Savunma ve Stratejik Analizler

17 Ocak 2012 Salı

F-35'in perde arkası: Kod yok, indirim var

Emre Soncan - Ankara - 14.01.2012

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısından F-35 projesinde sipariş kararı alınmasının perde arkasından 'indirim' çıktı.

Zaman'a bilgi veren Savunma bürokratları, "Daha önce bir uçak yaklaşık 160 milyon dolar değerindeydi. Şu anda verdiğimiz siparişlerde her bir uçak için 123 milyon dolar ödeyeceğiz." dedi.

100 uçak almayı planlayan Türkiye'nin daha önce toplamda 16 milyar dolar ödeyeceği öngörülürken son yapılan indirimle bu rakamın 13 milyar dolara kadar düştüğü kaydediliyor.

ABD'den talep edilen uçuş kodları konusunda ise hâlâ bir gelişme yok. Uçağın ana üreticisi olan ABD'nin bir milyon satır koddan oluşan bu yazılımı Türkiye'ye vermeyeceği dile getiriliyor.

Geçtiğimiz hafta toplanan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katıldığı SSİK ilk 2 F-35A savaş uçağının siparişi için görüş birliğine varılmıştı. Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, diğer siparişlerin daha sonra yapılacak SSİK toplantılarında karara bağlanacağı belirtilmişti. Yaklaşık 100 uçak almayı planlayan Ankara, uçuş kodlarına sahip olmadığı takdirde uçaklara gerçek anlamda hâkim olunamayacağına dikkat çekerek, siparişleri daha önce ertelemişti. Jetlerin dışarıdan yönlendirilebileceği, elektronik harp karşısında savunmasız kalabileceği ve yazılıma müdahalede bulunulamayacağı hususları bu kararın alınmasında etkili olmuştu. Fakat son görüşmelerde ABD'den uçuş kodlarının alınması yönünde herhangi bir ilerleme sağlanamadı. Kodlarla ilgili gelişmenin diğer siparişlerin akıbeti konusunda da etkili olacağı belirtiliyor. Öte yandan uçağın yaklaşık 160 milyon doları bulan fiyatı da proje ortağı üreticilerin tepkisini çekmiş, İtalya ve İngiltere gibi ülkeler sipariş sayılarını azaltmıştı. ABD Hükümet Hesap Verilebilirlik Ofisi ise daha önce hazırladığı bir raporda F-35 projesindeki eksikliklere dikkat çekmiş ve uçakta bazı teknik sorunlar olduğunu vurgulamıştı. Fakat son görüşmelerin ardından fiyat konusunda önemli bir iyileşme sağlandı. Türkiye ilk alacağı F-35'ler için 123 milyon dolar ödeyecek.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1229288&keyfield=656D726520736F6E63616E

1 yorum:

  1. Bence 60 adet f-16 Block 52+ alınarak ( maksimum yerli katkı ile ) ara çözüm yaratılarak Türkiye Kendi imkanları ile TF-X projesine odaklanmalıdır. Bu konuda Japonya ile işbirliği yapılabilir. Çünkü onlarda F-35'i bizim gibi yokluktan almaktadır. Bu uçaklara ödenecek para oldukça yüklü gözükmektedir. Ayrıca kanat dışında mühimmat taşınınca stealth özelliğinin kaybolduğu belirtilmektedir. Kanat içinde mühimmat taşınması durumunda stealth özelliği daha iyi ortaya çıkmakta fakat mühimmat taşıma kapasitesi düşmektedir. Ayrıca hız olarak oldukça hantal görünüyor. Sadece havadan karaya vuruş ile derin darbede etkililik özelliği için ödenen para yüksek gözüküyor.ABD bile projeden memnun değil. Sürekli araştırıyor. Yunanistan'ın u-214 te yaşadığı problemleri yaşayabiliriz. Ayrıca bağımsız idame ve milli mühimmatların entegreside ciddi sorun içeriyor. Eğer bu kodlar olmazsa 16 milyar dolarlık proje fiyaskoya dönüşebilir. Dünyada ABD den başkada uçak üreticileri var. Burada sadece Euro Fighter ı kast etmiyorum. Bizim için şimdilik tüm hava hava hava kara hava deniz mühimmatlarımızı entegre edebileceğimiz tüm kodları bize ait bir multi rol savaş uçağına ihtiyacımız var. Motor hariç diğer tüm kısımları üretecek teknik kapasitemiz var. Motor başta yabancı zamanla yerli olabilir.Herşeyin yan sanayisiz ama hiçbirşeyin ana sanayisi değiliz. Önümüzdeki 25 30 sene gene ABD nin yan sanayisi olmayalım.Taşın altına el konmayınca taş yerinden kalkmaz Unutmayalım ki hiçbir devletin müttefiki yoktur daima çıkarı vardır.

    YanıtlaSil