlerin ardından, Hava Kuvvetleri'ne teslim edilecek. Böylece savaş uçaklarının millileştirilmesi yolunda önemli bir adım atılmış olacak. 'Milli göz'ün, 2023 yılında hayata geçirilmesi planlanan 'ilk Türk savaş jeti' projesinde de kullanılması öngörülüyor.

Projenin büyüklüğünün yaklaşık 50 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, F-16 ve F-4 savaş uçaklarında halen LANTIRN (Gece için alçak irtifa seyrüsefer ve hedefleme kızılötesi ışını) sistemini kullanıyor. Son olarak Kandil'deki PKK hedeflerine dönük hava operasyonunda yurtdışı kaynaklı bu teknoloji kullanıldı. Yeni projenin nihayete ermesiyle birlikte, bu sistemin yerini yüzde yüz yerli tasarım olan ve milli imkânlarla geliştirilen 'AselPod' alacak.

'AselPod'da gece görüş ve hedefleme kabiliyeti sağlayacak termal kamera ile yüksek büyütmeli gündüz kamerası yer alıyor. Sistem, lazer güdümlü mühimmatlara uygun işaretleme yapabilecek ve pilota hedef mesafe bilgisi iletecek donanıma da sahip. ABD, İsrail ve Fransa'nın ardından Türkiye'nin bu kritik sistemi üreten dördüncü ülke olduğu belirtiliyor. İsrail yapımı insansız gözetleme uçakları Heronlarda da şu anda yine Aselsan tarafından geliştirilen 'Aselflir' isimli yerli sistem kullanılıyor.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1180617&title=turk-savas-ucaklarina-milli-goz

Deniz Kuvvetleri insansız helikopter için ihale yapacak

Özgür EKŞİ/ANKARA 17 Eylül 2011
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) insansız hava araçları projelerinde vites büyüttü. SSM, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için gemilere inip kalkabilen insansız helikopter ihalesine çıkacak.

Projeye gemiye konuşlu insansız hava aracı anlamında GİHA adı verildi. SSM, yakında yayınlayacağı bilgi istek dokümanıyla Türk ana yüklenici altında çalışmaya hazır firmaları ihaleye çağıracak. Buna göre halihazırda uçan bir helikopterin insansız hale getirilmesi de dahil olmak üzere taktik sınıfta bir helikopter üretilecek. Yaklaşık 50-150 kg faydalı yük taşıyacak 180 km menzilde uçacak helikopterin 10 saat havada kalması istenecek. İnsansız helikopter dikine inip kalkma özelliği ile gemi gibi hareket halindeki dar platformlarda kullanıma uygun olacak.

Helikopterlerin ilk etapta 20-30 adet üretilmesi istenecek. Proje tamamlandığında helikopterler ilk olarak şu anda yürüyen havuzlu çıkarma gemisi (LPD) projesinde değerlendirilecek. GİHA’lar daha sonra firkateyn ve MİLGEM projesi çerçevesinde üretilen korvetlerde kullanıma girecek.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/18753637.asp

16 Eylül 2011 Cuma

ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş, Güney Afrika'da şube açtı.

16.09.2011

ASELSAN'nın Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, ''ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş External Profit Company'' adı altında açılan şubenin, optik sistemlerin tasarımı ve ASELSAN ürünlerinin Güney Afrika ve çevre ülkelerde tanıtımı ve pazarlanması alanlarında faaliyet göstereceği kaydedildi.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/09/16/aselsan-afrikaya-acildi

4th Naval Systems Seminar

4th Naval Systems Seminar will be performed under the auspices of SSM (UDI) between 17th and 18th of October 2011 at ODTÜ – KKM (METU CCC) for two days. Sessions will cover the Naval Platforms (Ship and Machinery) and the Naval Systems (Weapon & Electronics). In order to publish the seminar program in time, sponsors and exhibitors have to be known a.s.a.p. This will help us to organize it better.


Main Sponsors: Aselsan, Havelsan

Media Sponsor: MSI Dergisi

Sponsors: AMI International, BAE Systems, Elkon & Imtech, EMC, Evonik Foams & EUROGUARCO, Figes, İstanbul Shipyard, Johnson Controls, KAREL, Lockheed Martin, MBDA, Meteksan Savunma, Navantia, Rohde-Schwarz, Rolls-Royce, SAAB, STM, TAI, Trelleborg, Yaltes

Universities: Piri Reis Üniversitesi, Tüdev

Exhibitors: Adik, Artı Denizcilik, Atlas Elektronik, BIAS Mühendislik, BMT Defence, Eksen Mühendislik, Global Teknik, Lopel Teknoloji, Mikro Bilgi, mil-sys, ODTU-BILTIR, On Target Alignment, Rheinmetall Defence, Sedef Shipbuilding, Türk Loydu.

Simultaneous Translation Service will be provided by the support of UK Trade & Investment Defence & Security Organisation.

We wish your support to our seminar which is being institutionalized and becoming an international name in the region. This is also a good chance to meet your potential Turkish Defence Partners!

Please plan to join and apply for sponsorship as soon as possible. Greetings.

Contact: nss@navalsystemsseminar.com

http://www.navalsystemsseminar.com/
 
 
“4. Deniz Sistemleri Semineri” 17-18 Ekim 2011 tarihlerinde Savunma Sanayii Müsteşarlığımızın ev sahipliğinde, ODTÜ Kültür Kongre Merkezinde gerçekleştirilecektir.


Dinleyici olarak katılım, kayıt bölümündeki formu eksiksiz ve doğru olarak doldurulması koşulu ile ücretsizdir. Sunumlarda ve sergide yer alacakların da mutlaka aynı şekilde kayıt yaptırması gerekmektedir. Seminerimizde sektörden en az yaklaşık 1000 kişi ile buluşup görüşme fırsatı bulacaksınız.

Sunumların ve programın zamanında hazırlanıp duyurulmasında gecikmeler yaşanmaması ve yapılacak düzenlemelerin uygun şekilde belirlenebilmesi için, Sponsorluk başvurularını en kısa zamanda bekliyoruz.

Ana Sponsorlar: Aselsan, Havelsan

Media Sponsor: MSI Dergisi

Oturum Sponsorları: AMI International, BAE Systems, EMC, Evonik Foams & EUROGUARCO, Figes, İstanbul Tersanesi, Johnson Controls, KAREL, Lockheed Martin, MBDA, Meteksan Savunma, Navantia, Rohde-Schwarz, Rolls-Royce, SAAB, STM, TAI, Trelleborg, Yaltes

Üniversiteler: Piri Reis Üniversitesi, Tüdev

Sergi Katılımcıları:Adik, Artı Denizcilik, Atlas Elektronik, BIAS Mühendislik, BMT Defence, EKSEN Mühendislik, Global Teknik, Lopel Teknoloji, Mikro Bilgi, mil-sys, ODTU-BILTIR, Rheinmetall Defence, Sedef Tersanesi, Tam İsabet Muvazaat, Türk Loydu.

Bu yıl da Simultane Çeviri Hizmeti UK Trade & Investment Defence & Security Organisation’nun desteği ile sağlanacaktır.

Yabancı firmaların katılımını artırmak için de desteğinizi diliyoruz.

İrtibat: nss@navalsystemsseminar.com

http://www.navalsystemsseminar.com/indextr.html