Savunma ve Stratejik Analizler

17 Şubat 2012 Cuma

İsrail'den Ada'ya çıkarma

17.02.2012

Dün Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne tarihi bir ziyaret gerçekleştiren İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Rum lider Hristofyas'tan adada bir askeri üs talebinde bulunduğu iddia edildi

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, dün Kıbrıs Rum Kesimi'ne günü birlik bir ziyarette bulundu. Eşi Sara Netanyahu, Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Uzi Landau, Ulusal Güvenlik Konseyi ve Ulusal Ekonomi Konseyi başkanları gibi üst düzey isimlerden 20 kişilik bir ekiple Ada'ya gelen Başbakan Netanyahu, Baf Havaalanı'nda Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli tarafından karşılandı. Netanyahu, öğlen saatlerinde ise Rum lider Dimitris Hristofyas ile bir araya geldi. Yaklaşık 9 saat süren ziyarette iki ülke arasında ekonomi alanındaki işbirliği resmileştirilerek enerji rezervlerinden ortaklaşa faydalanılması, askeri işbirliği, arama-kurtarma alanında ortak çalışma gibi konularda çok sayıda anlaşmaya imza atıldı.

'ANA GÜNDEM ASKERİ ÜS'

Rum basını ise, İsrail Başbakanı'nın ziyaretinin ana gündem maddesini İsrail'in Ada'da bir askeri üs talebinin oluşturduğunu yazdı. Benyamin Netanyahu'nun Ada'ya gelişte Andreas Papandreu Hava Üssü'nü, ayrılırken de Larnaka Havaalanı'nı kullanmak istediğini yazan Alithia gazetesinde dün yayımlanan habere göre, Rum hükümeti Netanyahu'yu Baf Havaalanı'na yönlendirdi. İsrail ve Rum Kesimi arasında Andreas Papandreu Hava Üssü hakkında müzakerelerin devam ettiğine de atıfta bulunan gazete, Hristofyas yönetiminin, müzakere sürecinde Netanyahu'nun üsse inmesinin 'siyasi açıdan doğru olmayacağını' değerlendirdiğini yazdı. Alithia'ya göre, İsrail, Akdeniz'deki doğalgaz sondaj çalışmalarına destek vermek karşılığında Andreas Papandreu Üssü'nü kullanmak istiyor; ancak üssün lojistik destek için mi, yoksa daimi şekilde mi kullanılacağı henüz netlik kazanmadı. Üs, şu anda Yunan Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Kısa süre önce ortak savunma anlaşmalarına da imza atan iki ülke, son zamanlarda geliştirdikleri yakın ilişkilerin Türkiye'ye yönelik bir çaba olmadığının altını çizse de, siyasi gözlemcilere göre İsrail'in Kıbrıs'a olan ilgisinin temelinde Türkiye ile yaşadığı çatışmalar yatıyor.

Yakasında İsrail bayrağıyla karşıladı
Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Dimitris Hristofyas, Ada'yı ziyaret eden ilk İsrail Başbakanı olan Benyamin Netanyahu'yu yakasında İsrail bayrağıyla karşıladı. Objektiflere gülümseyerek poz veren iki lider birçok anlaşmaya imza attı.

http://www.sabah.com.tr/Dunya/2012/02/17/israilden-adaya-cikarma

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder