Savunma ve Stratejik Analizler

22 Ocak 2012 Pazar

MSI Dergisi Sayı 74 Özetler

Sayfa 15 -16
Yonca-Onuk MRTP ailesi ile ilgili
MRTP22'nin artık MRTP24 olduğunu ve Türkiye dahil, bundan sonra alınacak siparişler kapsamında inşa edilecek bu sınıf botların MRTP24 olarak inşa edileceğini belirtelim. Gövde boyu biraz daha uzayan botta, topun yeri ve bottaki bazı alt sistemler de değişmiş durumda. Artık 30mm'ye kadar stabilize silah sistemlerinin de kullanılabileceği ...
Dr. Ekber Onuk:
Deniz Kuvvetlerimiz her iki MRTP22/U'yu da çok ciddi bir şekilde operasyonlarda kullandı ve elde ettiği tecrübeyi bizlerle paylaştı. Bu tecrübe bizim de değişiklik hususundaki düşüncelerimizi kuvvetlendirdi. Elimizde imkan varken botu, yeni operasyon bilgilerine göre bir daha gözden geçirdik. Aslında MRTP24/U çok da farklı bir bot olmayacak.

MRTP ailesinin geliştirilme aşamasında olan ve havu testleri önümüzdeki günlerde yapılacak yeni üyesi MRTP43'ün de bir kez daha büyütüldüğünü ve MRTP44'e dönüştürüldüğü bilgisini verelim. Boyu 1 metre uzayan ve 3 motor alternatifi getirilen MRTP44'ün , 3 tane 4500 bg'lik motorla 50+ knot sürat yapabileceği öngörülüyor. Botun öngörülen seyir sıası 2000 (nm) deniz milinin üzerinde.

Böylece ONUK MRTP ailesinin MRTP22, MRTP33 ve tasarım çalışmalarının başında MRTP40 adlandırılan üyeleri, yapılan en son değişikliklerle birlikte , MRTP24, MRTP34 VE MRTP44'e dönüştürülmüş oldu.

Sayfa 17
Dearsan Tuzla Sınıfı karakol Botları ile ilgili:

Tuzla sınıfı karakol botlarının teslimatlarına programa uygun şekilde devam ederken botun türevleri üzerinde teknik çalışmalar yapmayı ihmal etmeyen DEARSAN, çeşitli ülkelerle ihracata yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder