Savunma ve Stratejik Analizler

12 Ocak 2012 Perşembe

Türkiye-Tunus-Libya İş Forumu toplandı

AA 12.01.2012

Tunus Başbakan Yardımcısı Rıza Saidi, ''Daimi bir stratejik ortaklık kurmamız lazım, biz tek milletiz. Bakıyoruz bayraklarımıza aynı bayrak, hilali ve yıldızı aynı'' dedi.Tunus'un Hammamet kentinde yapılan Türkiye-Tunus-Libya İş Forumu'na katılan Saidi, her alanda Tunus, Libya ve Türkiye arasındaki yardımlaşmanın artması gerektiğini söyledi.

Tunus'ta sivil toplum kuruluşlarının çabalarını desteklediklerini vurgulayan Saidi, ülkelerini yeniden inşa ederken faal ve canlı bir sivil toplum içerisinde hukukun üstünlüğü çerçevesinde hareket edeceklerini kaydetti.

Türkiye, Tunus ve Libya'nın dünya ekonomisi içinde beraber çalışmak zorunda olduğuna işaret eden Saidi, devrimin Tunus'unda halkın beklentisi olan onur, özgürlük ve dengeli kalkınma için çalıştıklarını söyledi.

Devrimden önceki dönemde kanunların ve kurumların içinin boşaltıldığını belirten Saidi, sorunları çözmeye ve halkın hedeflerini gerçekleştirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Rekabet serbestisi sayesinde Türkiye'nin ekonomik olarak büyük yol katettiğini dile getiren Saidi, ''Daimi bir stratejik ortaklık kurmamız lazım, biz tek milletiz. Bakıyoruz bayraklarımıza aynı bayrak, hilali ve yıldızı aynı'' dedi.

Saidi, üç ülkenin ekonomilerinin birbirini tamamlaması gerektiğini ifade etti.

-''Afrika'ya Tunus ve Libya'dan açılmak istiyoruz''-

Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök de üç ülkenin bayraklarında ay ve yıldız olduğuna işaret ederek, gelenek ve göreneklerin de ülkeler arasında çok büyük benzerlik gösterdiğini söyledi.

Tunus ve Libya'nın Afrika'ya açılan birer kapı ve vizyonunu Avrupa'ya dönmüş ülkeler olduğunu ifade eden Sürenkök, Türkiye'nin de hem Asya hem Afrika kıtaları içerisinde yer aldığını anımsattı.

Ekonomik kriz nedeniyle üç ülke arasında gerileyen ticaret hacminin bugünlerde eski seviyesine geldiğine işaret eden Sürenkök ''Önümüzdeki 3 yıl içerisinde aramızdaki ticaret hacmini on katına çıkarmayı hedefliyoruz. Eğer önümüze bir hedef koyabilirsek başarılı olacağımıza inanıyoruz'' diye konuştu.

Tunus ve Libyalı işadamlarını Türkiye'ye de beklediklerini ve her ülkenin bu ticaretten kazanması gerektiğini söyleyen Sürenkök, ''Afrika ülkelerine Tunus ve Libya'dan açılmak istiyoruz. Karşılıklı işbirliğine her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunun farkındayız'' dedi.

Libya'nın Tunus Büyükelçisi Cemal Cirnaz ise iş forumu ile gerçekleştirilen adımın son derece sevindirici bir adım olduğunu ve ülkelerin kendine güvenini geliştirdiğini söyledi.

İşadamlarının doğal olarak bir güven ortamı aradığını vurgulayan Cirnaz, Tunus ve Libya ekonomilerinin birbirine rakip olmadığını, birbirini tamamladığını kaydetti.

Her üç ülkenin de özellikle özel teşebbüsü desteklediğini belirten Cirnaz, Trablus'ta ortak bir sistem kurularak girişimcilik konusundaki çalışmaların bir araya getirilebileceği önerisinde bulundu.

İş forumuna, Türkiye'den yaklaşık 140, Tunus'tan 170, Libya'dan 75 işadamı, yatırımcı, dernek ile ticaret ve sanayi odaları temsilcileri katılıyor.

Forumda, yaşanan devrimler sonrasında Tunus ve Libya'da işbaşına gelen yeni hükümetlerin ekonomi politikaları, yeni dönemde özellikle Türk sanayici ve işadamlarının her iki ülke ekonomisinde ön saflarda yer alması gibi konular ele alınıyor.

Tarım ve tarım teknolojileri, inşaat ve altyapı, turizm, enerji, imalat ve makine sanayi alanlarında ikili ve üçlü iş ortaklıklarının gerçekleştirilmesinin amaçlandığı iş forumunda, Tunus ve Türkiye merkezli Tunus-Türkiye-Libya İşbirliği Platformu'nun kurulması, bu platform ile üç ülke arasında bir ağ oluşturulması ve her alanda karşılıklı bilgi akışının sağlanması da planlanıyor.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1228492&title=turkiyetunuslibya-is-forumu-toplandi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder